To pierwszy tego rodzaju lakier od marki BASF

9.7.2015
Reklama
Reklama

Dla wielu właścicieli samochodów kolor ich pojazdu to wciąż najważniejszy czynnik wyróżniający. Oczekują oni większej głębi oraz szerszego zakresu kolorów.

Efekty specjalne w lakierach samochodowych pozwalają na osiągnięcie subtelnych kontrastów, które nadają kolorowi wyjątkowo dynamiczny wygląd. Dzięki produktowi XSpark dział BASF Coatings opracował efekt koloru, który został nagrodzony w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów designerskich na świecie: The Red Dot Award: Product Design.

Po raz pierwszy w 60-letniej historii konkursu cenioną nagrodę „Red Dot” zdobył lakier samochodowy OEM. Jury złożone z 38 członków, z których wszyscy to niezależni eksperci, wybrało zwycięzców spośród 4928 zgłoszeń ze wszystkich dziedzin projektowania przemysłowego. Kryteria oceny obejmowały stopień innowacyjności produktu, jego trwałość, a także zawartość symboliczną i emocjonalną.

XSpark przekonał sędziów. Ten wyjątkowy efekt koloru oraz sposób, w jaki się mieni, przyciąga wzrok i zapewnia dużo bardziej intensywny rezultat od innych specjalnych pigmentów. Materiał nakładany jest wraz z farbą pigmentową w postaci pojedynczej warstwy o grubości zaledwie 10-20 µm.

Stanowi to od 10 do 20 procent grubości ludzkiego włosa. W rezultacie powstaje jednolita powierzchnia pozwalająca na ujawnienie specjalnej głębi warstwy wykończeniowej dzięki czystym odbiciom o wyraźnym kolorze.

Zamierzona interakcja pomiędzy kolorem a efektami specjalnymi sprawia, że kolory samochodowe stają się bardziej złożone i urozmaicone, zwiększając gamę ich zastosowań. Takie dopasowane do konkretnego modelu lakiery mogą podkreślać kształt samochodu i jego styl.

XSpark odgrywa również istotną rolę w nowej kolekcji kolorów, która zostanie oficjalnie zaprezentowana pod koniec lipca i która stanowi zapowiedź trendów w kolorach samochodowych. Ten efekt zostanie zastosowany w sześciu kolorach, które będą reprezentowały szeroki zakres możliwości oferowanych przez powłoki samochodowe.

Reklama

Źródło: Informacja prasowa producenta

Reklama
Reklama

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama