To pierwszy tego rodzaju lakier od marki BASF

9.7.2015

Dla wielu właścicieli samochodów kolor ich pojazdu to wciąż najważniejszy czynnik wyróżniający. Oczekują oni większej głębi oraz szerszego zakresu kolorów.

Efekty specjalne w lakierach samochodowych pozwalają na osiągnięcie subtelnych kontrastów, które nadają kolorowi wyjątkowo dynamiczny wygląd. Dzięki produktowi XSpark dział BASF Coatings opracował efekt koloru, który został nagrodzony w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów designerskich na świecie: The Red Dot Award: Product Design.

Po raz pierwszy w 60-letniej historii konkursu cenioną nagrodę „Red Dot” zdobył lakier samochodowy OEM. Jury złożone z 38 członków, z których wszyscy to niezależni eksperci, wybrało zwycięzców spośród 4928 zgłoszeń ze wszystkich dziedzin projektowania przemysłowego. Kryteria oceny obejmowały stopień innowacyjności produktu, jego trwałość, a także zawartość symboliczną i emocjonalną.

XSpark przekonał sędziów. Ten wyjątkowy efekt koloru oraz sposób, w jaki się mieni, przyciąga wzrok i zapewnia dużo bardziej intensywny rezultat od innych specjalnych pigmentów. Materiał nakładany jest wraz z farbą pigmentową w postaci pojedynczej warstwy o grubości zaledwie 10-20 µm.

Stanowi to od 10 do 20 procent grubości ludzkiego włosa. W rezultacie powstaje jednolita powierzchnia pozwalająca na ujawnienie specjalnej głębi warstwy wykończeniowej dzięki czystym odbiciom o wyraźnym kolorze.

Zamierzona interakcja pomiędzy kolorem a efektami specjalnymi sprawia, że kolory samochodowe stają się bardziej złożone i urozmaicone, zwiększając gamę ich zastosowań. Takie dopasowane do konkretnego modelu lakiery mogą podkreślać kształt samochodu i jego styl.

XSpark odgrywa również istotną rolę w nowej kolekcji kolorów, która zostanie oficjalnie zaprezentowana pod koniec lipca i która stanowi zapowiedź trendów w kolorach samochodowych. Ten efekt zostanie zastosowany w sześciu kolorach, które będą reprezentowały szeroki zakres możliwości oferowanych przez powłoki samochodowe.

Źródło: Informacja prasowa producenta

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę