Tego dnia zapomnij o przeglądzie auta. Kwietniowy protest SKP

Protest w Warszawie. Tego dnia zapomnij o przeglądzie auta Artem Podrez z Pexels
13.4.2023

26 kwietnia warszawiacy mogą zapomnieć o wykonaniu badania technicznego pojazdu. Właściciele stacji kontroli pojazdów zdecydowali się bowiem na protest. Co ich motywuje? SKP już od dłuższego czasu skarżą się na zbyt niskie opłaty za badania techniczne. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów (PISKP) – już niemal od 19 lat opłaty nie były waloryzowane.

26 kwietnia 2024 badania techniczne w warszawskich stacjach kontroli pojazdów nie będą wykonywane. Właściciele będą za to informować kierowców, dlaczego protestują. Co więcej, zachęcają, aby w dniach poprzedzających protest tj. 24 i 25 kwietnia (poniedziałek i wtorek) przeprowadzić przegląd i konserwację łącza internetowego oraz sieci komputerowej. Z tego powodu w tych dniach badania techniczne trzeba będzie robić w trybie awaryjnym. Następnie wszyscy prześlą dane z trybu awaryjnego w środę 26 kwietnia o godzinie 12:00.

To nie jest pierwszy akt buntu właścicieli SKP. Już w roku 2022 PISKP organizował manifestację i ostrzegał expressis verbis, że „branży grozi bankructwo”. Środowisko zaznaczyło wówczas, że podczas walki wielu przedsiębiorców o przetrwanie planuje się wprowadzenie zmian w systemie badań technicznych, które mogą wygenerować koszty nie do udźwignięcia dla przedsiębiorców.

Przedstawiciele branży zaznaczali, że wysokości opłat od 18 lat są zamrożone i dla przedsiębiorcy 98 zł brutto za badanie techniczne samochodu osobowego ma obecnie zupełnie inną wartość niż w 2004 roku.

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów przygotowała plakaty na protest i oznakowania SKP. Jeden z nich został przesłany do drukarni w celu wydruku w formacie A1. Plik druku dostępny jest tutaj. Dla stacji kontroli pojazdów zrzeszonych w PISKP plakaty będą dostępne gratis do odbioru w biurze Izby, a przedsiębiorcy, którzy nie są zrzeszeni w PISKP, będą mogli kupić plakaty i odebrać w biurze Izby.

protest_stacji_kontroli_pojazdow_warszawa_26_kwietnia PISKP

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę