Technika druku 3D Porsche dla foteli kubełkowych

Porsche
19.3.2020

Porsche prezentuje alternatywę dla konwencjonalnej tapicerki kubełkowego fotela – koncepcyjne studium „w pełni kubełkowego, dopasowanego do ciała fotela wyprodukowanego z użyciem druku 3D”. 

Jego środkowa część, czyli poduszki siedziska i oparcia, jest częściowo wyprodukowana za pomocą drukarki 3D. W przyszłości klienci będą mogli wybierać spośród trzech poziomów twardości komfortowej wyściółki fotela (twarda, średnia, miękka). Dzięki nowej technice producent samochodów sportowych po raz kolejny akcentuje swoje bliskie powiązania ze sportem motorowym: spersonalizowany sportowy fotel wpisuje się w koncepcję siedzenia dopasowanego do konkretnego kierowcy, spotykaną w świecie profesjonalnego motorsportu.

Reklama

Fotel stanowi interfejs między człowiekiem a samochodem, jest więc istotny dla precyzyjnego, sportowego prowadzenia. Dlatego spersonalizowane, dostosowane do kierowcy wyściółki foteli od dawna są standardem w samochodach wyścigowych – powiedział Michael Steiner, członek zarządu Porsche ds. badań i rozwoju. – Dzięki w pełni kubełkowym, dopasowanym do ciała fotelom produkowanym w technice druku 3D ponownie dajemy nabywcom seryjnych aut możliwość doświadczenia rozwiązań przeniesionych ze świata sportów motorowych.

Poza ergonomicznym dopasowaniem, podobnym do tego, które można spotkać w motorsporcie, fotel ten wyróżnia się również unikalnym designem, niższą wagą, lepszym komfortem oraz pasywną wentylacją.

Reklama

W pełni kubełkowy, dopasowany do ciała fotel wyprodukowany przy pomocy druku 3D bazuje na lekkim, kubełkowym siedzeniu Porsche i ma konstrukcję warstwową: „baza” ze spienionego polipropylenu (EPP) jest tu połączona z oddychającą, komfortową powłoką składającą się z mieszanki materiałów na bazie poliuretanu; materiały te są wytwarzane przyrostowo – innymi słowy, na drukarce 3D. Zewnętrzną okładzinę koncepcyjnego fotela wykonano z materiału Racetex, który z myślą o funkcji wentylacji ma specyficzny, perforowany wzór. „Okienka” po bokach odsłaniają kolorowe elementy o strukturze plastra miodu, produkowane w technice druku 3D, i nadają siedzeniu niepowtarzalny design.

Od maja 2020 r. w pełni kubełkowy, dopasowany do ciała fotel wyprodukowany przy pomocy druku 3D będzie dostępny w ofercie Porsche Tequipment jako fotel kierowcy dla modeli 911 i 718. Początkowo oferta zostanie ograniczona do 40 prototypowych siedzeń do użytku na torach wyścigowych w Europie, w połączeniu z sześciopunktowymi pasami bezpieczeństwa. Wrażenia użytkowników posłużą w dalszym procesie rozwoju. Kolejnym krokiem będzie dopuszczona do ruchu ulicznego wersja fotela w trzech różnych wariantach twardości i kolorach, dostępna fabrycznie w gamie Porsche Exclusive Manufaktur od połowy 2021 r. W dłuższej perspektywie, jeśli swoje zainteresowanie wyrazi wystarczająca liczba klientów, technika ta pozwoli zaoferować również rozwiązania w pełni spersonalizowane. Oprócz poszerzonej palety kolorów zostaną zaprojektowane i będą oferowane fotele dostosowane do indywidualnej budowy ciała użytkownika.

Źródło: Porsche

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę