Sztuczna inteligencja: Audi zwiększa wydajność produkcji

Audi zwiększa wydajność produkcji Audi

Wydajność, poprawa jakości, inspiracja: Audi wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) w wielu obszarach firmy, aby osiągnąć te cele. Zamierzeniem jest pełne wykorzystanie potencjału AI i danych – zarówno w procesach firmowych, jak i w doświadczeniach klientów z usługami i produktami. AI wywiera obecnie największy wpływ w obszarach produkcji i logistyki.

Tam nie tylko pomaga oszczędzać czas i pieniądze, jak wyjaśnia członek zarządu ds. produkcji i logistyki Gerd Walker: – AI to rewolucja w naszej branży. Dzięki celowemu wykorzystaniu tworzymy środowisko produkcyjne, które jest nie tylko bardziej wydajne i opłacalne, ale także spełnia najwyższe standardy jakości i wspiera ludzi w najlepszy możliwy sposób. Dlatego skupiamy się na integrowaniu AI wszędzie tam, gdzie jest to możliwe i sensowne, oraz systematycznie rozszerzamy zastosowania

Audi wykorzystuje obecnie ponad 100 projektów AI na różnych etapach rozwoju w swoich zakładach produkcyjnych, które firma stopniowo integruje z procesami produkcji seryjnej i rozszerza. Obecnie skupia się przede wszystkim na monitorowaniu jakości wspomaganym przez AI oraz generatywnej sztucznej inteligencji

Produkcja ma największą ilość danych w firmie 

Wraz z wprowadzaniem nowych narzędzi AI, Audi posuwa się naprzód z systematycznym rozszerzaniem organizacji danych. Szczególnie w obszarze produkcji ich ilość jest większa niż gdziekolwiek indziej w firmie: już teraz dostępne są setki petabajtów, a każdego dnia powstają tysiące gigabajtów nowych danych. Gerd Walker wyjaśnia ich potencjał: – Sztuczna inteligencja umożliwia nam szersze wykorzystanie naszego ogromnego bogactwa danych w produkcji i przyspiesza drogę naszej 360factory ku staniu się fabryką sterowaną danymi.

360factory to strategia produkcyjna Audi dla w pełni połączonej, innowacyjnej i zrównoważonej produkcji. 

Audi_roboty w fabryce Audi

Oszczędność czasu dzięki generatywnej AI: projekt „Tender Toucan” 

Audi niedawno rozpoczęło wykorzystywanie sztucznej inteligencji do analizowania ofert w ramach procesu przetargowego. Narzędzie AI o nazwie „Tender Toucan” wykorzystuje zestaw specyfikacji do tworzenia listy wymagań, wyszukuje odpowiednie sekcje w ofertach i ocenia stopień ich spełnienia. Pracownicy sprawdzają i uzupełniają pracę narzędzia, ale osiągają oszczędności czasu do 30%. „Tender Toucan” zostanie wprowadzony do planowania produkcji seryjnej układów napędowych i baterii wysokonapięciowych latem; planowane jest dalsze wdrożenie w Audi i w Grupie Volkswagen. Rozwój „Tender Toucan” służy także jako podstawa dla wielu innych zastosowań AI w Audi. 

Poprawa jakości poprzez jej monitorowanie wspierane przez AI: projekty „IRIS” i „WSD” 

Zastosowanie AI do przetwarzania obrazów zostało niedawno wdrożone w zakładach montażowych w Ingolstadt i Neckarsulm. Narzędzie o nazwie „IRIS” wykorzystuje kamery do sprawdzania, czy etykiety z danymi technicznymi są prawidłowo przymocowane do pojazdu. Chodzi o to, że etykieta z odpowiednią treścią w odpowiednim języku musi być przymocowana do odpowiedniego podzespołu w odpowiednim miejscu. Zapewnia to zgodność pojazdów. Pracownicy nadal wykonują kontrole wyrywkowe. Kontrola etykiet „IRIS” oszczędza około minuty czasu produkcji na pojazd. 

Audi_sztuczna inteligencja Audi

Audi niedawno połączyło siły z firmą Siemens, aby wprowadzić kolejną kontrolę jakości wspomaganą przez AI do produkcji karoserii w Neckarsulm. Wcześniej pracownicy ręcznie sprawdzali podwozie pod kątem rozprysku spawalniczego, a następnie go usuwali. Teraz narzędzie nazwane „Weld Splatter Detection” (WSD) wykorzystuje AI do wykrywania możliwego rozprysku na podwoziach pojazdów. Te metalowe osady mogłyby prowadzić do takich problemów jak zerwania kabli. W kolejnym etapie rozpoczynającym się latem 2025 roku, ramię robota będzie automatycznie usuwać sam rozprysk. W ten sposób zastosowanie AI „WSD” nie tylko oszczędza czas w produkcji, ale także poprawia bezpieczeństwo i ergonomię pracy dla pracowników. 

Silna sieć AI Audi: IPAI w Heilbronn 

Aby jak najlepiej wykorzystać sztuczną inteligencję, Audi zbudowało przez ostatnie kilka lat silną sieć ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji. Audi ściśle współpracuje między innymi z IPAI (Innovation Park Artificial Intelligence) w Heilbronn. IPAI ma stać się największą siecią AI w Europie i rozpocznie w tym roku budowę kampusu o powierzchni 23 hektarów. Jako część think tanku z siedzibą w Heilbronn, Audi będzie miało własne biuro na nowym kampusie, tak jak w przypadku obecnego w IPAI. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się także Audi Böllinger Höfe. To miejsce służy jako laboratorium dla cyfrowych technologii produkcyjnych w ramach AI25 (Automotive Initiative 2025), sieci innowacji dla transformacji cyfrowej w przemyśle motoryzacyjnym. 

Źródło: Audi

Tagi artykułu

autoExpert 06 2025

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę