System monitorowania drgań VS-01 od Dzieci Pioruna. Studenci z AGH vs koszty nieudanego transportu

Studenci AGH stworzyli technologię dla firm spedycyjnych Emilia Chmiel

System monitorowania drgań VS-01 jest innowacyjnym produktem opracowanym i wykonanym przez zespół projektowy Dzieci Pioruna, który działa pod opieką Akademii Górniczo-Hutniczej. Cel systemu stanowi monitorowanie drgań występujących w transporcie kołowym, a następnie ich analiza i ostrzeganie o niebezpiecznym sposobie jazdy. Rozwiązanie kierowane jest głównie do firm spedycyjnych, które chcą zminimalizować straty w towarze powstałe w trakcie przewozu.

 

  • VS-01 to dwumodułowy system monitorowania drgań, który jest przeznaczony dla firm spedycyjnych
  • Celem produktu jest ochrona poprzez rejestrowanie drgań mechanicznych, co skutkuje ostrzeżeniem kierowcy
  • System jest wyposażony w aplikację umożliwiającą zapis i odczyt danych z kursu
  • VS-01 to owoc kreatywnej pracy studentów AGH, który pozytywnie wpłynie na obniżenie kosztów związanych ze skutkami nieprawidłowego transportu towarów

Ochrona

Dla wielu firm korzystających z transportu kołowego problematycznym zagadnieniem są drgania mechaniczne występujące podczas jazdy. Najczęściej są one skutkiem niedostosowania sposobu jazdy do warunków nawierzchni.

Eksploatacja pojazdów

Drgania wpływają negatywnie na elementy konstrukcyjne pojazdu. Może to skutkować zmniejszeniem jego eksploatacji, ale także doprowadzić do uszkodzenia samochodu. Ochrona pojazdów przed tego rodzaju zdarzeniami mechanicznymi pozwoli na zmniejszenie kosztów napraw i serwisu.

Zabezpieczenie towaru

Dla każdej firmy spedycyjnej kluczowe jest dostarczenie towaru dla klienta w nienaruszonym stanie. Ważne jest zatem zabezpieczenie go przed potencjalnym uszkodzeniem – jakość towaru wpływa bowiem na przyszłą współpracę z klientem. Dodatkowo zmniejsza to straty finansowe spowodowane uszkodzonym towarem. W skrajnych przypadkach przewozu owoców, straty szacowane są na około 30% towaru.

Komfort ludzi

Komfort i bezpieczeństwo podróży człowieka jest priorytetem głównie dla firm przewozowych. Redukcja drgań pozwoli na zwiększenie jakości podróży. Firmy, których kierowcy jeżdzą ostrożniej, są chętniej wybierane przez pasażerów, nawet jeśli skutkuje to wydłużeniem czasu podróży.

Ochrona firmy

Posiadanie dzienników z trasy zapobiega bezpodstawnym oskarżeniom firmy ze strony klientów. Może to być zabezpieczeniem przed niesłusznie ponoszonymi kosztami.

System monitorowania VS-01

Oferowane przez Dzieci Pioruna rozwiązanie skupia się na ochronie poprzez rejestrowanie drgań mechanicznych oraz ostrzeganie. Definiowane są zdarzenia ostrzeżenia i alarmu uzależnione od zadanych przez użytkownika progów.

Rejestrowanie

System na bieżąco rejestruje wystąpienie zdarzeń, zapisując do pliku tekstowego na karcie microSD datę wystąpienia zdarzenia, jego nazwę i wartości przekroczeń dla każdej z 3 osi. 

Ostrzeganie

Jednostka wyposażona jest w interfejs użytkownika składający się z sygnału świetlnego i dźwiękowego. Pozwala to na ostrzeganie osoby kierującej w czasie rzeczywistym o wystąpieniu zdarzeń.

Dopasowanie do potrzeb

Wartości progów są konfigurowalne z poziomu systemu. Sprzęt ma możliwość dostosowania sposobu montażu do konstrukcji samochodów i oczekiwań klienta.

Charakterystyka produktu

System zbudowany jest z dwóch modułów – jednostki umieszczanej w kabinie kierowcy oraz czujnika mocowanego na elemencie konstrukcyjnym samochodu. Posiada dedykowaną aplikację pozwalającą na zapis i odczyt danych z kursu. Produkt przystosowany jest do trudnych warunków eksploatacji w transporcie ciężarowym.

Dla kogo?

Produkt skierowany jest do firm spedycyjnych zajmujących się wszelakim transportem, ale także do każdego, kto zainteresowany jest ochroną własnego mienia. Rozwiązanie proponowane przez zespół projektowy Dzieci Pioruna jest w stanie pomóc obniżyć koszty związane ze skutkami po nieprawidłowym transporcie towaru, wynikające z jego zniszczenia, ale także zmniejszyć koszt utrzymywania floty pojazdów służbowych.

Kim są Dzieci Pioruna?

To pasjonaci akustyki elektroniki oraz wibroakustyki, którzy tworzą zespół projektowy składający się ze studentów Inżynierii Akustycznej. Współpracują na co dzień z kadrą naukową Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Dzieci Pioruna są zafascynowane budową nietypowych instrumentów, jak również tworzeniem innowacyjnych rozwiązań w industrialnych systemach monitorowania.

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę