Stellantis i Archer będą produkować samoloty elektryczne

Stellantis i Archer będą produkować samoloty elektryczne Stellantis

Stellantis i Archer ogłosiły, że zgodziły się  znacząco rozszerzyć swoje partnerstwo, łącząc siły przy produkcji flagowego elektrycznego samolotu pionowego startu i lądowania (eVTOL) o nazwie Midnight marki Archer.

  • Stellantis i Archer łączą siły, by wyprodukować samolot eVTOL o nazwie Midnight
  • Stellantis wniesie swój wkład w postaci zaawansowanej technologii produkcyjnej i wiedzy, jak również udostępni swój doświadczony personel i kapitał, aby umożliwić produkcję samolotu
  • Wkład Stellantis ma umożliwić firmie Archer wzmocnienie jej działań dążących do komercjalizacji i pomoże jej uniknąć wielomilionowych kosztów
  • Celem Stellantis jest masowa produkcja samolotu eVTOL marki Archer, jako wyłącznego producenta kontraktowego Archera
  • Stellantis zapewni 150 milionów dolarów kapitału własnego do potencjalnego wykorzystania przez firmę Archer, która w 2023 i 2024 roku będzie mogła dysponować tą kwotą według własnego uznania
  • Stellantis zamierza również zwiększyć swój strategiczny pakiet udziałów w firmie Archer poprzez przyszły zakup akcji Archera na wolnym rynku

Stellantis będzie współpracować z Archerem przy uruchomieniu zakładu produkcyjnego w Covington w stanie Georgia, w którym firmy planują rozpocząć produkcję samolotu Midnight w 2024 roku. Midnight ma być bezpieczny, zrównoważony, cichy i przy przewidywanej ładowności ponad 1000 funtów, będzie w stanie zabrać na pokład czterech pasażerów plus pilota. Oferując zasięg 100 mil, Midnight idealnie będzie nadawał się do krótkich podróży na odległość około 20 mil, a jego czas ładowania to około 10 minut.

To wyjątkowe partnerstwo w branży miejskiej mobilności powietrznej ma wykorzystać mocne strony i doświadczenia obu firm, by wprowadzić samolot Midnight na rynek. Archer wnosi swój światowej klasy zespół ekspertów w dziedzinie eVTOL, elektrycznych układów napędowych i certyfikacji, natomiast Stellantis wniesie do spółki zaawansowaną technologię produkcyjną i wiedzę, jak również doświadczony personel i kapitał. Współpraca obu firm ma umożliwić szybkie zwiększenie produkcji samolotów w celu spełnienia planów komercjalizacji Archera przy uniknięciu wielomilionowych kosztów w fazie uruchamiania produkcji. Stellantis zamierza masowo produkować samoloty eVTOL jako wyłączny producent kontraktowy Archera.

Jako kolejny dowód swojego zaangażowania, Stellantis zapewni 150 milionów dolarów kapitału własnego do potencjalnego wykorzystania przez firmę Archer, która w 2023 i 2024 roku będzie mogła dysponować tą kwotą według własnego uznania, pod warunkiem że osiągnie ona określone kamienie milowe, które mają zostać spełnione w 2023 roku. Stellantis zamierza również zwiększyć swój strategiczny pakiet udziałów poprzez przyszły zakup akcji Archera na wolnym rynku. Działania te, wraz z innymi elementami rozszerzonego partnerstwa, pozwolą Stellantis stać się długoterminowym, kluczowym inwestorem w firmie Archer.

– Ściśle współpracujemy z firmą Archer od dwóch lat i jestem pod ciągłym wrażeniem ich pomysłowości i niezachwianego zaangażowania w dostarczanie jak najlepszych produktów – powiedział Carlos Tavares, dyrektor generalny Stellantis. – Pogłębianie naszej partnerskiej współpracy z Archer w charakterze inwestora strategicznego z planami zwiększenia naszego udziału pokazuje, jak Stellantis przesuwa granice, aby zapewnić zrównoważoną wolność mobilności, od drogi po niebo. Wspieranie firmy Archer naszą wiedzą w zakresie produkcji to kolejny przykład tego, jak Stellantis wyznacza kierunek, w którym podąża świat.

– Stałe uznanie Stellantis dla postępów firmy Archer w zakresie komercjalizacji, a także wyrażone dzisiaj zaangażowanie znacznych zasobów w budowę samolotu Midnight razem z nami, ugruntowują mocną pozycję Archera, aby stać się liderem rynku – powiedział Adam Goldstein, założyciel i dyrektor generalny firmy Archer. – Nasze dwie firmy wspólnie podejmują te ważne działania, aby skorzystać z wyjątkowej szansy, jaka trafia się tylko raz na pokolenie i na nowo zdefiniować transport miejski.

Stellantis jest strategicznym partnerem firmy Archer od 2020 roku w ramach licznych inicjatyw współpracy, a od 2021 roku jest także inwestorem. W tym czasie, firma Archer skorzystała z bogatego doświadczenia Stellantis w zakresie produkcji, łańcucha dostaw i projektowania podczas opracowania, rozwoju i komercjalizacji samolotu typu eVTOL.

Źródło: Stellantis

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę