Środki biobójcze – gwarancja skutecznej dezynfekcji klimatyzacji
Przed nadejściem sezonu wiosennego warto przygotować warsztat na coraz większą liczbę klientów, chcących zadbać o klimatyzację. Należy sprawdzić, czy narzędzia i urządzenia są sprawne i kompletne. Trzeba także skontrolować daty przydatności do użycia oraz ilość posiadanych środków chemicznych do dezynfekcji. O skutecznej dezynfekcji klimatyzacji mówi Krzysztof Wyszyński, Product Manager Würth Polska.
Na rynku dostępnych jest wiele sposobów dezynfekcji klimatyzacji. Metodą o sprawdzonej skuteczności jest bezpośrednie rozprowadzenie preparatu chemicznego w kanałach wentylacyjnych i na parownik. Ważne jest, aby był to preparat o właściwościach biobójczych, którego skład chemiczny został poddany ocenie i rejestracji. Przed wprowadzeniem produktu na rynek na terenie Unii Europejskiej musi on uzyskać odpowiednie pozwolenie, wydawane w Polsce przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Brak numeru pozwolenia na etykiecie preparatu świadczy o tym, że środek służy jedynie do czyszczenia, a nie do dezynfekcji i nie niszczy chorobotwórczych drobnoustrojów.
Przed rozpoczęciem sezonu należy upewnić się, że posiadane produkty nie są przeterminowane. Po upłynięciu daty ważności substancje aktywne zawarte w preparatach, mogą stracić swoje właściwości biobójcze, przez co dezynfekcja nie będzie skuteczna.
Trzeba zwrócić także uwagę na odpowiednią ochronę i higienę pracy. Przed przystąpieniem do dezynfekcji należy zadbać o bezpieczeństwo osoby wykonującej taką procedurę. Wskazane jest założenie odpowiednich rękawic, okularów ochronnych i maseczki.
Źródło: Würth Polska