Solaris na rzecz „czystych” emisyjnie autobusów

18.7.2017

Przedstawiciele zarządu Solaris Bus & Coach podpisali Europejską Deklarację na rzecz wdrożenia "czystych autobusów". Dokument sygnowany m.in. przez Komisję Europejską i największych producentów w branży jest wyrażeniem poparcia dla masowego wdrażania autobusów całkowicie bezemisyjnych i z napędami alternatywnymi. 

Europejska Deklaracja – jak podkreślają autorzy dokumentu – jest inicjatywą opartą na trzech filarach. Są nimi: zobowiązanie miast i producentów do wspólnej misji przyspieszenia procesu redukcji emisji spalin, stworzenie platformy wymiany informacji między władzami miast, przewoźnikami i organizacjami finansowymi, a także powołanie do życia grupy ekspertów, którzy służyć będą profesjonalnymi ekspertyzami z zakresu technologii, ekonomii i logistyki.

W uzasadnieniu powstania wspomnianej Deklaracji Komisja Europejska podkreśliła, iż transport bezemisyjny jest najbardziej skuteczną formą mobilności publicznej w regionach i miastach. Mobilność niskoemisyjna przynosi znaczne korzyści mieszkańcom, a jednocześnie zwiększa innowacyjność i konkurencyjność branży. W Europie proces ten już się rozpoczął, o czym świadczą ostatnie działania władz największych europejskich metropolii. Przykładowo Ateny, Paryż i Madryt planują wyeliminowanie konwencjonalnego napędu spalinowego z komunikacji publicznej do 2025 r. Inne miasta i regiony także ogłosiły plany powstrzymania zakupu konwencjonalnie napędzanych autobusów. Wśród nich znajdziemy Kopenhagę (od 2014 r.), Londyn ( 2018 r.), Berlin (2020 r.) oraz Oslo (2020 r.). Warszawa natomiast zadeklarowała niedawno wprowadzenie kolejnych 130 pojazdów (30 autobusów elektrycznych już zakupiła) z napędem elektrycznym do roku 2020.

Sygnatariuszami dokumentu stworzonego przez Europejski Komitet Regionów, oprócz największych europejskich producentów, są także przedstawiciele europejskich metropolii i operatorów. Firma Solaris, mając na uwadze współczesne wyzwania związane z wyczerpywaniem się zasobów naturalnych, zmianami klimatycznymi oraz nadmiernym zanieczyszczeniem środowiska, podejmuje szereg działań w kierunku minimalizacji negatywnego wpływu na poszczególne jego elementy, dostarczając ekologiczne pojazdy komunikacji miejskiej już od 2001 r. Jeden z bezemisyjnych produktów oferowany przez polskiego producenta – nowy Solaris Urbino 12 electric – został nagrodzony tytułem Autobusu Roku 2017.

Źródło: Solaris

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę