Solaris dostarczy 100 ekologicznych trolejbusów do stolicy Rumunii

Solaris dostarczy 100 trolejbusów do stolicy Rumunii. Solaris

29 grudnia została podpisana umowa pomiędzy firmą Solaris Bus & Coach sp. z o.o. a rumuńskim Urzędem Miasta Bukareszt. Zamówienie dotyczy 100 trolejbusów Solaris Trollino 12. Wartość kontraktu podstawowego wynosi prawie 60 milionów euro. Pojazdy trafią do stolicy Rumunii pod koniec 2024 roku.

Urząd Miasta Bukareszt na drodze przetargu wybrał firmę Solaris jako dostawcę 100 trolejbusów. Trollino o długości 12 metrów, które zostaną dostarczone do stolicy Rumunii w terminie 22 miesięcy od daty podpisania umowy. Wartość kontraktu wynosi prawie 60 mln euro. Zakupione bezemisyjne pojazdy to kolejna już inwestycja Bukaresztu w poprawę jakości życia w mieście. Trolejbusy zostaną przekazane przez miasto spółce transportowej STB SA (Societatea de Transport Bucuresti), która będzie wykonywać usługi przewozowe dla miasta i jego mieszkańców.

12-metrowe trolejbusy będą zasilane silnikiem trakcyjnym o mocy 160 kW. Trollino zostaną również wyposażone w nowoczesne baterie Solaris High Power o pojemności 60 kWh umożliwiające jednoczesne pokonywanie dystansów do 20 km bez przyłączenia do sieci trakcyjnej. Baterie trakcyjne będą ładowane podczas jazdy (in-motion charging), jak również nocą, na terenie zajezdni.

Solaris_trollino Solaris

Urząd Miasta Bukareszt, zamawiając pojazdy przyjazne dla środowiska, miał również na uwadze komfort i bezpieczeństwo podróżnych. Wszystkie Trollino wyposażone będą w wydajną klimatyzację przestrzeni pasażerskiej. Na pokładzie nie zabraknie systemu monitoringu, ekranów systemu informacji pasażerskiej oraz ładowarek USB, przy pomocy których pasażerowie będą mogli doładować telefon lub tablet. Pojazdy zabiorą jednorazowo na swój pokład 90 pasażerów, w tym 25 na miejscach siedzących.

Bukareszt jest jednym z 8 miast w Rumunii posiadających bezemisyjne Solarisy – trolejbusy i autobusy elektryczne. Od 2002 roku producent dostarczył do tamtejszych przewoźników już niemal 500 pojazdów, w tym ponad 180 pojazdów z serii Trollino i ponad 100 bateryjnych Urbino electric.

Solaris_wygrywa_przetarg_na_dostawe_bezemisyjnych_trolejbusow
Od lewej: Nicușor Dan (Burmistrz Miasta Bukareszt) i Eugen Daniel Ciolan (Solaris Bus & Coach). Źródło: Solaris

Źródło: Solaris

Tagi artykułu

Zobacz również

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę