Skąd Polacy sprowadzają najwięcej samochodów?

Skąd Polacy sprowadzają najwięcej samochodów Pixabay – moinzon
11.3.2022

W zeszłym roku w imporcie samochodów niepodzielnie królowały Niemcy – stamtąd Polacy sprowadzali auta najczęściej (niemal 60% wszystkich zleceń!), a także – najtaniej. Znaczny spadek popytu na sprowadzanie aut zanotowaliśmy z kolei na trasach z Wielkiej Brytanii. Już tylko niecałe 3% aut sprowadzamy z Wysp. Więcej informacji o sprowadzaniu samochodów przez Polaków prezentuje raport Clicktrans – polskiego serwisu transportowego.  

Rok 2021 upłynął jeszcze pod znakiem pandemii, ale można było zaobserwować stabilizację w nowej rzeczywistości. Po spadku zainteresowania sprowadzaniem aut w 2020 roku, w 2021 ponownie można było zaobserwować wzrost importu samochodów. Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów w zeszłym roku Polacy sprowadzili ponad 7% aut więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku.  

Skąd Polacy sprowadzają samochody?

W 2021 roku zdecydowanie najwięcej aut Polacy sprowadzili z Niemiec. Zainteresowanie importem samochodów od naszego zachodniego sąsiada rośnie od 2017 i w zeszłym roku osiągnęło niemal 60%. Niemcy są niekwestionowanym nr 1, jeśli chodzi o kierunek transportu aut.

Skąd Polacy sprowadzają najwięcej samochodów? zdjęcie w treści artykułu

Najwyraźniejszy spadek popularności widać w imporcie samochodów z Wielkiej Brytanii. Jej udział w zleceniach na import samochodów maleje od 2017 roku, ale dopiero w ostatnich 2 latach spadł poniżej 5%. W 2021 roku zaledwie 2,9% aut sprowadziliśmy z Wysp.

– Spadek popularności sprowadzania aut z Wielkiej Brytanii obserwujemy już od kilku lat. Jedną z ważniejszych przyczyn są rzecz jasna konsekwencje Brexitu i znacznie bardziej rozbudowane formalności na granicach. Gdy dodać do tego pandemię i związane z nią dodatkowe formalności na granicach, nie dziwi, że Polacy decydują się na import aut z obszaru Unii Europejskiej. Ogromne zainteresowanie importem z Niemiec oraz rosnąca popularność Francji zdają się to potwierdzać – mówi Michał Brzeziński, CEO Clicktrans. 

Skąd Polacy sprowadzają najwięcej samochodów? zdjęcie w treści artykułu

Ile kosztuje sprowadzenie auta?

Spośród najpopularniejszych kierunków najtaniej Polacy sprowadzali samochody z Niemiec (średnio 1289 zł), a najdrożej – z Hiszpanii (3546 zł). Import samochodu ze wszystkich dziecięciu najpopularniejszych krajów podrożał od 2020 roku. Wpływ na to miały m.in. rosnąca inflacja i wzrost popytu na używane auta powodowany trudnościami w dostawach półprzewodników do nowych aut.

Skąd Polacy sprowadzają najwięcej samochodów? zdjęcie w treści artykułu

Jakie marki samochodów sprowadzają Polacy?

Po 2 latach przerwy, najpopularniejszą marką ponownie stał się Volkswagen. Zajmował 1. miejsce wśród sprowadzanych marek do 2018 roku. Później został zdetronizowany przez BMW (2019) i Audi (2020), ale w 2021 roku ponownie znalazł się na szczycie zestawienia. Na drugim miejscu uplasował się Opel (8,4%), a na trzecim – BMW (8,3%).

Raport Samochody 2021 to szósta edycja raportu przygotowywanego na podstawie zleceń zrealizowanych przez serwis Clicktrans. Powstał na podstawie ponad 300 tys. zleceń na transport samochodów opublikowanych na Clicktrans.pl w latach 2011-2021. Szczegółowe informacje, w tym wykresy i wnioski zostały zawarte w raporcie.

Raport Samochody 2021 jest dostępny na stronie: https://clicktrans.pl/info/raport-samochody-2021

Clicktrans to polski serwis transportowy, na rynku od 2010 roku. Łączy osoby i firmy szukające transportu z przewoźnikami jadącymi w podobnym kierunku. Firma działa w całej Europie, oprócz polskiej strony posiada serwisy dedykowane klientom z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemiec i Włoch.

Źródło: Clicktrans

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę