W jakich autach najczęściej cofa się liczniki?

Raport - w jakich autach najczęściej cofa się licznik. Pixabay - Smartsuz
7.12.2020

Ogólny stan auta najlepiej określa się na podstawie jego przebiegu, jednak często jest to trudne do sprawdzenia. Skutkiem tego nabywca może ostatecznie wydać na samochód więcej niż jest on wart.

Każdy wyprodukowany pojazd posiada licznik przebiegu. carVertical – firma, która sprawdza historię samochodów po numerze VIN – przeprowadziła badania, aby dowiedzieć się, w których modelach najczęściej przestawia się licznik. Informacje te pochodzą z własnej, obszernej bazy danych firmy. W ciągu 12 miesięcy od października 2019 r. do października 2020 r. przeanalizowanych zostało ponad pół miliona raportów. Pochodziły one z różnych rynków na całym świecie, w tym z takich krajów jak Polska, Rumunia, Węgry, Francja, Słowenia, Słowacja, Czechy, Łotwa, Bułgaria, Ukraina, Serbia, Niemcy, Chorwacja, Rosja i Stany Zjednoczone. Lista przedstawia procentowy udział samochodów z cofniętymi licznikami według modelu – w porównaniu ze wszystkimi analizowanymi modelami samochodów.

TOP 15 modeli z najczęściej cofanym licznikiem

Wyniki pokazują, że licznik najczęściej przestawiany jest w pojazdach niemieckich. Inną ciekawą obserwacją jest segmentacja samochodów. Pojazdy z segmentu premium są temu zabiegowi poddawane znacznie częściej niż samochody klasy ekonomicznej. W luksusowych samochodach BMW serii 7 i X5 też bardzo często przestawia się liczniki. Oznacza to, że nabywcy luksusowych modeli częściej są narażeni na oszustwo, ponieważ sprzedawca takiego samochodu więcej na tym procederze zarabia. 

Jednym z kluczowych czynników decydujących o przebiegu samochodu jest jego wiek. W starszych autach zazwyczaj częściej przestawia się licznik. Jak wynika z danych, starsze samochody klasy premium są najbardziej narażone na oszustwa związane z przebiegiem. W najpopularniejszych autach BMW przestawia się licznik, gdy mają od 10 do 15 lat. W modelach Mercedes- Benz klasy E z lat 2002–2004 zwykle obserwuje się zdecydowanie mniejszy przebieg niż rzeczywisty.

Samochody klasy ekonomicznej, w których najczęściej przestawia się licznik, są z kolei nieco nowsze. Dane dla modeli Volkswagen Passat, Škoda Superb i Škoda Octavia wskazują, że przebieg tych aut najczęściej fałszuje się podczas pierwszej dekady ich eksploatacji.

Wykres - samochody z najczęściej przestawianymi licznikami

Wykres - samochody z cofanymi licznikami - podział na roczniki

Diesel czy benzyna?

Wśród pojazdów z cofniętymi licznikami królują egzemplarze wyposażone w silniki wysokoprężne. Samochody takie zazwyczaj pokonują większe dystanse niż modele benzynowe i sprzedawane są z większymi przebiegami. Wynika to z faktu mniejszego zużycia paliwa przez taki samochód, co w prosty sposób przekłada się na koszty eksploatacji. Kierowcy w krajach zachodnich sprzedają pojazdy o dużym przebiegu i wymagające kosztownej obsługi technicznej. Rozkład danych statystycznych wskazuje fakt, że te samochody najczęściej ze sfałszowanymi licznikami trafi ają na rynki krajów położonych we wschodniej części Europy.

 

Wykres - samochody z cofniętymi licznikami - podział według paliwa

Jakie kraje?

Najczęstsze oszustwa związane z przebiegiem można zauważyć w Europie Środkowo-Wschodniej. Kraje na zachodzie Europy w zdecydowanie mniejszym stopniu zmagają się z tego typu oszustwami.

Największe problemy z widoczną zmianą przebiegu na niższy widać na rynkach, na których importowane są używane samochody z Europy Zachodniej. Prawdopodobnie co dziesiąty samochód w Rumunii i na Łotwie ma obniżony przebieg.

Wykres - w jakich krajach najczęściej cofane są liczniki

Na podstawie informacji carVertical

Artykuł ukazał się w czasopiśmie

O Autorze

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę