Rozpoczęcie rozbudowy Zakładu Elektroniki ZF w Częstochowie

Rozpoczęcie rozbudowy Zakładu Elektroniki ZF w Częstochowie ZF
3.11.2021

Pod koniec października br. w nowym Zakładzie Elektroniki ZF w Częstochowie odbyło się uroczyste rozpoczęcie rozbudowy Zakładu o nową halę produkcyjną. W nowej hali ZF planuje uruchomić produkcję nowoczesnych systemów wspomagania kierowcy.  

 

  • ZF inwestuje w Polsce w rozwój obszarów elektroniki i systemów wspomagania kierowcy (ADAS)
  • Zakład Elektroniki ZF w Częstochowie aktualnie zatrudnia  dwieście osób i ma plany dalszego rozwoju oraz zatrudnienia
  • Uroczyste rozpoczęcie inwestycji w obecności Prezydenta Miasta Częstochowy, Prezesa KSSE oraz przedstawicielki PAIH

– Dzięki rozbudowie, w naszym Zakładzie znajdzie zatrudnienie co najmniej 50 dodatkowych pracowników. Planujemy zakończenie budowy i gotowość do instalacji kolejnych maszyn w nowej hali produkcyjnej już w połowie przyszłego roku – podkreślił Krzysztof Gablankowski, Dyrektor Zakładu Elektroniki ZF w Częstochowie. „Od początku naszej działalności, otrzymujemy znaczące wsparcie ze strony władz Miasta Częstochowy oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Z tego względu podjęliśmy decyzję o wdrożeniu kolejnego projektu inwestycyjnego – dodał Krzysztof Gablankowski.

– Nowa Inwestycja Grupy ZF w Częstochowie pozwoli na stworzenie atrakcyjnych miejsc pracy w obszarze nowych technologii dla motoryzacji przyszłości – powiedział Krzysztof Matyjaszczyk, Prezydent Miasta Częstochowy. – Nasza wieloletnia, owocna współpraca jest przykładem, jak wzajemne wsparcie biznesu i samorządu może przynieść wymierne efekty i przyczynić się do rozwoju całego regionu – dodał.

Zakład Elektroniki ZF w Częstochowie jest pierwszym projektem ZF typu „Greenfield” w Częstochowie. Na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powstała nowoczesna fabryka, w której zatrudnienie znalazło już blisko 200 osób. Całość trwającej od 2017 roku inwestycji ZF w budowę, a następnie rozbudowę nowego Zakładu Elektroniki w Częstochowie wyniesie ponad 100 mln Euro do roku 2025.

– Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna to instytucja, która wspiera zrównoważony rozwój regionu. Działalność i rozwój takich firm jak ZF zmieniają oblicze całej Strefy, dlatego z przyjemnością podjęliśmy decyzję o ponownym wsparciu dla inwestycji Grupy – stwierdził podczas uroczystości dr Janusz Michałek, Prezes Zarządu KSSE S.A.

W połowie 2020 roku w Zakładzie ruszyła produkcja seryjna kamer S-Cam 4.8 oferujących 100-stopniowe pole widzenia, pozwalające rozwijać systemy wspomagania jazdy. Dzięki nowym inwestycjom, Zakład przygotowuje się do uruchomienia produkcji seryjnej kolejnych elementów wspierających bezpieczeństwo kierowców i pasażerów oraz stanowiących elementy integracji z systemami autonomicznymi: elektronicznych modułów wspomagających prowadzenie pojazdu, kontrolerów poduszek powietrznych i radarów.

Zakład Elektroniki ZF jest zlokalizowany przy ul. Ekonomicznej w Częstochowie. Na terenie Zakładu, o łącznej powierzchni 12 000 m2, znajdują się hale pomieszczenia biurowe i socjalne oraz stanowiska inżynieryjne. Ponadto, część inwestycji stanowi nowoczesny budynek biurowy przeznaczony dla Centrum Usług Wspólnych ZF. Nowa inwestycja w rozbudowę zakładu pozwoli na powiększenie obszaru produkcji o ponad 9000 m2.

Grupa ZF w Częstochowie prowadzi działalność od ponad trzydziestu lat i jest jednym z największych pracodawców. Posiada 3 zakłady produkcyjne (Zakład Produkcji Pasów Bezpieczeństwa, Zakład Produkcji Poduszek Powietrznych oraz Zakład Elektroniki), a także Centra Inżynieryjne, których działalność obejmuje projektowanie i testowanie samochodowych systemów bezpieczeństwa. Ponadto w Częstochowie działa Europejskie Centrum Usług Wspólnych ZF, prowadzące obsługę procesów finansowo-księgowych europejskich zakładów Grupy ZF, Centrum Informatyczne oraz Globalne Biuro Zakupów.

Grupa ZF prowadzi w Polsce działalność w 7 lokalizacjach: Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach, Częstochowie, Gliwicach, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu. Obszar działalności ZF w naszym kraju jest bardzo szeroki i obejmuje zakłady produkcyjne, centra inżynieryjne R&D, centra usług takich jak IT, finanse, zakupy czy HR oraz dział ZF Aftermarket. Firma zatrudnia w Polsce niemal 10 tysięcy osób, w tym wysoko wyspecjalizowanych inżynierów oraz technologów i jest jednym z największych pracodawców na południu kraju.

Źródło: ZF

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę