Rośnie sprzedaż nowych samochodów osobowych

Wzrosła sprzedaż nowych samochodów osobowych Pexels_Kaique Rocha

W pierwszym kwartale 2024 roku na polskim rynku motoryzacyjnym zarejestrowano 139 tys. nowych samochodów osobowych – o blisko 13% więcej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Gorsze wyniki sprzedaży zanotowano w segmencie samochodów ciężarowych (-16% r/r). W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2024 roku w Polsce zarejestrowano aż 73 tys. pojazdów z napędami alternatywnymi, o 34,3% więcej niż rok wcześniej. Początek 2024 roku był dla polskich fabryk motoryzacyjnych obiecujący – wyprodukowano o 20% więcej pojazdów samochodowych niż w analogicznym okresie poprzedniego roku – wynika z raportu KPMG w Polsce i PZPM „Branża motoryzacyjna, Edycja Q2/2024”.
 

W okresie od stycznia do marca 2024 roku w Polsce zarejestrowano 139 tys. samochodów osobowych, o 13% więcej w porównaniu z pierwszym kwartałem 2023 roku. Klienci instytucjonalni w omawianym okresie zarejestrowali 94 tys. pojazdów – co oznacza wzrost o 8% r/r. Z kolei klienci indywidualni w pierwszym kwartale zarejestrowali 45 tys. nowych pojazdów osobowych, czyli aż o 24% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Największe wzrosty odnotowano w segmencie aut kompaktowych (+37% r/r), dużych SUV-ów i crossoverów (+30% r/r) oraz średniej wielkości SUV-ów i crossoverów (+24% r/r). Niezmiennie Polacy najczęściej kupują samochody z segmentów małych i średnich SUV-ów i crossoverów oraz klasy kompakt (segment C).

W pierwszym kwartale 2024 r. dynamicznie rosła liczba rejestracji samochodów marek premium, których zarejestrowano 35,7 tys. sztuk (wzrost o 29,4% r/r). W tym samym czasie zarejestrowano 103,1 tys. sztuk aut marek popularnych (+7,9% r/r).

– Pierwszy kwartał 2024 roku okazał się dobrym czasem dla samochodów osobowych. Zanotowaliśmy blisko 13% wzrost, co – biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą – wydaje się dobrym wynikiem. Warto podkreślić, że sukcesywnie rośnie liczba rejestrowanych pojazdów z napędami innymi niż czysto spalinowe. Niestety, już kilka miesięcy z rzędu, liczba rejestracji osobowych pojazdów bateryjnych utrzymuje się na poziomie z zeszłego roku, co w świetle ogólnego wzrostu liczby rejestracji samochodów osobowych w 2024 roku, oznacza spadek udziału tego segmentu do 3%. Znacząco, bo aż o 16% spadła liczba rejestracji pojazdów ciężarowych. I choć był to spadek spodziewany w pierwszym kwartale br., to okazał się większy od prognozowanego. Nieco bardziej optymistycznie przedstawia się sytuacja w przypadku rejestracji samochodów dostawczych, które utrzymują się na poziomie z zeszłego roku. Dobrą wiadomością jest 20% wzrost produkcji w polskich zakładach produkujących kompletne pojazdy – mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Coraz więcej samochodów z napędami alternatywnymi na rynku

W okresie od stycznia do marca 2024 roku Polacy zarejestrowali 73 tys. samochodów osobowych z napędami alternatywnymi, czyli o 34,3% więcej w porównaniu z tym samym okresem 2023 roku. 

– Wzrost w segmencie samochodów z napędami alternatywnymi został wygenerowany przede wszystkim przez samochody o napędzie hybrydowym. W przypadku samochodów elektrycznych wzrost widoczny jest głównie wśród hybryd plug-in, natomiast sprzedaż samochodów elektrycznych bateryjnych była na poziomie zbliżonym do analogicznego okresu w 2023 roku. Po okresie dynamicznych wzrostów sprzedaży samochodów elektrycznych początek 2024 roku przyniósł stabilizację, widoczną także na wielu innych rynkach. W przeciwieństwie jednak do części rynków europejskich w przypadku Polski nadal dostępny jest system dopłat bezpośrednich do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Zgodnie z zapowiedziami regulatora może on zostać zmodyfikowany poprzez objęcie nim pojazdów używanych oraz zróżnicowanie wysokości dopłat od dochodów nabywcy. Powyższe plany, jak również wejście na Polski rynek kolejnych producentów z Chin, mogą mieć istotny wpływ na kształtowanie się popytu na samochody elektryczne w 2024 roku – mówi Przemysław Szywacz, Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego, Lider doradztwa dla sektora motoryzacyjnego w KPMG w Polsce.

Rejestracja aut 1 kw. 2024

Spadek sprzedaży samochodów ciężarowych oraz przyczep i naczep

Obecnie rynek pojazdów ciężarowych radzi sobie gorzej, czego potwierdzeniem są wyniki pierwszego kwartału 2024 roku, gdzie zanotowano ponad 7,2 tys. nowych rejestracji tego typu pojazdów. Podobnie przedstawia się sytuacja z rejestracjami przyczep i naczep, których w pierwszych trzech miesiącach omawianego okresu odnotowano niemal 5 tys., co stanowi spadek aż o 30,2% w porównaniu z wynikami sprzed roku. 

Rok 2024 przyniósł nie tylko dynamiczny wzrost rejestracji motocykli, lecz również wyraźny rozwój na rynku motorowerów. W pierwszym kwartale 2024 roku zarejestrowano 8 tys. nowych motocykli, czyli o 42% więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku. Optymistycznie wygląda sytuacja na rynku motorowerów. Od stycznia do marca 2024 roku wolumen rejestracji osiągnął 2,1 tys. nowych motorowerów, czyli o 17,4% więcej r/r.

 

Produkcja pojazdów samochodowych w Polsce wyższa o 20%

W pierwszym kwartale 2024 roku wyprodukowano w Polsce 177 tys. pojazdów samochodowych – o 20% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Pełną wersję raportu można otrzymać poprzez zgłoszenie zainteresowania na adres biuroprasowe@kpmg.pl oraz anna.materzok@pzpm.org.pl.

Źródło: PZPM i KPMG
 

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę