Relacja autoEXPERTa: AUTOMECHANIKA 2024 podsumowanie Targów we Frankfurcie

Relacja autoEXPERTa: AUTOMECHANIKA 2024 podsumowanie Targów Raven Media
8.10.2024

Organizatorzy i uczestnicy są zgodni: tegoroczna edycja wydarzenia była rekordowa jeśli chodzi o liczbę zaprezentowanych innowacji technologicznych. Ale nie ma co się dziwić – hasłem przewodnim dla całego eventu było „Driving Transformation”, przejawiające się tematach poszczególnych prezentacji. Rozmawiano więc o transformacji cyfrowej, o zrównoważonej mobilności oraz o sztucznej inteligencji obecnej w branży motoryzacyjnej. Praktyczne warsztaty szkoleniowe – jak zwykle – stanowiły cenne uzupełnienie teoretycznej wiedzy i cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony osób odwiedzających.

Powiązane firmy

Clarios Poland Sp. z o.o.
HELLA Polska Sp. z o.o.
M-TECH POLAND Sp. z o.o.

 

Pierwszy dzień tego wielkiego międzynarodowego spotkania śmiało można nazwać elektryzującym. Uroczyście otwarto wówczas wystawę EVA Frankfurt Electric Vehicle Expo dedykowaną globalnej branży pojazdów elektrycznych. Jednostki wpisane w łańcuch dostaw inteligentnych e-samochodów z pewnością z uwagą przyjrzały się tej inicjatywie, próbując znaleźć odpowiedź na pytanie: w którą stronę podąża elektryfikacja? W tym roku do współorganizowania prezentacji włączyła się Chińska Rada Promocji Handlu Zagranicznego, co pokazuje kierunek rozwoju dla międzynarodowej elektryfikacji branży motoryzacyjnej.

Z wystawy – na autostrady 

Jakie parametry najnowszych samochodów elektrycznych zostały udoskonalone?

Zwiększenie wydajności i zasięgu, a także połączenie różnych technologii – wszystko w celu stworzenia prawdziwego komputera na kółkach. Bezpiecznego, ekologicznego i dopasowanego do potrzeb użytkownika. Na wystawie można więc było obejrzeć pojazdy:

  • wyposażone w inteligentny system wspomagania kierowcy,
  • odznaczające się lekką konstrukcją nadwozia
  • i dodatkowo wzbogacone o ciekawy design.

Producenci zapewniali, że ich projekty niebawem będą widoczne na wielu europejskich drogach.

AUTOMECHANIKA 2024 w liczbach

4 główne trendy: zdominowały wydarzenie: digitalizacja, elektryfikacja, łączność pojazdów, systemy wspomagania kierowcy

5 dni event odbywał się w terminie 10-14.9.2024 r.

320 000 m2 zajmowała powierzchnia wystawiennicza targów

26 poziomów hal było dostępnych dla zwiedzających

4200 firm prezentowało swoje oferty na produkty i usługi

80 krajów – przedstawicieli tylu państw można było spotkać na stoiskach

172 kraje – z tylu państw przybyli zwiedzający, frekwencja więc dopisała!

Na tegorocznych targach we Frankfurcie firma BYD produkująca wyłącznie pojazdy elektryczne (i akumulatory im dedykowane) pochwaliła się swoimi najnowszymi osiągnięciami, m.in. technologią hybrydową plug-in Super DM i modelem pojazdu SEAL U DM-i (nazywany w kuluarach „chińskim Porsche”). Była to zapowiadana premiera tej innowacyjnej hybrydy, która na napędzie elektrycznym potrafi przejechać od 70 do 125 km.

Raven Media relacja z wydarzenia źródło: Raven Media

Może więc nic dziwnego, że nazwa firmy to skrót BYD, oznaczający zdanie Build Your Dreams, a celem projektantów i konstruktorów było stworzenie jak najbardziej komfortowego pojazdu, przyjaznego środowisku, a jednocześnie sterowanego w bardzo intuicyjny sposób – za pomocą dużego ekranu dotykowego umieszczonego na kokpicie i wgranego oprogramowania. W Polsce cena samochodu marki SEAL U DM-i ogłoszona zostanie w październiku.

Gdy klasyka spotyka nowoczesność 

Moda na oldtimery nie ominęła i Frankfurtu – podczas targów, w hali 11.1 zorganizowano liczne panele dyskusyjne oraz prezentacje, które dotyczyły nie tylko nadchodzących zmian w branży motoryzacyjnej, ale i omawiały trendy obowiązujące w sektorze Vintage lounge. Wszyscy, którzy chcieli dowiedzieć się więcej o naprawie czy pielęgnacji samochodów klasycznych, na pewno nie czuli się rozczarowani.

Raven Media relacja z wydarzenia źródło: Raven Media

Jak zapewniali organizatorzy wyścigu zatytułowanego Classic Rally: prawdziwe piękno drzemie w pomruku starych silników, a majestatycznie wyglądające i wciąż sprawne oldtimery budzą powszechny podziw. Warto celebrować spotkanie pasjonatów tematu – na Automechanice 2024 stworzono dogodną do tego przestrzeń. Branża blacharska i lakiernicza została też w ten sposób uhonorowana, bo bez dostępu do nowych technologii napraw czy mieszania kolorów, wiele renowacji retro pojazdów nie byłoby możliwych. Wyścig klasycznych wielośladów (tych wyprodukowanych przed 2004 r. – łącznie udało się zgromadzić aż 100 teamów wielbicieli oldschoolowych aut) wystartował właśnie z hali nr 11 i odbył się na trasie: Frankfurt – Mainz – Frankfurt. Następny taki rajd – już za 2 lata!

Automechanika Innovation Awards

Od 1996 r. przyznawane są odznaczenia dla przemysłu motoryzacyjnego.
W konkursie wzięło udział 4200 wystawców z 80 krajów. Nagrody można było zdobyć w następujących kategoriach:

ELEKTROMOBILNOŚĆ & INNOWACYJNE NAPĘDY
Zwycięzca: AVILOO FLASH – test baterii typu plug&play, który sprawdza funkcjonalność baterii EV (BEV i hybrydy plug-in) w ciągu zaledwie 3 min w pojeździe stacjonarnym i przedstawia ją w intuicyjnym raporcie w postaci punktacji

DANE I ŁĄCZNOŚĆ
Zwycięzca: WESP Automotive – kalkulator z technologią Fact-Based Replacement Rate (FBRR) ułatwiający wyliczenie całkowitego zapotrzebowania na części zamienne, po uwzględnieniu wszystkich faktur warsztatowych i przy zastosowaniu uczenia maszynowego

ROZWIĄZANIA WARSZTATOWE I SERWISOWE
Zwycięzca: Snap-on Equipment GmbH – Tru-Point 3D (pozycjonowanie akcesoriów kalibracyjnych ADAS)

CZĘŚCI ZAMIENNE ROZWIĄZANIA TECHNOLOGICZNE
Zwycięzca: Schaeffler – E-Drive Stator Lift (półautomatyczne urządzenie separujące służące do demontażu silników elektrycznych)

KAROSERIA I LAKIERNICTWO
Zwycięzca: PPG – Ekosystem PPG LINQ™, który zwiększa wydajność i zrównoważony rozwój warsztatu blacharsko- lakierniczego poprzez digitalizację i automatyzację zadań naprawczych, w tym wspomaga precyzyjny odczyt kolorów oraz mieszania farb

MYCIE SAMOCHODU I JEGO PIELĘGNACJA
Zwycięzca: Alfred Kärcher Vertriebs-GmbH – urządzenie do czyszczenia suchym lodem IB 10/15 L2P Advanced

POJAZDY UŻYTKOWE & GREEN AWARD
Zwycięzca: SAMPA OTOMOTIV AS – SAMPA (BEST) technologia zbierania i filtrowania cząstek pyłu pochodzących z klocków hamulcowych 

AI & DIGITALIZACJA
Zwycięzca: GS27 – szkolenia wspomagane przez sztuczną inteligencję

Czy warto było?... Jak Firmy oceniają swoją obecność na Targach Automechanika Frankfurt 2024?

Tomasz Barczyk,
Prezes Zarządu M-TECH 

Tomasz Barczyk M-TECH źródło: M-TECH

Na targach firma M-TECH zaprezentowała najnowsze rozwiązania w dziedzinie oświetlenia samochodowego, prezentując m.in. innowacyjne  lampy robocze WLLDL z technologią laserową, laserowe latarki taktyczne oraz retrofity H4/H7 serii LSPROS GOLD. Dla M-TECH Automechanika była przypieczętowaniem półrocznej pracy całej firmy. Relacje z obecnymi partnerami nigdy nie były tak dobre, liczba nowych – zainteresowanych ofertą klientów przeszła nasze oczekiwania, a konkurencja nie pokazała nic nowego. Życzyłbym naszym pracownikom i sobie, by każde następne targi wyglądały – przynajmniej tak dobrze – jak te we Frankfurcie, we wrześniu 2024 r.!

Tomasz Kępiński,
Prezes KAMOKA 

KAMOKA na targach Automechanika 2024 źródło: KAMOKA

Udział w targach to dla nas możliwość zaprezentowania firmowych nowości – dzięki temu stoisko KAMOKA cieszyło się dużym zainteresowaniem branży dystrybucyjnej. W naszej ofercie znajduje się 200 linii i 25 000 referencji. Szczególnie dbamy o dobre relacje z Partnerami handlowymi, a targi to doskonała okazja do spotkań.

KAMOKA baner

 

Marcin Rozner,
Dyrektor Marketingu i Zarządzania Produktem, HELLA Polska 

HELLA prezentacja źródło: HELLA Polska

Automechanika 2024 była ważnym wydarzeniem ze względu na dużą frekwencję, znacznie większą niż 2 lata temu. W związku z tym liczba ciekawych i owocnych spotkań z naszymi partnerami również była znacząco większa. Zaprezentowane nowości produktowe stały się przyczynkiem do wielu rozmów i pomysłów na rozwijanie współpracy na nowych polach. Podczas targów pokazaliśmy dwie nowości od Hella Gutmann: urządzenie diagnostyczne S20, które w sprzedaży pojawi się jeszcze w tym roku i nową ściankę kalibracyjną CSC-Tool (będzie dostępna dla klientów wiosną 2025 r.). Ponadto w dziale części nie sposób było przejść obojętnie obok naszej ogromnej wystawy LED barów – to kilkadziesiąt nowości, które wdrożymy w nadchodzących miesiącach.

Tomasz Urbaniak,
Country Sales Manager Poland, Snap-on Equipment 

Targi Automechanika to okazja do pokazania nowości szerokiemu gronu użytkowników. Nasza firma od dziesięcioleci uczestniczy w tym wydarzeniu, od lat mamy swoją stałą lokalizację w hali nr 8, która jest mekką dla osób planujących zobaczyć, co jest nowego w sektorze maszyn i urządzeń do obsługi samochodów. Zaprezentowaliśmy kilka nowości, duże zainteresowanie budziło nowe urządzenie do pomiaru geometrii zawieszenia, wyposażone w moduł sztucznej inteligencji (na początku 2025 r. będzie ono miało swoją premierę rynkową w Europie). Z dumą też zaprezentowaliśmy zdobywcę głównej nagrody w kategorii Najbardziej Innowacyjny Produkt: urządzenie Tru-Point do kalibracji systemów ADAS, które umożliwia wykonanie takiej kalibracji w bardzo szybki sposób, bez potrzeby stosowania laserów, taśm mierniczych i innych manualnych systemów pozycjonowania tarcz kalibracyjnych.

Snap-on Equipment_Raven Media Raven Media

 

Magdalena Broszkiewicz,
Marketing Manager – Clarios 

Clarios stanowisko źródło: Clarios

Firma Clarios, właściciel marki VARTA, podczas tegorocznych targów Automechanika 2024 we Frankfurcie, położyła nacisk na 3 kluczowe obszary: elektryfikację, digitalizację oraz gospodarkę o obiegu zamkniętym. Stoisko firmy było punktem spotkań i owocnych dyskusji z wieloma klientami, miejscem pełnym interaktywnych prezentacji oraz merytorycznych rozmów. Przyciągnęło też licznych odwiedzających, którzy mieli okazję zapoznać się z nowoczesnymi rozwiązaniami w dziedzinie akumulatorów. VARTA zaprezentowała swoje innowacyjne portfolio, które będzie obejmować produkty zarówno dla pojazdów elektrycznych, jak i rozwiązania wspierające silniki spalinowe.

Hasło: ,,Dowiedz się dzisiaj, co będzie ważne jutro”

W myśl takiego hasła skomponowano blok tematyczny konferencji organizowanych podczas tegorocznych targów we Frankfurcie. Uczestnicy eventu poza dawką praktycznych umiejętności, które mogli podpatrzeć np. w strefie DIY (w której specjaliści od pielęgnacji samochodów prezentowali, jak dbać o pojazdy, a także o ich poszczególne części), uczestniczyli również w licznych prelekcjach eksperckich.

 

Oto lista najciekawszych konferencji zrealizowanych przez Akademię Automechaniki:

  • Firma Phinia zorganizowała konferencję pt. W drodze do bezemisyjnego spalania (o przyszłości mobilności na świecie).
  • Firma elexon GmbH zapraszała na dyskusję o trendach w sektorze pojazdów użytkowych: Ekonomia a ładowanie elektrycznych ciężarówek.
  • Obliczanie kosztów naprawy przy użyciu sztucznej inteligencji – zajęcia praktyczne uczące, jak działa aplikacja „SilverDAT calculatorPRO” (system kalkulacji do samodzielnego szacowania wydatków związanych z naprawami lakierniczymi).
  • International Detailing Association (IDA) zorganizował dwudniowy kurs certyfikacyjny dla detailerów, składający się z części teoretycznej i praktycznej, zakończony przyznaniem stosownego zaświadczenia o nabytych kompetencjach.
  • Bezpłatny workshop z serii Truck Competence, który w tym roku dotyczył systemów wspomagania dla kierowców ciężarówek.
  • Dwudniowe Seminarium Discover3D-Printing dotyczyło zalet druku 3D i wpisania tej technologii m.in. w pracę warsztatów samochodowych.
Raven Media Targi motoryzacyjne źródło: Raven Media

Przez cały czas trwania targów odbywały się spotkania edukacyjne związane z projektem Talents4AA. Autorzy tej inicjatywy postawili sobie za cel usprawnienie komunikacji między młodymi ludźmi zainteresowanymi motoryzacją a przedsiębiorcami z sektora części zamiennych. Efektem może być rozpoczęcie ciekawej współpracy: absolwenci szkół branżowych, po nawiązaniu zawodowych kontaktów, często trafiają na staże, szkolenia do korporacji, do fabryk samochodowych. Ścieżka kariery zaczyna się rysować, a same targi stanowią punkt decyzyjny i startowy dla utalentowanych osób, nastawionych na samorozwój.

Raven Media wydarzenie źródło: Raven Media

Dla wszystkich uczestników Automechaniki bez wątpienia wartością dodaną był networking, tzw. CEO Breakfast organizowany w godzinach porannych. Z kolei w Parku Przyszłej Mobilności, po uprzednim zarejestrowaniu, osoby chętne mogły wziąć udział w jazdach próbnych wybranymi egzemplarzami aut elektrycznych. Poza dużą dawką teorii, targi skoncentrowały się na praktycznym zastosowaniu najnowszych technologii, a biznesowe walory wydarzenia – w opinii wielu wystawców – z pewnością zostały docenione.

źródło: Materiały redakcyjne

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 10 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę