AutoExpert
Reklama
Reklama

Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych

Preview
autoDNA
10.3.2021
Reklama
Reklama

autoDNA przygotowało obszerną publikację poruszającą problem transparentności rynku motoryzacyjnego. Składają się na niego zarówno oferty kupna-sprzedaży pojazdów, jak i zachowania uczestników tego rynku. Raport porusza ważne kwestie, związane z terminologią „asymetrii informacji” oraz „lemon car” (tzw. samochodów-cytryn). W raporcie opisana jest także problematyka związana z postawieniem wyraźnej granicy między profesjonalnymi sprzedawcami aut używanych i nieuczciwymi handlarzami z szarej strefy. Tematyka raportu zdaje się być stricte motoryzacyjna, ale tak naprawdę dotyka globalnego problemu o charakterze społecznym, o którym mówi się nadal za mało.

Publikacja ma na celu budowanie pozytywnych relacji na rynku motoryzacyjnym, uwzględnia aspekty  środowiskowe, wypowiedzi ważnych uczestników rynku motoryzacyjnego oraz prezentuje najbardziej wartościowe wyniki badań, które wspólnie z firmą SW Research zostały opracowane na reprezentatywnej grupie Polaków. Aż 70% kierowców kupujących doświadczyło świadomej manipulacji ze strony sprzedającego auto. W najlepszym przypadku nie dowiedzieli się całej prawdy o interesującym ich samochodzie a w najgorszym, zostali po prostu okłamani. Około 12% polskich kierowców spotkało się z sytuacją, w której sprzedający zamieścił w ogłoszeniu niepoprawny lub fałszywy numer VIN. Bardziej niepokojący jest jednak fakt, że 18% kierowców kupujących samochody z ogłoszeń internetowych miało problem z pozyskaniem takiego numeru od sprzedającego, co oznacza jawną próbę ukrycia historii samochodu – mówi Mariusz Sawuła, Prezes Zarządu właściciela marki autoDNA.

Jak długo będziemy musieli mierzyć z tego rodzaju problemami?

Reklama

Okazuje się, że ich rozwiązaniem jest z pozoru niewinny, 17-cyfrowy numer VIN (link: https://www.autodna.pl/numer-vin ), którym opatrzony jest każdy pojazd na świecie. VIN jest unikalny dla każdego modelu, jak ludzkie DNA. W momencie, w którym transakcja kupna-sprzedaży pojazdu będzie uwiarygodniona raportem z rozkodowanym numerem VIN, automatycznie staje się transparentna. Badania przeprowadzone przez SW Research pokazały jednak, że świadomość społeczeństwa na temat numerów VIN jest nadal na tyle niewielka, aby móc skutecznie egzekwować tego rodzaju informacje w ogłoszeniach. Stąd pomysł na ten obszerny raport. Wierzymy, że pomoże on kupujących i sprzedającym pojazdy w kontrolowanym zakupie, zgodnie z misją marki autoDNA. Efektem ma być budowanie pozytywnego wizerunku klientów, którzy korzystają z naszych usług – dealerów aut nowych i używanych uwiarygodniających sprzedaż pojazdów poprzez raporty autoDNA oraz podnoszenie wartości rezydualnej pojazdów ze sprawdzoną historią (link: https://www.autodna.pl/sprawdzenie-vin ).

Bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów dostępny jest na stronie rządowej www.historiapojazdu.gov.pl na którą zapraszamy wszystkich kupujących pojazdy (strona prezentuje pojazdy zarejestrowane w Polsce, a dla posiadaczy profilu zaufanego, także pochodzące z wybranych krajów europejskich (m.in. z Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, Szwecji), a także USA i Kanady. Każdy poszukujący większej ilości informacji i sprawdzenia historii uszkodzeń, ewentualnych zdjęć pojazdu, napraw czy informacji na temat przebiegów może sprawdzić ofertę raportów  (link: https://www.autodna.pl/przykladowe-raporty/historia-pojazdu-raport-autodna) sprawdzających historię pojazdu, dostępnych na www.autoDNA.pl.

Reklama

Pełny raport dostępny jest bezpłatniena stronie: https://www.autodna.pl/blog/koniec-ruletki-podczas-zakupu-aut-uzywanych/

Źródło: autoDNA

 

Reklama

O Autorze

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama