Przyszłość motoryzacji jest elektryzująca!
Jesteśmy świadkami postępujących zmian w motoryzacji, które są elektryzujące, a ich efekty mogą zadziwić świat.
Niewiele osób wie, że przed rozpoczęciem dominacji firm naftowych ludzkość pokładała spore nadzieje w pojazdach elektrycznych. Były to przede wszystkim tramwaje, pociągi, ale także traktory i samochody. Ograniczeniem okazała się być gęstość energii stosowanego wtedy akumulatora kwasowo-ołowiowego w porównaniu do beczki paliwa. Z tego powodu losy świata potoczyły się inaczej i dzisiaj ludzkość jest zależna od paliw kopalnych. Pomimo tego na horyzoncie widać wiatr zmian. Powodem tego są nowe rodzaje baterii.
Samochody hybrydowe – pierwszy etap zmian
Ponad dwadzieścia lat temu świat poznał Toyotę Prius. Pierwsza generacja samochodu hybrydowego wydawała się na przełomie XX i XXI wieku pojazdem koncepcyjnym z kosmiczną technologią we wnętrzu. Wtedy pojawiła się duża grupa sceptyków, którzy widzieli ryzyko w bateriach. Obawiali się oni o ich żywotność i wpływ na środowisko naturalne. Po wielu latach okazało się, że napęd hybrydowy jest wydajny, trwały i bezpieczny dla użytkowników.
Wyścig hybrydowych konstrukcji
Dzisiaj każdy producent samochodów, który chce liczyć się na motoryzacyjnym rynku, ma w swojej ofercie w jakimś stopniu zhybrydozwany samochód. Mniejsze zużycie paliwa, możliwość ładowania samochodu z gniazdka lub stacji ładowania oraz zwiększona dynamika, są tym, co przyciąga klientów do salonów. Jesteśmy świadkami wyścigu hybryd w prospektach reklamowych, na torach wyścigowych całego świata i od tego roku także na odcinkach specjalnych rajdowych mistrzostw świata!
Motorsport jest poligonem doświadczalnym dla producentów
Od początku rozwoju motoryzacji to właśnie wyścigi i rajdy samochodowe były tymi dziedzinami sportu, które pomagały w rozwoju technologii. Jeśli skrzynia biegów, układ napędowy lub opony wytrzymają ekstremalne warunki, mamy solidną bazę do rozwijania cywilnych podzespołów. Dlatego producenci z całego świata aktywnie wystawiają do rywalizacji swoje zespoły. Najtrudniejsze odcinki specjalne Argentyny, emocjonująca walka na torze Circuit De La Sarthe we Francji, gdzie raz w roku jesteśmy świadkami 24-godzinnego wyścigu. To wszystko robi wrażenie i ma wpływ na życie codziennie!
Biopaliwa, wodór i gniazdka – czy przyszłość jest jasna?
Rewolucja technologiczna w motoryzacji jest faktem i najprawdopodobniej będzie ona przebiegać na wielu polach. Najpierw do motorsportu trafiają biopaliwa i wodór, które pokazują swoją skuteczność. Na popularności zyskują również samochody elektryczne. Być może są one na razie traktowane jako gadżety. Bardziej nadają się do roli pojazdu dostępnego w wypożyczalni niż pełnoetatowego samochodu rodzinnego, jednak postęp w rozwoju infrastruktury do ładowania i pojemności baterii sprawia, że coraz dalej i bezpieczniej możemy podróżować elektrykami po całej Europie. Obecnie wydaje się, że te 3 kierunki będą przewodzić w strategiach rozwoju firm motoryzacyjnych.
Różnorodność kluczem do sukcesu
Deklarowane odejście od samochodów spalinowych przez coraz więcej firm motoryzacyjnych jest odważnym krokiem. Do tych zmian muszą dostosować się inne podmioty, które funkcjonują na rynku. Pojazdy konwencjonalne jeszcze przez długi czas pozostaną na naszych ulicach. Dlatego, aby zapewnić dostęp do usług dla innowacyjnych napędów i jednocześnie pamiętać o użytkownikach konwencjonalnych silników, potrzebna jest różnorodna oferta. Ta firma, która szybciej wyznaczy kierunek rozwoju oparty na innowacyjnych technologiach i wsparciu aktualnych klientów zyska przewagę nad innymi podmiotami. Jednym z takich pionierów jest TotalEnergies. Już od kilku lat koncern przygotowuje się do transformacji, która czeka nas w całej branży motoryzacyjnej, aby nieustannie oferować produkty najwyższej jakości.
Źródło: TotalEnergies