Powstrzymują pleśń i bakterie

Powstrzymują pleśń i bakterie PZL Sędziszów
4.3.2022

Filtry kabinowe z warstwą koloidalnych roztworów srebra i miedzi wykazują się zaskakująco wysoką skutecznością w walce z bakteriami, alergenami i pleśnią.

Jednym z głównych polskich producentów tych nowatorskich filtrów jest PZL Sędziszów. Na przykładzie filtra tej firmy przybliżymy ideę całego rozwiązania i korzyści, które wynikają z zastosowania cząstek nano-srebra i nano-miedzi.

Typowe funkcje filtra kabinowego

Podstawowym zdaniem filtra kabinowego jest oczyszczanie powietrza, które służy do wentylacji wnętrza samochodu. Na podstawowym etapie filtracji chodzi po prostu o zatrzymanie zanieczyszczeń widocznych gołym okiem (np. pyły, suche liście) tak, aby ochronić zaawansowany układ wentylacji i ograniczyć wdychanie pyłów. Nawet najtańszy, ale dobry jakościowo filtr kabinowy wydłuży życie wentylatora dmuchawy, klap sterujących przepływem powietrza czy ograniczy tempo gromadzenia się kurzu w kratkach wentylacyjnych. Każdy filtr kabinowy jest także barierą dla pyłków roślin, mających czasami działanie alergenne.Droższe filtry węglowe to wyższa liga. Potrafią nie tylko zatrzymywać zanieczyszczenia, ale także utrudniać przenikanie nieprzyjemnym zapachom. Filtr z warstwą węgla aktywnego będzie idealnym sprzymierzeńcem pasażerów, kiedy przez dłuższy odcinek jedzie się np. za starą, kopcącą ciężarówką. Skutecznie filtruje drobiny sadzy. Co więcej – potrafi ograniczyć przedostawanie się do wnętrza przykrych zapachów.

Powiązane firmy

Co dają nano-srebro i nano-miedź?

W filtrach PZL Sędziszów z linii Silver Nano Protect zastosowano dodatkową przeciwdrobnoustrojową powłokę, na którą naniesiono dwukompozytowy roztwór z cząstkami nano-srebra i nano-miedzi. Takie rozwiązanie charakteryzuje się unikalnymi właściwościami antybakteryjnymi. W połączeniu z kilkuwarstwową powierzchnią filtracyjną produktu, filtr PZL Sędziszów Silver Nano Protect stanowi jeszcze bardziej skuteczną barierę przed bakteriami, alergenami, pleśnią i drobnym pyłem. Badania laboratoryjne wykazały, że powstrzymuje dokuczliwe grzyby, takie jak Aspergillus brasiliensis (niger) i pleśń Bacillus subtilis. Minimalny okres aktywności antybakteryjnej wynosi 12 miesięcy. Roztwór nano-srebra i nano-miedzi stosowany w filtrach jest chroniony patentem.

Filtry Silver Nano Protect

Silver Nano Protect – kompletna ochrona

Oprócz aktywności przeciwdrobnoustrojowej, filtry Silver Nano Protect zapobiegają wprowadzaniu do wnętrza pojazdu zanieczyszczeń takich jak np. pyłki roślin, kurz, dym czy też cząstki spalin. Filtry eliminują także nieprzyjemne zapachy, które mogą po jakimś czasie wydobywać się z układu klimatyzacji. Warunkiem tego jest oczywiście ich terminowa wymiana po okresie naturalnego zużycia.

Cząsteczki nano-srebra i nano-miedzi zastosowanie przez nas w filtrach Silver Nano Protect, wyróżniają się bardzo długą żywotnością i brakiem reakcji z chlorkami, które mogą wywoływać podrażnienie górnych dróg oddechowych. Jedną z głównych zalet dwukompozytowego roztworu składającego się z nano-srebra i nano-miedzi w stanie nanoskalowym jest odporność na sedymentację (wzrost grubości nano-cząsteczek i ich wytrącanie). Działanie przeciwbakteryjne filtra jest wynikiem tworzenia kompleksu biochemicznego i katalitycznego działania srebra i miedzi, enzymów bakteryjnych i wirusowych a także zjawiska metabolizmu tlenu

– Agnieszka Dec, Dyrektor Generalny PZL Sędziszów.

Źródło: PZL Sędziszów

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę