Porozumienie ws. zakazu sprzedaży aut spalinowych po 2035. Bezlitosna decyzja Parlamentu i Rady Europejskiej

Porozumienie ws. norm emisji CO2. To koniec aut spalinowych Komisja Europejska
  • Komisja Europejska ostatecznie przyjęła porozumienie Parlamentu i Rady;
  • To oznacza, że od 2035 r. wszystkie nowe samochody osobowe i dostawcze będą bezemisyjne w Unii;
  • Przyjęto także cel pośredni dotyczący ograniczenia emisji CO2 przez samochody osobowe i dostawcze o 55 i 50%.

 

Nowych aut spalinowych nie kupimy od 2035 roku

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła zawarte wczoraj porozumienie Parlamentu Europejskiego i Rady, które oznacza, że od 2035 r. wszystkie nowe samochody osobowe i dostawcze rejestrowane w Europie będą bezemisyjne. Etapem przejściowym w kierunku bezemisyjności są nowe normy emisji CO2: do 2030 r. średnie emisje z nowych samochodów osobowych należy ograniczyć o 55%, a emisje z nowych samochodów dostawczych – o 50%.

Porozumienie stanowi pierwszy etap przyjmowania wniosków prawodawczych w ramach pakietu „Gotowi na 55”, które Komisja przedstawiła w lipcu 2021 r. Świadczy ono o tym, że Unia Europejska realizuje wewnętrznie zobowiązania międzynarodowe dotyczące klimatu przed szczytem COP27.

Porozumienie stanowi wyraźny sygnał dla przemysłu i konsumentów: Europa zdecydowanie przechodzi na mobilność bezemisyjną. Europejscy producenci samochodów już teraz pokazują, że są gotowi na to wyzwanie, ponieważ na rynku pojawia się coraz więcej coraz tańszych samochodów elektrycznych. Szybkość, z jaką zachodzi ta zmiana w ostatnich latach, jest niezwykła. Nic dziwnego, że w ramach całego pakietu „Gotowi na 55” ten projekt jest pierwszym, co do którego osiągnięto ostateczne porozumienie między państwami członkowskimi UE a Parlamentem Europejskim – powiedział Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw Europejskiego Zielonego Ładu.

Zmiany od teraz

Ten jasny sygnał dla producentów i społeczeństwa przyspieszy produkcję oraz sprzedaż pojazdów niskoemisyjnych i bezemisyjnych, a także sprawi, że transport drogowy będzie zdecydowanie dążył do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Dzięki nowym przepisom system transportu w UE będzie bardziej zrównoważony, Europejczycy będą się cieszyć czystszym powietrzem, a realizacja Europejskiego Zielonego Ładu osiągnie ważny etap.

Decyzje świadczą jednoznacznie o zaangażowaniu UE na rzecz celów w zakresie klimatu oraz o tym, że wojna napastnicza Rosji przeciwko Ukrainie nie spowalnia przejścia na czystą energię w Europie, ale wręcz przyspiesza prace i postępy, które mają sprawić, aby do 2050 r. stała się pierwszym na świecie kontynentem neutralnym dla klimatu.

Wstępne porozumienie wymaga teraz formalnego przyjęcia przez Parlament i Radę. Po zakończeniu tej procedury nowe przepisy prawne zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdą w życie.

Źródło: Komisja Europejska

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę