Pirelli Cinturato CA67 i CN36 powracają do oferty jako wyposażenie dla sportowych wersji Fiata 850 i 124

Pirelli Cinturato CA67 i CN36 powracają Pirelli

Pirelli Collezione to gama opon, w które wyposażane są najbardziej kultowe samochody z lat 1930-2000. Do serii tych produktów dodano właśnie ogumienie do modeli Fiata 850 i 124 w dwóch nowych rozmiarach opon Cinturato CA67 i CN36. Od przyszłego roku dostępna będzie również nowa wersja Cinturato CN36 dla Mercedesa W113, W123, W126, Alfa Romeo Montreal i Fiata Dino 2000 (między innymi). Prototyp tej opony został zaprezentowany w dniach 20-23 października br. podczas targów „Auto e Moto d’Epoca” w Padwie.

 

Klasyczne opony z zewnątrz z nowoczesnymi technologiami wewnątrz

Pirelli odtworzyło Cinturato CA67 w rozmiarze 155 R13 i Cinturato CN36 w rozmiarze 165 R13 odpowiednio dla wersji Sport Spider i Sport Coupé Fiata 850 i Fiata 124. Zgodnie z tradycją Pirelli Collezione, najnowsze wersje Cinturato odwzorowują oryginalne opony, które zostały wprowadzone na rynek w latach 50. i 60. XX wieku. Oddany został w nich klasyczny wygląd opon, a wewnątrz zastosowano współczesne technologie. Dzięki opracowanym na nowo mieszankom opony Pirelli Collezione mają lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni w porównaniu do opon z ubiegłych lat, co zapewnia większą niezawodność i bezpieczeństwo.

Charakterystyka techniczna, która zainspirowała inżynierów Pirelli do stworzenia tych opon, jest również zgodna z pierwowzorem zdefiniowanym przez ówczesnych projektantów pojazdów. Wkład Fundacji Pirelli zachowującej wszystkie oryginalne rysunki i projekty zapewnia zachowanie oryginalności w tych klasycznych oponach. Fundacja może pochwalić się obszernym archiwum liczącym około czterech kilometrów materiałów, przy czym najstarsze z nich pochodzą z 1872 roku.

Nowa rozmiarówka CN36 zaprezentowana podczas targów w Padwie

Pirelli Cinturato była flagowym produktem rewolucji oponiarskiej lat 50., charakteryzując się radialnym karkasem ze skrzyżowanymi tekstylnymi pasami. To rozwiązanie doprowadziło finalnie do pojawienia się opon sportowych. Opona CN36 została zaprojektowana specjalnie z myślą o przyczepności samochodów z segmentów High Performance i Gran Turismo (GT). Przy jej udziale odniesiono również szereg ważnych zwycięstw w rajdach, m.in. jako ogumienie dla Fiata 124 Sport w 1971 roku. Dziś CN36 nie tylko powraca do gamy Fiata 124, ale również będzie dostępna w nowym rozmiarze 195/70R14 od 2023 roku. Prototyp tej opony został zaprezentowany na stoisku dystrybutora Fratelli Rossi podczas targów „Auto e Moto d’Epoca” w Padwie, które od wielu lat są istotnym wydarzeniem w kalendarzu klasycznej motoryzacji.

Pirelli_cinturato_ca67_cn36_powracaja Źródło: Pirelli

Wieloletnia współpraca Pirelli i Borrani

Pirelli obchodzi w tym roku jubileusz 150-lecia istnienia i marka była również obecna na targach w Padwie obok Ruote Borrani, mediolańskiej firmy obchodzącej w 2022 roku swoje 100-lecie, która słynie z produkcji szprychowych kół. Obie firmy mają długie i bogate historie, a dzielją je na przestrzeni ponad 80 lat ścisłej współpracy. Na wystawie Borrani została zaprezentowana specjalna opona Pirelli na szprychowych felgach Borrani; które były używane w samochodach Grand Prix z lat 30. XX wieku na torach dużych prędkości. Zarówno felga, jak i opona będą prawdziwymi artefaktami z epoki.

Źródło: Pirelli Polska

Tagi artykułu

Zobacz również

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę