Oszczędzamy czy inwestujemy – jak Polacy kupują opony?

Oszczędzamy czy inwestujemy – jak Polacy kupują opony? Designed by Freepik

Na przestrzeni lat obserwujemy ewolucję rynku opon w kraju i na świecie, na którą olbrzymi wpływ mają dynamiczne zmiany globalne. Istotnie przełożyła się ona na preferencje zakupowe Polaków. Z jednej strony zwracamy uwagę na bezpieczeństwo podczas jazdy, a z drugiej wciąż szukamy oszczędności. Kwestiom tym przyjrzało się Oponeo.pl w najnowszym raporcie, w którym analizowane są dane sprzedażowe, a o opinie zostali poproszeni eksperci z branży motoryzacyjnej.

Opony budżetowe

Jak wynika z raportu „Jakie opony kupują Polacy? Prognozy na 2025 rok”, w ostatnich dwóch latach widoczny jest wzrost zainteresowania Polaków ogumieniem z segmentu ekonomicznego, w tym produkcji chińskiej. 

– W 2024 roku siła nabywcza była na wyższym poziomie niż w roku 2023, mimo tego konsumenci nadal wykazywali tendencję do poszukiwania rozwiązań ekonomicznych. Mogło to być rezultatem niepewności gospodarczej, rosnącej potrzeby gromadzenia oszczędności, a także wzrostu cen podstawowych produktów – mówi Łukasz Maroszek, Zastępca Dyrektora Handlowego Oponeo.pl.

Obecnie ogumienie z Azji stanowi mocną konkurencję dla europejskich propozycji. Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Opon i Gumy ETRMA mają na to wpływ m.in. koszty energii, pracy i surowców. Trudno jednak wyrokować, czy sytuacja ta się utrzyma. Z jednej strony przewiduje się dalszy wzrost jego popularności w związku z możliwym obniżeniem kosztów importu. Z drugiej eksperci z Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego nie wykluczają, że opony produkowane w Europie znowu mogą stać się cenowo konkurencyjne. Wiele może zależeć od sytuacji międzynarodowej, w tym m.in. na linii USA - Chiny, i jej wpływu na globalne łańcuchy dostaw.

Oponeo

Mimo wszystko, jak pokazują wyniki Oponeo.pl, swoją pozycję rynkową wzmacniają modele klasy premium. Stopniowo odbudowywany jest dość duży spadek, jaki nastąpił w 2023 roku. Zwrot ku nowoczesnym rozwiązaniom oraz lepszym parametrom dzieje się kosztem segmentu środka.

Zaufanie do opon całorocznych

O tym, że szukamy dodatkowych oszczędności w domowych budżetach, świadczyć może coraz większa liczba opon całorocznych na polskich ulicach. Między 2019 a 2023 ich udział w sprzedaży wzrósł niemal dwukrotnie, sięgając 25%. Wzrost w 2024 roku nie był już tak wyraźny, co pokrywa się z przewidywaniami – pozycja opon całorocznych stabilizuje się. Co ciekawe, to wielosezonowe ogumienie z segmentu ekonomicznego produkcji chińskiej cieszy się szczególnym powodzeniem pośród polskich kierowców.

Oponeo

Chęć obniżenia kosztów eksploatacji pojazdów, wzrosty udziału flot w parku samochodowym i średniej liczby aut w gospodarstwach domowych czy zmiany klimatyczne, to tylko kilka z potencjalnych powodów rosnącego zainteresowania oponami całorocznymi. Znaczenie ma też ich dostępność.

– Producenci opon intensyfikują rozwój gamy produktów wielosezonowych, oferując coraz szerszą paletę rozmiarów. Warto zauważyć, że jeszcze kilka lat temu użytkownicy pojazdów wyposażonych w felgi o średnicach 19-21 cali napotykali na poważne ograniczenia w dostępności odpowiednich modeli. Obecnie ten problem praktycznie zniknął, a szeroki wybór ogumienia wielosezonowego w tych rozmiarach stał się standardem na rynku – stwierdza Łukasz Maroszek.

Polacy zaufali oponom całorocznym i wybierają je zwykle kosztem ogumienia letniego. Modele zimowe natomiast utrzymują mocną pozycję. Oznacza to, że w bardziej wymagających warunkach mimo wszystko chcemy czuć się maksymalnie pewnie.

Większe samochody i większe opony

Ewolucja parku samochodowego przekłada się na spadki sprzedaży opon w mniejszych rozmiarach. Jest widoczne już nie tylko w przypadku ogumienia 14 czy 15-calowego, zaczynają tracić także królujące „szesnastki”.

– Tendencja ta wynika z dwóch głównych czynników. Po pierwsze, rosnąca popularność crossoverów oraz SUV-ów, które zazwyczaj wyposażane są w większe koła. Po drugie, coraz więcej nowych modeli samochodów, zwłaszcza z segmentów C i D, jest fabrycznie montowanych w konfiguracjach z większymi felgami. Ta zmiana w standardzie wyposażenia odzwierciedla rosnące preferencje konsumentów względem estetyki oraz właściwości jezdnych, jakie oferują większe koła – wskazuje Łukasz Maroszek.

Oponeo

Jak wynika z danych Oponeo.pl polscy kierowcy coraz częściej decydują się na opony o wyższych indeksach prędkości. Jest to powiązane m.in. z częstszym wyborem samochodów sportowych oraz z napędami alternatywnymi.

Źródło: Oponeo

Tagi artykułu

autoExpert 06 2025

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę