Odlewnia Volkswagen Poznań wznowiła produkcję komponentów

Volkswagen
21.4.2020

Po miesięcznej przerwie do pracy w odlewni wróciło 450 pracowników. Zakład ruszył w niepełnym wymiarze – na 25% mocy produkcyjnych.

Dr Thomas Kreuzinger-Janik, Dyrektor Odlewni Volkswagen Poznań – Produkcję komponentów wznawiamy w dobrze zorganizowany sposób. Zdrowie pracowników ma dla nas najwyższy priorytet, dlatego opracowaliśmy procedury bezpieczeństwa, które mają zapewnić możliwie najbezpieczniejszy powrót naszych pracowników do pracy. Pracę na odlewni zaczynamy kilka dni wcześniej aniżeli w fabrykach samochodów. Stopniowy rozruch odlewni ma zabezpieczyć dostawy części niezbędnych do produkcji samochodów różnych marek koncernu. W minionym tygodniu wznowiliśmy produkcję obudowy przekładni kierowniczej, w tym tygodniu ruszamy z produkcją odlewów grawitacyjnych tj. głowic cylindrowych. Po miesięcznej przerwie do pracy w odlewni wróciło dzisiaj 450 pracowników, a zakład ruszył na 25% mocy produkcyjnych. Widzę dużą motywację do pracy, jednocześnie cieszy mnie fakt, że nasze starania i wprowadzone środki prewencyjne zostały pozytywnie przyjęte przez naszych pracowników.

Reklama

Spółka stworzyła procedury zdrowotne, wzmacniające środki zapobiegawcze, a następnie wdrożyła je w poszczególnych obszarach działalności co ma umożliwić stopniowe i możliwie najbezpieczniejsze wznowienie produkcji. Wszystkie przewidziane działania dotyczą także firm zewnętrznych i dostawców pracujących na terenie zakładów VW.

Mirosław Balcerek, Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy OM NSZZ Solidarność – Do kwestii zdrowia pracowników podchodzimy bezkompromisowo. Razem z dyrekcją zakładu przeanalizowaliśmy wszystkie stanowiska produkcyjne i administracyjne by wyeliminować ryzyka i przygotować zakład do ponownego, stopniowego rozruchu. Do nowych warunków dostosowaliśmy procesy produkcyjne, każdy z pracowników otrzyma ochronne maseczki oraz rękawiczki, wyeliminowaliśmy także miejsca w których pracownicy poprzez dotyk i użycie przepustki, musieli np. rejestrować czas rozpoczęcia i zakończenie pracy. Stale także monitorujemy sytuację i weryfikujemy już wprowadzone działania.

Reklama

W pozostałych zakładach Volkswagen Poznań, w których powstają samochody dostawcze produkcja wznowiona zostanie za tydzień, 27 kwietnia. Rozruch następować będzie etapami, a wielkość produkcji uzależniona będzie od dostępności części, rozporządzeń administracyjnych, rozwoju sytuacji na rynkach zbytu i związanych z nią kalendarzy produkcyjnych.

Zgodnie z ustaleniami zawartymi ze związkiem zawodowym OM NSZZ Solidarność Volkswagen Poznań 5 tygodni nieobecności, które były wynikiem wstrzymania produkcji były dla pracowników Volkswagen Poznań w 100% płatne. Także w następnych tygodniach stopniowego rozruchu pracownicy otrzymają swoje wynagrodzenie, pomimo tego że duża ich część pozostanie jeszcze w domach.

Źródło: Volkswagen

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę