Nowy projekt KYB: zespół rajdowy

Nowy projekt KYB: zespół rajdowy KYB

Japońska firma KYB Corporation stworzyła zespół rajdowy w ramach inicjatywy projektowej. Zespół został zgłoszony do Rajdowych Mistrzostw Japonii, a ogólnym celem projektu jest szkolenie inżynierów prac rozwojowych, zwiększenie motywacji pracowników firmy oraz opracowanie nowych produktów.

Zespół rywalizuje pod nazwą „Kayaba Rally Team”, a samochód oznaczony jest dawnym logiem KYB, gdyż jego projekt oparty jest na koncepcji „powrotu do źródeł”.

W skład zespołu wchodzą pracownicy, którzy odpowiedzieli na otwarte zaproszenie do udziału w projekcie. Pod okiem lidera projektu, Matsushity (na co dzień inżyniera w Dziale Sportów Motorowych KYB), inżynierowie i mechanicy doskonalą swoje umiejętności zawodowe.

Załoga zespołu rywalizuje w rajdach w samochodzie Toyota GR Yaris z silnikiem turbo o pojemności 1,6 litra i amortyzatorami KYB.

All Japan Rally Championship (AJRC) to najwyższy poziom krajowych zawodów rajdowych w Japonii, który uzyskał status Rajdu Regionalnego FIA. Załogi składające się z kierowcy i pilota rywalizują o najwyższe trofeum na drogach o różnego rodzaju nawierzchniach, w zróżnicowanych warunkach pogodowych.

Etapy rajdu organizowane są we wszystkich częściach kraju, od Hokkaido na północy do Kyushu na południu. Dotychczasowe starty pozwoliły zespołowi KYB nabyć wiele cennych doświadczeń.

Ostatni wyścig sezonu odbędzie się w dniach 13-15 października w Takayama w Japonii. Więcej informacji na temat zespołu i pojazdu dostępnych jest na stronie internetowej KYB Sport.

Testowanie amortyzatorów w rajdach samochodowych jest istotnym elementem procesu tworzenia innowacyjnych produktów. Przykładowo, technologia KYB ProsmoothTM jest owocem serii testów z wykorzystaniem nawet 600 różnych kombinacji oleju i części, które zaowocowały uzyskaniem ogromnej liczby danych, a także pozwoliły wykwalifikowanym inżynierom testowym na stworzenie raportów z oceny zastosowanych rozwiązań.

Inżynierowie opracowali płyn hydrauliczny do zastosowania w amortyzatorach oraz części ruchome o różnorodnych parametrach, wielokrotnie wymieniając podzespoły zainstalowane w pojazdach i oceniając ich charakterystykę fizyczną. Pozwoliło to na podniesienie osiągów amortyzatorów rajdowych KYB, a inżynierom dało wiedzę niezbędną do dalszego udoskonalenia naszych wiodących produktów. Technologia ProsmoothTM jest obecnie wprowadzana w amortyzatorach OE produkowanych na całym świecie.

Źródłó: KYB

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę