Nowy Nissan Z – klasycznie nowoczesny

Nowy Nissan Z – klasycznie nowoczesny Nissan

Jeden z najpopularniejszych modeli aut sportowych, czyli Nissan Z, został zaprezentowany na specjalnej imprezie w Nowym Jorku. Na razie to tylko prototyp, choć jeśli przyjrzeć mu się bliżej, można być pewnym, że nie zawiedzie fanów tejże marki. W sprzedaży ma pojawić się wiosną 2022 roku. Niestety samochód nie będzie dostępny na rynku europejskim. 

 

  • Nowy Nissan „Z” ma 400 KM i 475 Nm pochodzące z benzynowgo silnika V6 twinturbo o pojemności 3 litrów.
  • 6. biegowy manual, lub 9. stopniowy automat przekazujące moc na tylne koła sprawiają, że samochód dostarcza sportowych wrażeń. 
  • Niestety ze względu na normy emisji spalin samochód ten będzie niedostepny w Europie.

 

Po raz pierwszy Nissan Z pojawił się w 1969 roku i miał za zadanie być budzącym radość i euforię autem sportowym, dostępnym dla wszystkich. To entuzjastyczne podejście sprawdziło się i marka zyskała rzeszę wiernych fanów na całym świecie. Przez ponad 50 lat generacji Nissanów Z samochód ten stał się jednym z najpopularniejszych aut sportowych typu coupe. Obecnie, wyprodukowany Nissan Z Proto, zawierać ma w sobie najlepsze cechy poprzedników, łącząc w sobie nowoczesność z bezpieczeństwem jazdy. Hiroshi Tamura, główny specjalista ds. produktu w nowym Nissanie Z powiedział: – Z został zaprojektowany tak, aby stanowić jedność z kierowcą, aby samochód był partnerem dla jego przygód na drodze.

Przystosowany do jazdy sportowej oraz miejskiej

Samochód dysponuje mocą 400 KM, a jego moment obrotowy wynosi 475 Nm. Wysokie osiągi zapewnia 3-litrowy silnik V6 twin turbo, dostosowany do woli jazdy kierowcy, zapewniając zarazem ostre i płynne poruszanie się po drodze. Do wyboru są 6-stopniowa skrzynia manualne lub 9-stopniowy automat. Cała moc trafia na tylną oś, przy czym samochód wyposażony jest w zaawansowany system wspomagania ruszania, co przekłada się na płynny start z miejsca. Korzystając ze skrzyni automatycznej, mamy tu do dyspozycji dwa tryby jazdy: standardowy i sportowy. Ten pierwszy sprawdzi się zarówno podczas jazdy po mieście, jak i autostradzie, zapewniając przyjemną jazdę. Drugi zaś, jak sama nazwa wskazuje, uwalnia bardziej drapieżny charakter samochodu, ukazując jego potencjał. Przekłada się to na zwiększenie przyspieszenia, sportowy tryb pracy układu kierowania, kontrolę dynamiki poruszania się pojazdu oraz dostosowanie do szybkiej jazdy po krętej drodze.

Kolejnymi rozwiązaniami, które zastosowano w Nissanie Z są: elektryczne wspomaganie układu kierowniczego, zwiększona sztywność nadwozia, jak również szersze przednie opony, wspomagające przyczepność na zakrętach. Dzięki nowej konstrukcji amortyzatorów zminimalizowano wstrząsy na nierównych nawierzchniach, zwiększając stabilność prowadzenia. Kolejnym aspektem, mającym na celu zwiększenie stabilności podczas prostej jazdy jest nowa geometria dwuwahaczowego zawieszenia.

Nissan z Nowy Nissan Z, źródło: materiały prasowe

Połączenie tradycji z nowoczesnością

Twórcy modelu Nissan Z, postawili na czerpanie pomysłów z przeszłych rozwiązań i łączeniem ich z nowoczesnością. W tenże sposób sylwetka samochodu ma długą maskę i niższy kwadratowy tył, co stanowi nawiązanie do pierwszej generacji Nissana Z. Tylne lampy przypominają te występujące w poprzednich modelach, jednak działają w nowoczesnej diodowej technologii 3D. Wnętrze również charakteryzuje się inspiracjami z lat wcześniejszych i łączeniem ich z nowoczesnymi akcentami. Przykładem są trzy zegary analogowe znajdujące się na środku deski rozdzielczej i ośmiocalowy ekran dotykowy na konsoli środkowej. Za kierownicą umieszczono wirtualne zegary o przekątnej 12,3 cala. Fotele mają zapewnić komfort podczas jazdy na co dzień oraz jak najlepsze trzymanie kierowcy w trybie sportowym.

Niestety, nowy model Nissana Z nie będzie dostępny na rynku europejskim ze względu na normy emisyjne. W Stanach Zjednoczonych do wyboru będą trzy wersje: Sport, Performance oraz edycja limitowana. Ta trzecia wyróżniać się będzie ekskluzywnymi żółtymi zaciskami hamulców z logo Z, brązowymi aluminiowymi alufelgami, skórzanymi fotelami z żółtymi akcentami oraz żółtymi przeszyciami we wnętrzu.

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę