Nowa spółka Toyoty przyspieszy rozwój samochodów elektrycznych i autonomicznych

Toyota
16.12.2019
Reklama
Reklama

MIRISE Technologies to nowa spółka Toyoty i Denso, której zadaniem jest opracowanie nowych generacji półprzewodników, aby przyspieszyć rozwój zelektryfikowanych i autonomicznych pojazdów.

Denso Corporation i Toyota Motor Corporation zdecydowały o założeniu spółki joint venture, wyspecjalizowanej w zaawansowanych badaniach rozwojowych nad nowym generacjami półprzewodników do samochodów. Firma MIRISE Technologies powstanie w kwietniu 2020 roku. 51% akcji spółki będzie należało do Denso, zaś 49% do Toyoty.

Reklama

MIRISE to skrót od Mobility Innovative Research Institute for SEmiconductors, a także połączenie słów „mirai” (jap. „przyszłość”) i „rise” (ang. „rosnąć, powstawać”). Spółka będzie miała siedzibę w mieście Nisshin niedaleko głównej siedziby Toyoty w prefekturze Aichi. Na jej prezydenta został mianowany Yoshifumi Kato, obecny CEO firmy Denso. Kapitał zakładowy MIRISE wyniesie 50 milionów yenów, a zatrudnienie w niej znajdzie około 500 osób.

Półprzewodniki pełnią ważną rolę w rozwoju samochodów elektrycznych i hybrydowych oraz systemów zautomatyzowanego prowadzenia. Nowa spółka będzie korzystała z wiedzy Toyoty w zakresie szeroko rozumianej mobilności oraz doświadczenia Denso w opracowywaniu zaawansowanych komponentów do samochodów.

Reklama

MIRISE skupi się w swojej działalności na trzech polach: elektronice energetycznej, czujnikach i układach scalonych SoC (System-on-a-Chip). Będzie poszukiwać nowych materiałów półprzewodnikowych oraz opracowywać technologie projektowania i produkcji, opierając się na rozwiązaniach wypracowanych przez Toyotę i Denso na potrzeby zelektryfikowanych napędów, głównie hybryd.

Aby szybko osiągnąć założone cele, MIRISE podejmie rozmowy o współpracy z uniwersytetami, instytutami naukowymi, start-upami i firmami zajmującymi się produkcją półprzewodników.

Źródło: Toyota

Reklama

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama