Niezbędne akcesoria podczas wakacyjnego wyjazdu

Niezbędne akcesoria podczas wakacyjnego wyjazdu OSRAM
13.7.2021

Sezon wakacyjnych wyjazdów w pełni. Chyba nikt nie chce, by awaria samochodu popsuła mu urlop. Oczywiście pewnych rzeczy nie da się przewidzieć, ale odpowiednie przygotowanie auta znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia usterki. Warto także zabrać ze sobą akcesoria, które przydadzą nie tylko w samochodzie.

By wakacyjna wyprawa była bezpieczna, trzeba sprawdzić m.in. stan płynów w samochodzie, oświetlenia, a także ciśnienie w oponach. Warto zajrzeć także do koła zapasowego, by nie okazało się, że jest ono tylko zbędnym balastem.

Właściwe ciśnienie w oponach

Prawidłowe ciśnienie to podstawa bezpieczeństwa i odpowiedniej przyczepności na drodze. Odpowiednio napompowane opony to także dłuższa ich trwałość i mniejsze zużycie paliwa. Przed każdą dłuższą podróżą powinniśmy skontrolować stan napompowania kół, nie zapominając także o kole zapasowym.
 
Do tego celu nadają się poręczne kompresory OSRAM TYREinflate. Zaprojektowano je w taki sposób, by były maksymalnie funkcjonalne, wygodne w użytkowaniu i trwałe. Trzymetrowy, zwijany przewód zasilający ułatwia podłączenie i przechowywanie, płaska obudowa zapewnia stabilność podczas pompowania, a duży przycisk sterowania zapewnia łatwą obsługę np. stopą. Praktyczny schowek z boku pozwala na utrzymanie porządku i umożliwia bezpieczne przechowywanie węża. W zależności od potrzeb, klienci mają do wyboru trzy różne produkty. TYREinflate 1000 to najszybszy z kompresorów marki OSRAM. Jest w stanie napompować oponę w ciągu 2 min, a duży cyfrowy wyświetlacz ze wskaźnikiem napompowania pozwala śledzić postęp pracy.

Wraz z kompresorami producent proponuje także kierowcom profesjonalny uszczelniacz w formie żelu – TYREseal 450. Ten wygodny w użyciu produkt pozwala na szybką naprawę opony i dalszą jazdę nawet do 200 km. Żel pozwala uszczelniać przebicia o średnicy do 6 mm. Kompresorami OSRAM można napompować także opony motocyklowe, rowerowe czy te od przyczep.

Na szczególną uwagę zasługuje najnowszy model – TYREinflate 2000, przeznaczony zarówno do samochodów, ale przede wszystkim dla rowerzystów i motocyklistów. Ładowany przez port USB produkt może także sam pełnić rolę powerbanku, dzięki czemu można wykorzystać go do podładowania telefonu czy tabletu. Oprócz tego model ten ma także wbudowaną latarkę.

Sprawny akumulator

Awarie akumulatora częściej zdarzają się zimą, ale – jeśli tylko dysponujemy miejscem – warto mieć w bagażniku także urządzenie do uruchomienia samochodu w przypadku rozładowania akumulatora. W ofercie firmy OSRAM znajdziemy boostery BATTERYstart, pozwalające w krótkim czasie na uruchomienie silnika Diesla o pojemności do 4 l lub benzynowego o dwukrotnie większej pojemności.

Czyste powietrze w samochodzie

Lato to trudny czas dla alergików. Załzawione oczy, katar i złe samopoczucie mogą skutecznie zniechęcić do prowadzenia samochodu. W małych, ciasnych przestrzeniach – jak np. kabina samochodu – szkodliwe substancje i pyłki dają się znacznie bardziej we znaki niż na otwartej przestrzeni. Dym nikotynowy czy zapach zwierząt równie często powodują dyskomfort. Z tymi niedogodnościami łatwo poradzi sobie oczyszczacz powietrza OSRAM AirZing Mini, który oczyszcza powietrze dzięki filtrowi z dwutlenkiem tytanu, naświetlanym diodami emitującymi promieniowanie UV-A. Pozwala to usunąć do 99% wszystkich szkodliwych wirusów i bakterii i wypuścić oczyszczone, zjonizowane powietrze przez górną część obudowy. Może również usuwać do 90% formaldehydu, TVOC (lotne związki organiczne ogółem) i zapachów. W przeciwieństwie do oczyszczaczy powietrza z filtrami HEPA lub węglowymi, filtra dwutlenku tytanu w AirZing Mini nie trzeba wymieniać, a jedynie wyjmować go w regularnych odstępach czasu, płukać pod bieżącą wodą i suszyć.

Bezpieczeństwo w przypadku awarii na drodze

Warto wozić też ze sobą akcesoria, które pomogą poradzić sobie w niespodziewanej sytuacji. Do obowiązkowego wyposażenia samochodu, czyli gaśnicy i trójkąta, ostrzegawczego warto dodać np. światło ostrzegawcze OSRAM LEDguardian ROAD FLARE, które zasygnalizuje innym uczestnikom ruchu awaryjną sytuację na drodze. Dzięki migającemu światłu LED ostrzeżenie o niebezpiecznym zdarzeniu może być widoczne nawet z odległości 1 km. W odróżnieniu od odblasku trójkąta ostrzegawczego, urządzenie zwraca uwagę innych użytkowników drogi na nietypową sytuację w ruchu poprzez aktywne miganie. Dzięki wbudowanym magnesom światło można umieścić w dowolnym miejscu na karoserii, np. na dachu.

Zestaw zapasowych żarówek

Zajmuje niewiele miejsca, a może bardzo się przydać na wypadek awarii, zwłaszcza żarówki w reflektorze. W niektórych krajach (np. w Słowenii) taki zestaw należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu. Wprawdzie podczas podróży zagranicznych obowiązuje konwencja wiedeńska, zgodnie z którą musimy mieć w aucie jedynie wyposażenie wymagane w kraju jego rejestracji, ale chyba bezpieczniej jeździ się ze sprawnymi obydwoma reflektorami? W ofercie OSRAM są cztery zestawy zapasowych żarówek Original Minibox, różniące się między sobą żarówkami głównymi – dostępne są odmiany z typami H4, H1, H7 oraz H1 i H7. W kompletach znajdują się także żarówki pomocnicze – P21W, PY21W, P21/5W, R5W i W5W.

Źródło: OSRAM

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę