Narzędzia dla sektora e-mobility w trzech odsłonach od MAPAL. Basic – Performance – Expert

Narzędzia dla sektora e-mobility w trzech odsłonach od MAPAL MAPAL

MAPAL spodziewa się w niedalekiej przyszłości ogromnego rozwoju systemów obróbki dla pojazdów elektrycznych. Producent narzędzi skupił się więc na komponentach, które niedługo będą produkowane w dużych ilościach. Nowa klasyfikacja Basic, Performance i Expert opisuje adekwatne rozwiązania dla klienta w tym zakresie.

Koncentracja firmy MAPAL na potrzebach klientów przy opracowywaniu rozwiązań narzędziowych nie jest niczym nowym. Dzięki uporządkowaniu obróbki na trzy poziomy rozwiązań (Basic, Performance i Expert) firma oferuje przejrzyste kategorie wyboru narzędzi dla konkretnej części. W ten sposób MAPAL maksymalizuje przejrzystość, co w praktyce ułatwia wybór.

Trzy drogi do gotowego elementu

Wersje Basic obejmują rozwiązania ze standardowymi narzędziami, które w ekonomiczny sposób spełniają wymagania przy produkcji prototypów lub małych serii. Wymagana inwestycja ma relatywnie niski próg, a wykorzystanie narzędzi jest elastyczne. Ponieważ na tym etapie często dokonuje się jeszcze wielu zmian w komponencie i procesie, elastyczność uzyskana przy użyciu standardowych narzędzi jest bardzo pomocna. W rozwiązaniach Basic w miarę możliwości unika się stosowania niestandardowych narzędzi.

Rozwiązania Performance są przeznaczone do produkcji seryjnej i skupiają się na obróbce konkretnych części przy użyciu niestandardowych narzędzi. W tym przypadku można zastosować narzędzia wielostopniowe i kombinowane, aby obrabiać przedmiot bardziej efektywnie niż w przypadku wersji Basic. Rozwiązanie Performance umożliwia niezawodną produkcję seryjną, nie spełniając jednak najwyższych wymagań dotyczących jakości i produktywności.

Jest ono bowiem zarezerwowane dla wersji Expert. Obejmuje ona rozwiązania przeznaczone do produktywnej i efektywnej obróbki określonych części przy użyciu jak najmniejszej liczby narzędzi w krótkich cyklach przy zachowaniu jak najlepszej jakości. Tutaj zazwyczaj stosowane są narzędzia wielostopniowe z wieloma krawędziami skrawającymi, które łączą wszystkie funkcje w jednym urządzeniu.

MAPAL_narzedzia_emobilnosc MAPAL

Przykładem opcji Expert jest zestaw narzędzi do obróbki obudowy stojana silnika elektrycznego, który MAPAL z powodzeniem wprowadził już do przemysłu. Dzięki tym narzędziom MAPAL osiągnął granicę wydajności i jakości. Do produkcji obudowy stojana dostępne są również rozwiązania Basic i Performance – spełniają one wymagania odpowiednio dla każdego poziomu.

Części do samochodów elektrycznych

Obok napędów elektrycznych MAPAL stawia na inne komponenty do samochodów elektrycznych. Należą do nich elementy pomocnicze, takie jak sprężarka spiralna do zarządzania termicznego oraz obudowy elektroniki zasilającej i ramy akumulatorów. Te ostatnie wymagają kilkukrotnego frezowania, które można również dobrze oddać za pomocą trójstopniowej koncepcji Basic, Performance, Expert. Do testów lub małych ilości można użyć stosunkowo prostych narzędzi standardowych. Kolejny poziom obejmuje specjalne narzędzia z pełnego węglika, które łączą kilka etapów obróbki i zapewniają niezawodną obróbkę. Na poziomie Expert pojawiają się frezy ze specjalnymi powłokami lub frezy PCD zwiększające trwałość narzędzia.

MAPAL w dialogu z klientem określa optymalne rozwiązanie dla danej sytuacji. W wielu przypadkach klienci wykorzystują tylko dwa z trzech potencjalnych poziomów. Dzieje się tak dlatego, że produkcja prototypowa często odbywa się u wyspecjalizowanych zakładów obróbki mechanicznej, co oznacza, że OEM zaczyna bezpośrednio od produkcji seryjnej. Jeśli wymagania jakościowe są spełnione, a wydajność jest wystarczająca dla produkowanych ilości, to stosuje się obróbkę na poziomie Performance. W pewnych okolicznościach wymagania dotyczące wydajności maszyny mogą nie być tak wysokie przy tym rozwiązaniu, co może być kryterium przy przebudowie istniejących linii do e-mobilności.

Źródło: MAPAL

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę