Mikromobilność na Jasnej Górze: Elektryczne pojazdy wspierają Ojców Paulinów

Mikromobilność na Jasnej Górze Electroride

Jasna Góra od wieków jest jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego w Polsce i na świecie. Rocznie przybywa tu około 4 milionów pielgrzymów z kraju i zagranicy, szukając duchowego wsparcia i uczestnicząc w licznych uroczystościach religijnych. Rozległy kompleks klasztorny, zajmujący powierzchnię około 5 hektarów, stanowi nie tylko centrum duchowe, ale także logistyczne wyzwanie dla pełniących tu posługę Ojców Paulinów. Właśnie dlatego marka Electroride wyszła naprzeciw potrzebom zakonników, dostarczając im 5 pojazdów do codziennego użytkowania.

Codzienna praca zakonników to nie tylko modlitwa i posługa sakramentalna, ale również zarządzanie ogromnym obszarem, na którym znajdują się liczne obiekty sakralne, biblioteka oraz infrastruktura niezbędna do obsługi pielgrzymów. W okresach wzmożonego ruchu, takich jak uroczystości maryjne czy sezon pielgrzymkowy, Jasną Górę odwiedzają dziesiątki tysięcy wiernych dziennie. Sprawne koordynowanie działań w tym czasie oraz zarządzanie logistyką wymaga nowoczesnych rozwiązań, które ułatwią pracę zakonnikom i poprawią komfort odwiedzających.

Nowoczesne rozwiązania w służbie tradycji

Choć klasztor na Jasnej Górze dba o tradycję i głęboko zakorzenioną religijność, jest również otwarty na nowinki technologiczne i rozwój. Ojcowie Paulini aktywnie działają w mediach społecznościowych, docierając do wiernych poprzez Facebooka czy Instagrama. Korzystają z nowoczesnych narzędzi komunikacji, aby szerzyć „Polską Kanę” (jasnogórska ewangelizacja) i być bliżej ludzi, zwłaszcza młodego pokolenia.

W tym duchu nawiązana została współpraca między Jasną Górą a polską marką Electroride, producentem lekkich pojazdów elektrycznych. W sierpniu 2024 roku firma dostarczyła na teren Klasztoru pojazdy Fasti, które znacząco usprawniły codzienną pracę zarówno Ojców Paulinów, jak i wspierających ich świeckich pracowników. Dzięki nim mogą oni szybko i sprawnie przemieszczać się po rozległym terenie bez zakłócania spokoju miejsca kultu. Wprowadzanie tych innowacyjnych rozwiązań wpisuje się w ich misję służby i otwartości na współczesne potrzeby.

Electroride

Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry z uśmiechem zauważył, że pojazdy idealnie sprawdziły się we wsparciu Paulinów oraz dziennikarzy Biura Prasowego Sanktuarium w pełnieniu posługi. 

Pozwoliły one usprawnić naszą pracę i do dziś z wielką radością je wykorzystujemy. To, wyjście naprzeciw codziennym wyzwaniom i konieczności poruszania się po terenie sanktuarium czy potrzebie szybkiej i sprawnej pomocy pielgrzymom. Mogę sobie wyobrazić, że dla wielu osób czy firm, praca z takimi właśnie pojazdami elektrycznymi jest strzałem w dziesiątkę – podkreślił rzecznik prasowy.

Tylko w sierpniu, według oficjalnych danych, Jasną Górę odwiedziło ponad 83 tysiące pielgrzymów w zorganizowanych grupach, nie licząc tysięcy osób przybywających indywidualnie. Łącznie szacuje się, że w tym okresie Sanktuarium gościło około pół miliona wiernych. Zarządzanie tak dużym napływem osób było niemałym wyzwaniem dla zakonników, jednak dzięki wykorzystaniu lekkich pojazdów elektrycznych koordynacja przebiegała dużo sprawniej. Z uwagi na to, że pojazdy znacznie poprawiły komfort codziennej pracy na Jasnej Górze, Electroride we wrześniu dostarczyła na teren klasztoru kolejne pojazdy, tym razem modele Futuri, które zapewniają dodatkowy komfort użytkowania – zabudowane nadwozie zabezpiecza użytkowników przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Technologia wspierająca różne grupy użytkowników

Lekkie trzy- i czterokołowce elektryczne to innowacyjne rozwiązanie, które może służyć wielu użytkownikom, dostosowując się do ich specyficznych potrzeb. Stanowią znakomite rozwiązanie do miejskich przestrzeni, ale także na terenach mniej zaludnionych, gdzie często odległość od kluczowych punktów usługowych czy opieki zdrowotnej stanowi duży problem logistyczny szczególnie dla osób starszych. Bezpieczna prędkość jazdy maksymalnie do 45 km/h sprawia, że pojazdy te są idealnym środkiem transportu zarówno dla dorosłych, jak i nastolatków, zapewniając swobodę poruszania się przy pełnej stabilności i kontroli nad pojazdem. Takie rozwiązania przyciągają również tych, którzy cenią nowoczesność i pragną korzystać z bezemisyjnych środków transportu, dbając jednocześnie o środowisko.

Pojazdy elektryczne umożliwiają swobodne przemieszczanie się wszystkim kierowcom. Od młodzieży, która chętnie wykorzystuje tego rodzaju środek transportu do dojazdów do szkoły czy spotkań z przyjaciółmi, przez aktywnych dorosłych, którzy chcą uniknąć stania w korkach i sprawnie przemieszczać się na krótkich dystansach, aż po seniorów, często z ograniczeniami ruchowymi, którzy chcą być niezależni i szybko móc dotrzeć do lekarza, czy na zakupy. Jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na swobodzie, a także ograniczeniu emisji spalin komunikacyjnych, czy zredukowaniu kosztów związanych z podróżowaniem. Tego rodzaju pojazdy są bezpieczne i proste w obsłudze. To sprawia, że są one dostępne niemal dla każdego. Znakomicie sprawdziły się również jako pojazdy użytkowe na terenie klasztoru na Jasnej Górze, zapewniając Ojcom Paulinom swobodne, sprawne i bezemisyjne przemieszczanie się – podsumowuje Maciej Płatek, Prezes Zarządu Electroride.

Electroride

Przykład Jasnej Góry pokazuje, że nawet miejsca o głęboko zakorzenionej tradycji mogą korzystać z nowoczesnych technologii, nie tracąc przy tym swojej tożsamości. Otwartość Ojców Paulinów na innowacje jest wyrazem troski o wiernych i chęci zapewnienia im jak najlepszych warunków podczas pielgrzymek. Z kolei firma Electroride podkreśla, że jej misją jest wspieranie zrównoważonego transportu i dostarczanie rozwiązań ułatwiających codzienne życie, również w miejscach o szczególnym znaczeniu kulturowym i religijnym. Wykorzystywanie lekkich pojazdów elektrycznych w jednym z najważniejszych miejsc kultu w Polsce to dowód na to, że nowoczesna technologia może być harmonijnie łączona z duchowymi wartościami. Podróżowanie bezemisyjnymi środkami transportu nie tylko usprawnia pracę zakonników, ale również pokazuje pielgrzymom, że zrównoważone rozwiązania mogą być częścią codziennego życia, także w miejscach o głęboko zakorzenionych tradycjach.

Źródło:  Electroride

Tagi artykułu

autoEXPERT 12 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę