Lotnisko w Kanadzie zamawia 100 Toyot Mirai i uruchamia stację tankowania wodoru

Lotnisko w Kanadzie włącza 100 Toyot Mirai do swojej floty Toyota

Port lotniczy Edmonton International Airport (YEG) włączy do swojej floty pojazdów 100 wodorowych sedanów Toyota Mirai. Przy lotnisku zostanie uruchomiona mobilna stacja tankowania wodoru.

5000 Vehicle Challenge to projekt obszaru metropolitalnego Edmonton, w ramach którego na drogach prowincji Alberta do 2028 roku ma jeździć 5 tys. samochodów z napędem wodorowym lub hybrydowych wykorzystujących wodór. Współpraca Toyota Canada z Edmonton International Airport to początek realizacji tego planu.

Port lotniczy w Edmonton podjął odważną i innowacyjną decyzję o wprowadzeniu do swojej floty aut elektrycznych zasilanych wodorowymi ogniwami paliwowymi. Wraz z samochodami elektrycznymi na baterie, hybrydami, hybrydami plug-in oraz innymi, nowymi technologiami wodór odegra ważną rolę w redukcji emisji dwutlenku węgla w Kanadzie. Flota Toyot Mirai oraz budowa odpowiedniej infrastruktury przyspieszy wykorzystanie wodoru w tym regionie – powiedział Stephen Beatty, wiceprezes Toyota Canada Inc.

Piąte lotnisko Kanady pod względem liczby obsługiwanych pasażerów będzie korzystać ze 100 bezemisyjnych sedanów Toyota Mirai. To największa flota pojazdów tego typu w prowincji Alberta. Elektryczne samochody zasilane ogniwami paliwowymi będą tankowane zielonym wodorem z mobilnej stacji, która zostanie uruchomiona na lotnisku. Dostawcą wodoru i operatorem stacji jest firma Air Products, która specjalizuje się w technologiach wodorowych dla transportu.

To ważny dzień dla całego regionu Edmonton. Łączymy globalne firmy, testujemy nowe technologie i pokazujemy zalety bezemisyjnych paliw wodorowych. Flota Toyota Mirai pomoże nam ograniczyć emisje i przyciągnąć nowych inwestorów. Cieszymy się, że tworzymy przyszłość – powiedział Myron Keehn, prezes Edmonton International Airport.

Toyota Mirai w największych europejskich miastach

Toyota Mirai jest coraz częstszym wyborem dużych metropolii, które tworzą floty bezemisyjnych pojazdów do przewozu osób. Przodują w tym miasta europejskie. W Paryżu w roli taksówek jeździ już 600 Mirai, w Kopenhadze w firmie taksówkowej pracuje 100 wodorowych Toyot, w Berlinie Uber udostępni pasażerom 200 sedanów z elektrycznym napędem na ogniwa paliwowe, a po Hamburgu jeździ już 25 wodorowych taksówek. W całej Europie sedany Mirai znajdują się we flotach wielu serwisów car-sharingowych, ride-sharingowych i wypożyczalni samochodów.

Duży zasięg i szybkie tankowanie Toyoty Mirai

Toyota Mirai drugiej generacji ma zasięg do 650 km, a jej zatankowanie trwa tylko kilka minut. Sercem napędu jest silnik elektryczny o mocy 182 KM, zasilany ogniwami paliwowymi, które wytwarzają prąd w reakcji wodoru i tlenu. Reakcja ta zachodzi bez procesu spalania wodoru, dlatego samochód nie emituje CO2 ani żadnych szkodliwych substancji, a jedynym produktem ubocznym jest woda.

Zużycie wodoru wynosi średnio od 0,79-0,89 kg/100 km, w zależności od wyposażenia i masy pojazdu. Napęd Toyoty Mirai utrzymuje sprawność i zasięg zarówno w czasie mrozów sięgających -30ºC, jak i w bardzo wysokich temperaturach.

Źródło: Toyota

Tagi artykułu

autoEXPERT 12 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę