AVL i Red Bull Advanced Technologies opracują ogniwa paliwowe o wysokiej gęstości mocy

AVL i Red Bull połączyły siły AVL

Firma AVL, specjalizująca się w technologiach mobilnych, nawiązała współpracę z firmą Red Bull Advanced Technologies, oddziałem Red Bull Racing Group, w celu stworzenia nowej generacji ogniw paliwowych o ultrawysokiej gęstości mocy. Oczekuje się, że te innowacyjne rozwiązania będą aż o dwie trzecie lżejsze od konwencjonalnych systemów ogniw paliwowych. To otwiera drogę do osiągnięcia zerowych emisji dwutlenku węgla w branży motoryzacyjnej, sporcie motorowym i lotnictwie. 

  • AVL i Red Bull połączyły siły w celu opracowania najnowocześniejszej technologii lekkich ogniw paliwowych. 
  • Dzięki ekstremalnie wysokiej gęstości mocy i lekkiej konstrukcji, technologia ta powinna być o dwie trzecie lżejsza niż tradycyjne układy ogniw paliwowych. 
  • Partnerstwo to wspiera zastosowanie zrównoważonych systemów napędowych zasilanych wodorem w samochodach o wysokich osiągach, sportach motorowych i lotnictwie. 

Ta współpraca łączy wiodącą w branży technologię ogniw paliwowych PEM firmy AVL ze sprawdzonymi rozwiązaniami firmy Red Bull oraz nowatorskimi metodami w zakresie lekkich konstrukcji, designu i właściwości aerodynamicznych. Oczekuje się, że ten projekt przyczyni się do stworzenia ogniw paliwowych do zastosowań o wysokiej wydajności, które przewyższą produkty obecnie dostępne na całym świecie. Wspólne badania wykazały, że po zakończeniu projektu możliwe będzie osiągnięcie znacznej poprawy grawimetrycznej gęstości mocy, osiągając wartości 6 kW/kg na poziomie pakietu ogniw. Technologia ta ma potencjał, aby wyprodukować ogniwa paliwowye PEM o najwyższej na świecie grawimetrycznej gęstości mocy. 

Rozwiązania, które zostaną opracowane, stanowić będą znaczący kamień milowy w innowacjach technologicznych o zerowej emisji netto dwutlenku węgla. Dzięki nim branże takie jak lotnictwo, astronautyka, przyszłe sporty motorowe oraz wiele innych zastosowań o maksymalnej ładowności będą mogły osiągnąć wymaganą gęstość mocy w kontekście mobilności wodorowej. 

Cieszymy się ze współpracy z firmą AVL w celu zwiększenia gęstości mocy ogniw paliwowych, co przyczyni się do poprawy ich wydajności. To pokazuje, jak korzystne może być wykorzystanie najnowocześniejszej inżynierii zainspirowanej przez Formułę F1 do rozwiązywania rzeczywistych problemów – powiedział Rob Gray, dyrektor techniczny Red Bull Advanced Technologies

Jesteśmy niezmiernie dumni z bliskiej współpracy z firmą Red Bull. To partnerstwo pozwoli nam połączyć wiedzę i doświadczenie naszych ekspertów, co umożliwi trzykrotne zwiększenie grawimetrycznej gęstości mocy naszych ogniw paliwowych. Dzięki temu będziemy mogli sprostać wymaganiom aplikacji o wysokiej wydajności, takim jak lotnictwo i sporty motorowe – dodał Jürgen Rechberger, wiceprezes AVL.

Źródło: AVL

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę