Policyjne kontrole autobusów

Policyjne kontrole autobusów Infor

Ferie 2024 za pasem. Szykują się do nich nie tylko dzieci, ale i... policja. Funkcjonariusze rozpoczynają akcje kontrolowania autobusów. Gdzie policja będzie kontrolować pojazdy? I o czym pamiętać proszą o pomoc funkcjonariuszy?

15 stycznia 2024 r. zaczną się ferie zimowe w Polsce. W poszczególnych województwach będą one trwały aż do 25 lutego. W tym czasie odbywać się będą oczywiście wzmożone wyjazdy młodzieży. To oznacza z kolei, że rodzice będą chcieli sprawdzać autobusy, którymi poruszają się ich pociechy.

Jak sprawdzić autobus w czasie ferii zimowych 2024?

Metody w tym przypadku są tak naprawdę dwie. Rodzice w pierwszej kolejności mogą zasięgnąć informacji we własnym zakresie. Po wejściu na rządową stronę bezpiecznyautobus.gov.pl i wpisaniu numeru rejestracyjnego autobusu opiekunowie otrzymają informacje dotyczące danych technicznych pojazdu oraz aktualności badania technicznego czy obowiązkowej polisy OC. Dane dla części osób będą jednak niewystarczające. Część będzie się chciała upewnić, że pojazd rzeczywiście znajduje się w dobrym stanie technicznym, a kierowca jest trzeźwy. W tym pomóc może policja.

Policjanci już dziś przygotowują się do kontroli autobusów w czasie ferii 2024 r. Już dziś opracowali zatem listę punktów kontroli autokarów w całej Polsce. Ta jest podzielona na województwa i składają się na nią punkty kontaktowe, w których rodzice mogą poprosić o kontrolę środka transportu. Bardzo ważne jest to, aby poinformować lokalną jednostkę policji o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu rodzice i dzieci unikną dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu.

Jak znaleźć punkt kontaktowy w swojej okolicy? Najlepiej, aby rodzic skontaktował się z komendą miejską policji lub komendą powiatową policji w miejscu zamieszkania. Informacji można poszukiwać również na stronie jednostek wojewódzkich należnych gminie zamieszkania rodzica. Tak powinien się znaleźć kontakt telefoniczny do jednostki.

Co sprawdzają policjanci w autobusie?

Policjanci mogą pojawić się na miejscu wyjazdu, a tym samym będą mieli okazję sprawdzić stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan jego trzeźwości. Na tej podstawie podejmą decyzję dotyczącą tego czy pojazd nadaje się do jazdy.

Gdyby kontrola wykazała jakiekolwiek problemy z pojazdem, kierujący straci dowód rejestracyjny autokaru, a do tego otrzyma mandat opiewający na kwotę od 20 do 3000 zł. W razie innych uchybień prowadzący może nawet stracić prawo jazdy i być karany w ramach postępowania sądowego.

Poza policjantami autobus może sprawdzić też ITD

Warto pamiętać o tym, że akcję kontrolowania autobusów w czasie wyjazdów na ferie prowadzi nie tylko policja. Kontrole może przeprowadzać również każda jednostka ITD w ramach akcji "Bezpieczny autokar – ferie 2024". Inspektorzy mają dokładnie takie same uprawnienia jak policjanci. Mogą sprawdzić pojazd, dokumenty kierującego i podjąć decyzję dotyczącą tego, czy autobus może kontynuować jazdę.

Źródło: Infor

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę