Leasingowany sprzęt zarabia od samego początku

Inter Cars
29.7.2017

Każdy warsztat wie, że w pełni sprawne i pracujące na najwyższych obrotach urządzenia to podstawa jego pracy. Jest wiele sposobów na finansowanie inwestycji, ale najpopularniejszą i najwygodniejszą formą jest leasing.

Poprzez leasing, za pomocą niewielkiego wkładu własnego, szybko, tanio i bez problemu sfinansujemy inwestycję i wyposażymy swój warsztat. Ma to szczególne znaczenie dla nowo powstających serwisów, w których potrzeby są duże, a własne środki finansowe ograniczone.

Z leasingu korzystają również klienci, którzy chcą rozszerzyć zakres oferowanych usług, zwiększając dzięki temu swoje przychody, oraz ci, którzy planują wymienić zużyte, wyeksploatowane urządzenia, mogące lada chwila przestać działać.

Awaria w sezonie to najgorsza możliwa sytuacja dla warsztatu, a przestój – nawet kilkudniowy – generuje olbrzymie straty finansowe. Stawia również właściciela serwisu w niekomfortowej sytuacji przed klientem, który w obecnych czasach nie będzie czekał na zakup przez warsztat nowej maszyny, lecz skorzysta z usług kogoś innego. Aby zapobiec takiej sytuacji, warto sprawdzać na bieżąco swój park maszyn i w razie potrzeby bez obaw inwestować w nowy sprzęt.

Dlaczego leasing?

Leasing jest obecnie najkorzystniejszą formą pozyskiwania urządzeń przez przedsiębiorców, ponieważ sprzęt zarabia na siebie już od momentu jego nabycia. Przykładowo: rata w leasingu na urządzenia wulkanizacyjne typu montażownica i wyważarka o wartości ok. 10 tys. zł netto na okres 48 miesięcy wyniesie tylko ok. 170–180 zł netto miesięcznie. Jeśli uśrednimy rynkowe ceny usług warsztatów wulkanizacyjnych za wymianę opon na ok. 60 zł, okaże się, że urządzenie zarabia na ratę po obsłużeniu zaledwie 3 klientów.

Warto też wspomnieć o korzyściach finansowo-podatkowych. Najważniejsze z nich to:

  • tzw. tarcza podatkowa, czyli comiesięczna możliwość odliczenia 100% VAT i podatku dochodowego – cała rata leasingowa w leasingu operacyjnym jest kosztem uzyskania przychodu, więc zmniejsza podstawę opodatkowania,
  • niski koszt całkowity,
  • szybka decyzja o finansowaniu,
  • uproszczone procedury,
  • możliwość rozłożenia wysokiego wykupu na raty,
  • ubezpieczenie majątkowe ALLRISK każdego urządzenia,
  • możliwość dopasowania harmonogramu spłat do sezonowości wykonywanych usług – w efekcie w okresie wakacyjnym lub innym wybranym terminie można płacić mniejszą ratę,
  • możliwość skorzystania z dodatkowych ubezpieczeń lub innych produktów, takich jak m.in. dodatkowe ubezpieczenie lub ochrona prawna.

Te kwestie sprawiają, że leasing urządzeń jest bardzo opłacalny – zwłaszcza że po okresie jego trwania większość klientów i tak decyduje się na wykup sprzętu oraz jego dalsze używanie. Przy tradycyjnym kredycie nie uzyskamy tak korzystnej oferty pod kątem kosztowym, gdyż oprocentowanie leasingu maszyn waha się na poziomie 4–5% rocznie, a oprocentowanie kredytu z reguły wynosi 6–12%.

O Autorze

Tagi artykułu

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę