Gwałtowny wzrost ofert samochodów elektrycznych i hybryd. Oto stan rynku wtórnego w Polsce

Wzrost ofert aut elektrycznych i hybryd na rynku wtórnym AAA Auto

Ubiegły rok w porównaniu do 2021 roku charakteryzował się spadkiem ofert aut na wtórnym rynku o 11,7%. Jednak nowe technologie w postaci samochodów elektrycznych oraz z napędem hybrydowym coraz bardziej zwiększają udziały w rynku. Liczba ofert niemal nowych samochodów elektrycznych na polskim rynku wtórnym była wyższa w ubiegłym roku o 24,1%, a hybryd o 19,8% w porównaniu do 2021 roku. Bardzo popularne dotychczas samochody napędzane sprężonym gazem ziemnym zanotowały znaczny spadek podaży niemal nowych samochodów używanych. Licząc rok do roku ich oferta spadła o 19,2%.

Segment samochodów używanych zanotował znaczny spadek ofert o 11,7%

Rosnący segment używanych aut elektrycznych znajduje swoje odzwierciedlenie w raporcie PSPA (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych), z którego wynika, że w 2022 roku 42% badanych rozważało zakup samochodu elektrycznego, z czego 15% miało na uwadze pojazd w pełni elektryczny. Wśród osób zainteresowanych samochodem używanym aż 49% badanych deklarowało, że rozważyłoby zakup auta z napędem elektrycznym.

Ubiegły rok upłynął pod znakiem kończącej się pandemii Covid-19, ale jednocześnie pod koniec lutego wybuchła wojna w Ukrainie, zaostrzając problemy w łańcuchach dostaw producentów samochodów. To z kolei ograniczyło poważnie liczbę ofert aut na wtórnym rynku, za wyjątkiem pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Ze względu na obecną politykę ekologiczną w Europie, koncerny samochodowe starają się wprowadzić na rynek jak najwięcej samochodów o niskiej lub zerowej emisyjności. Jeśli więc w zeszłym roku firmy samochodowe mogły wybrać, czy z dostępnych części wyprodukować samochód z silnikiem spalinowym, czy też jego czystszą alternatywę, to bez wątpienia wybierały alternatywę. Jednocześnie zainteresowanie tym segmentem rośnie również wśród klientów, którzy w obecnej sytuacji gospodarczej poszukują samochodów tańszych w eksploatacji. To jest też przyczyna spadku zainteresowania samochodami napędzanymi sprężonym gazem ziemnym, który w zeszłym roku był bardzo drogi.

Powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURESHoldings

Oto najczęściej oferowane do sprzedaży samochody elektryczne i hybrydowe na wtórnym rynku w Polsce w 2022 roku:

AAA_auto_najczesciej_oferowane_elektryki_i_hybrydy_na_rynku_wtornym_tabela AAA Auto

Najczęściej oferowanym modelem w 2022 roku wśród używanych samochodów elektrycznych było Audi e-tron, którego mediana ceny wynosiła 386 950 zł, mediana przebiegu 9283 km, a mediana wieku 1,4 lat. Z kolei wśród aut hybrydowych z drugiej ręki najczęściej oferowano Toyotę Corollę, której mediana ceny wyniosła 109 900 zł, mediana przebiegu 26 260 km, a mediana wieku 2,4 lat.

Źródło: AAA AUTO

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę