Jakie są objawy przegrzanych klocków hamulcowych?

Objawy przegrzanych klocków hamulcowych Steinhof

Lato to gorący okres, w którym wielu kierowców może zmagać się z objawami przegrzanych klocków hamulcowych. Steinhof podpowiada, na co mechanicy powinni zwrócić uwagę w rozmowach z właścicielami pojazdów – tak by unikać błędów niewłaściwego użytkowania, a także by wiedzieć, jak postępować, gdy już dojdzie do przegrzania. 

Automatyczna skrzynia biegów zyskuje na popularności wśród kierowców. Z tym rodzajem przekładni muszą oni częściej używać hamulców. Szczególnie w górskim terenie z przyzwyczajenia, można zapomnieć o manualnym redukowaniu przełożeń. Długotrwałe tarcie klocka hamulcowego o tarczę prowadzi do jego przegrzania się.

Powiązane firmy

Steinhof Sp. z o.o.

Mechanicy warsztatów samochodowych powinni przekazać kierowcom, że przegrzane klocki i tarcze hamulcowe to częsty problem, który nie tylko obniża efektywność hamowania, ale również może prowadzić do poważnych uszkodzeń układu hamulcowego. 

Dlaczego klocki i tarcze hamulcowe się przegrzewają?

Klocki i tarcze hamulcowe przegrzewają się głównie z powodu intensywnego tarcia, które występuje podczas hamowania. Kiedy pedał hamulca zostanie naciśnięty, klocki dociskane są do tarcz, co powoduje redukcję prędkości pojazdu. Proces ten generuje ogromne ilości ciepła, które musi być skutecznie rozpraszane, aby uniknąć przegrzania.

W niwelowaniu przegrzania warstwy ciernej pomaga projekt klocków hamulcowych. Dodatkowo wsparciem jest między innymi konstrukcja felgi lub alufelgi. Przestrzenie pomagają w chłodzeniu hamulców podczas jazdy. Jednak od czasu do czasu zdarza się tak, że klocki hamulcowe nie zdąża przestygnąć i następuje ich przegrzanie. 

Przyczyny przegrzewania się klocków hamulcowych to:

 • Dynamiczna jazda: częste i intensywne hamowanie prowadzi do szybkiego wzrostu temperatury całego układu hamulcowego. W tym klocków hamulcowych.
 • Wysokie temperatury otoczenia: w lecie układ hamulcowy jest bardziej narażony na przegrzanie ze względu na dużo wyższe temperatury przez większość dobry.
 • Niewłaściwe dopasowanie części zamiennych: nieodpowiednie klocki czy tarcze mogą nie radzić sobie z generowanym ciepłem. Dlatego ważne jest, żeby dobór klocków i tarcz hamulcowych konsultować zawsze ze specjalistami.
 • Długie trasy w trudnym terenie: ciągła praca układu hamulcowego, np. podczas jazdy z przyczepą kempingową w górskim terenie może doprowadzić do przegrzania się hamulców.

Jakie są objawy przegrzania się klocków hamulcowych?

Przegrzany układ hamulcowy daje bardzo charakterystyczne objawy. Łatwo jest je rozpoznać, nawet mniej doświadczonym kierowcom. W tej sytuacji, gdy pozwala sytuacja na drodze, należy doprowadzić do obniżenia temperatury klocków hamulcowych. Najłatwiej jest to zrobić przez jednostajne tempo podczas jazdy bez użycia hamulców.

Rozpoznanie przegrzania układu hamulcowego jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa na drodze. Do najważniejszych objawów należą:

 • Spadek efektywności hamowania: samochód gorzej reaguje na nacisk pedału hamulca.
 • Wysoka temperatura kół: koła stają się gorące, co można łatwo wyczuć z bliskiej odległości.
 • Zapach spalenizny: intensywny zapach może wskazywać na nadmierne nagrzanie klocków hamulcowych.
 • Dziwne dźwięki: niepokojące dźwięki tarcia podczas hamowania.

Zadbaj o klocki hamulcowe w swoim aucie

Istnieje kilka sprawdzonych i uniwersalnych sposobów, które pomagają zadbać o klocki hamulcowe i uniknąć ich przegrzania się. Większość porad koncentruje się na zmianie techniki jazdy.

Gdzie więcej sytuacji na drodze przewidujemy i hamujemy zdecydowanie płynniej. Znaczenie ma również optymalne dopasowanie klocków hamulcowych do rodzaju pojazdu i stylu jazdy. Jak zminimalizować ryzyko przegrzania hamulców?

 1. Ogranicz używanie hamulca: wytracanie prędkości przez odpuszczanie pedału gazu zamiast częstego i gwałtownego hamowania.
 2. Wybieraj odpowiednie części: stosujmy tarcze i klocki hamulcowe wysokiej jakości od renomowanych producentów.
 3. Dostosuj styl jazdy: unikajmy agresywnej jazdy, która obciąża układ hamulcowy.

Przegrzane klocki hamulcowe, są bardzo niekomfortowym przeżyciem, którego można uniknąć w życiu kierowcy. Jeśli jesteśmy świadomi, że konkretna sytuacja na drodze może przyczynić się do przegrzania klocków, zachowajmy maksymalną ostrożność. Profilaktycznie należy sprawdzić stan techniczny tarcz hamulcowych oraz wydajność układu hamulcowego. Przegrzane klocki hamulcowe to poważny problem, który może wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Dlatego warto zmienić klocki hamulcowe na Steinhof, które cechuje wysoka wydajność. Dzięki odpowiedniemu stylowi jazdy, stosowaniu wysokiej jakości części oraz świadomości objawów przegrzania, możemy skutecznie minimalizować ryzyko awarii układu hamulcowego. Dbajmy o nasze hamulce, aby każda podróż była bezpieczna i komfortowa – podsumowuje Dawid Tarchała, Kierownik działu Badań i Rozwoju w Grupie Steinhof.

Źródło: Steinhof

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę