Jak możesz zabezpieczyć swojego Forda przed kradzieżą?

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą Ford

Znane z medycyny hasło „lepiej zapobiegać niż leczyć” sprawdza się również w przypadku zabezpieczenia auta przed kradzieżą. Dlatego Ford Polska oferuje najnowszą technologię ochrony pojazdów dostosowaną do obecnych realiów.

Na rynku można znaleźć dziesiątki sposobów na zabezpieczenie samochodu przed złodziejem. Od najprostszych rozwiązań, po te najbardziej skomplikowane wykorzystujące najnowsze nowinki technologiczne. Przy ich wyborze warto pamiętać o jednym. Każde z zabezpieczeń powinno służyć temu, aby maksymalnie spowolnić proces kradzieży auta lub – co najważniejsze – zniechęcić złodzieja.

Zobacz, jak wygląda zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą.

Znakowanie pojazdu – na czym to polega?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów odstraszających złodzieja jest znakowanie pojazdów. W ofercie Ford Polska można znaleźć technologię „Datatag”, która pozwala policji zidentyfikować pojazd. Ryzyko związane z kradzieżą oznaczonego mienia jest tak wysokie, że sprawcy wolą tego unikać. Warto tutaj dodać, że zabezpieczeń nie można usunąć, ani sklonować.

Technologia samochodowych systemów Datatag oferowana w salonach ASO Ford Polska składa się z oznaczeń UV. To unikalny kod wytrawiony na elementach i częściach pojazdu. Nie wpływa on na estetykę i widoczny jest tylko w świetle UV. Uzupełnieniem tych oznaczeń są Datadots – to niewielkie i niewidoczne gołym okiem oznaczenia w postaci naniesionych „kropeczek” również zawierające unikalny kod. Ta technologia praktycznie uniemożliwia przestępcom zlokalizowanie i usunięcie ich wszystkich. Można bowiem oznaczyć w ten sposób każdy element samochodu.

Uzupełnieniem systemu znakowania pojazdu jest szklany transponder wielkości ziarnka ryżu, który instaluje się w miękkich elementach auta – np. w fotelach lub tapicerce. On również zawiera trwale zaprogramowany unikalny numer. Całość uzupełniają samoprzylepne elastyczne transpondery z unikalnym kodem.

Trzeba tu podkreślić, że transpondery nie zawierają baterii i nie wymagają serwisowania. Ich działanie polega na tym, że „budzą się” w momencie, gdy zbliży się do nich specjalny skaner dostarczony policji.

Unikalne numery transponderów są przypisane w bazie danych systemu Datatag do konkretnego pojazdu i właściciela. Wszystkie dane przechowywane w bazie danych mogą być wykorzystywane wyłącznie przez policję.

Immobilizer – strażnik naszego samochodu

Dodatkowe zabezpieczenie przed kradzieżą samochodu może stanowić uniwersalny immobilizer z autoryzacją bezobsługową Kartą ID. To rozwiązanie również jest dostępne w ASO Forda w Polsce.

Omega Immo to immobilizer, który posiada homologację w klasie profesjonalnej. Można stosować go do samochodów wyposażonych w alarm fabryczny lub do samochodów bez alarmu. Urządzenie skutecznie zabezpiecza złącze OBD oraz blokuje dodatkowo dwa obwody elektryczne pojazdu, co uniemożliwia kradzież samochodu np. metodą kodowania pilotów przez złącze diagnostyczne, ich skanowania czy klonowania. 

System rozbrajany jest zdalnie dedykowaną Kartą ID, która ma zasięg 5 metrów. Działa ona na częstotliwości 2,4 GHz.

To najpopularniejsze i najskuteczniejsze dodatkowe zabezpieczenia oferowane w ASO Ford Polska. Ich montaż poprawi bezpieczeństwo zakupionego pojazdu. Przy zabezpieczaniu auta warto też pamiętać o rozsądku – chodzi o rozważne parkowanie w bezpiecznych miejscach, nie pozostawianie cennych przedmiotów na widoku, przechowywanie kluczyków w bezpiecznym miejscu i zabieranie ze sobą dokumentów od samochodu.

Źródło: Ford

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę