Jak kompleksowo zdezynfekować klimatyzację

Jak kompleksowo zdezynfekować klimatyzację Würth Polska

Z każdym cieplejszym dniem serwisy zapełniają się klientami, którzy chcą oczyścić i zdezynfekować klimatyzację. Na co zwrócić uwagę, aby zrobić to skutecznie? Kluczem jest odpowiednie zadbanie o parownik. To ważna część układu, a nie każda metoda dezynfekcji w jej przypadku się sprawdzi.

Klimatyzację można dezynfekować na kilka sposobów. Wśród popularnych metod wyróżnia się chociażby ozonowanie lub czyszczenie ultradźwiękami. Mimo że sposoby te sprawdzają się przy kanałach wentylacyjnych, to nie pozwolą na dokładną dezynfekcję parownika. Ten element, ze względu na swoją budowę i głębokie osadzenie w pojeździe, wymaga zastosowania preparatu chemicznego bezpośrednio na jego powierzchni.

Żeby zrozumieć, dlaczego dezynfekcja parownika jest ważna, należy najpierw dowiedzieć się, jaką funkcję ta część pełni w układzie klimatyzacji samochodu. Mówiąc w skrócie, jest to element, który chłodzi i osusza powietrze. Niestety w trakcie pracy na powierzchni parownika kondensuje się para wodna z powietrza. Ułatwia ona rozwój grzybów i bakterii. Dlatego jeśli wziąć pod uwagę rolę parownika w całym układzie, dezynfekcja tego elementu powinna być priorytetem dla właścicieli pojazdów. Natomiast zadaniem profesjonalisty jest uczulić klientów na ten problem.

Dezynfekcja a czyszczenie

Najważniejszą kwestią przy dezynfekcji klimatyzacji jest zrozumienie, że proces ten nie jest tożsamy z jej czyszczeniem. Dezynfekcja to likwidowanie chorobotwórczych drobnoustrojów, natomiast czyszczenie jest jedynie procesem usuwania brudu. Choć samo pozbycie się zanieczyszczeń jest bardzo ważne, to w przypadku układu klimatyzacji należy je uzupełnić o dezynfekcję.

Błędem, który ze względu na nierozróżnienie tych procesów, może pojawić się przy pracach związanych z klimatyzacją jest zastosowanie niewłaściwego preparatu. Środki czyszczące to za mało, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo użytkowania klimatyzacji. Do dezynfekcji parownika trzeba posłużyć się preparatem biobójczym.
Takie specyfiki są dopuszczane do obrotu przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Odpowiedni produkt rozpoznamy po etykiecie, na której powinny znaleźć się właściwe informacje wraz z numerem pozwolenia na obrót. Wtedy mamy pewność, że preparat, z którym mamy do czynienia, rzeczywiście jest środkiem biobójczym.

Na koniec trzeba wspomnieć, że parownik nie jest jedynym elementem układu klimatyzacji, któremu należy poświęcić szczególną uwagę. Innym, wartym podkreślenia punktem jest wymiana filtra kabinowego. Powinna ona następować co najmniej dwa razy w roku, bo na tej części również zbierają się drobnoustroje i brud.

Nie należy też zaniedbywać kanałów wentylacyjnych. Można je dezynfekować poprzez rozprowadzenie w nich za pomocą sondy właściwego środka w sprayu. Tutaj należy zwrócić uwagę na stan układu, ponieważ przez nieszczelny kanał specyfik może dostać się np. do elektroniki pojazdu.

Następną ważną kwestią jest prawidłowe osuszenie układu klimatyzacji po dezynfekcji. Kanały wentylacyjne powinno się otworzyć, a potem – przy włączonej klimatyzacji i z wentylatorem uruchomionym na najwyższych obrotach – kilkukrotnie zmieniać ustawienie termostatu między minimum a maksimum. Przy dezynfekcji układu klimatyzacji należy pamiętać o odpowiednich środkach ochrony indywidualnej, np. maskach. Po wszystkim pojazd należy dokładnie przewietrzyć.

O Autorze

Krzysztof  Wyszyński

Product manager Würth Polska

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę