Jak dbać o układ hamulcowy zimą? Poradnik Steinhof

Jak zadbać o hamulce żeby działały idealnie Steinhof

Mróz, śnieg, sól drogowa - temu musi przeciwstawić się układ hamulcowy zimą. Dlatego w dzisiejszym poradniku Steinhof podpowiadamy, o co warto zadbać, żeby hamulce działały idealnie.

Zima to okres, który niesie ze sobą wiele wyzwań dla właścicieli samochodów. Jednym z kluczowych elementów, który wymaga szczególnej uwagi w trudnych zimowych warunkach, jest układ hamulcowy. Drogie naprawy i potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa można wykluczyć, dbając o hamulce zimą.

Korozja największy wróg układu hamulcowego

Jazda zimą po drogach, które są pokryte solą, błotem i topniejącym śniegiem, może poważnie zaszkodzić układowi hamulcowemu. Korozja to główny wróg hamulców. Aby ochronić hamulce przed korozją, warto regularnie czyścić je z powstającego nalotu. Przed rozpoczęciem sezonu zimowego lub przy pierwszych objawach problemów, takich jak trudność w ruszaniu, warto odwiedzić warsztat w celu oczyszczenia i zakonserwowania hamulców. To może zabezpieczyć przed niespodziewanymi problemami przez całą zimę.

Powiązane firmy

Steinhof Sp. z o.o.

Jak używać hamulca ręcznego zimą?

Hamulec postojowy, zwany popularnie ręcznym może zamarznąć w zimowych warunkach, zwłaszcza gdy woda dostanie się do jego mechanizmów i zamarznie. Dlatego zaleca się rozsądne używanie  hamulca postojowego o tej porze roku, zwłaszcza w pojazdach, które parkują na zewnątrz przez całą dobę. Chodzi tutaj przede wszystkim o długotrwałe postoje na mrozie. Zostawienie samochodu z włączonym hamulcem postojowym na kilka dni podczas niskich temperatur, może unieruchomić mechanizm zaciągania i wyłączania hamulca ręcznego. Wtedy na kierowcę czekają problemy z ruszeniem z miejsca.

Sprawdź pracę zacisków hamulcowych i bębnów

Podczas sezonowej zmiany opon dobrze jest przyjrzeć się układowi hamulcowemu. Grubość warstwy ciernej klocka, a także swoboda pracy zacisku hamulcowego powinny być na takim poziomie, aby wytrzymać sezon jesienno-zimowy. Jeśli tylko klocki hamulcowe znajdują się już blisko minimalnej grubości, warto wymienić je przed wejściem w sezon zimowy.

Co zrobić, jak zamarzną hamulce?

Jeśli zdarzy się, że samochód ma trudności z ruszeniem z miejsca z powodu zamarzniętych hamulców, nie róbmy tego na siłę. Możemy próbować delikatnie ruszać autem do przodu i do tyłu, ale z umiarem, aby nie uszkodzić sprzęgła lub okładzin hamulcowych. Jeśli uda się nam ruszyć, kilka razy mocno naciśnijmy pedał hamulca, aby oczyścić go z ewentualnych zamarzniętych resztek.

Unikaj długotrwałego postoju

Jeśli planujemy pozostawić samochód na dłuższy okres bez użytkowania, możemy być narażeni na większe ryzyko zamarzania hamulców. Dlatego ważne jest, aby regularnie korzystać z samochodu, nawet jeśli jest to krótka trasa, aby utrzymać układ hamulcowy w ruchu.

Dbanie o układ hamulcowy zimą to kluczowy element utrzymania bezpieczeństwa na drodze i uniknięcia kosztownych napraw. Regularne sprawdzanie, konserwacja i ostrożność podczas eksploatacji pojazdu to kluczowe czynniki, które pomogą ci cieszyć się bezpiecznymi podróżami przez całą zimę – mówi Dawid Tarchała, kierownik badań i rozwoju w Grupie Steinhof.

Źródło: Steinhof

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę