Ile kosztuje roczne utrzymanie używanego samochodu?

Ile kosztuje roczne utrzymanie używanego samochodu? Pexels

Blisko 9,5 tys. zł – to roczny koszt utrzymania 13-letniego auta o wartości 20 tys. zł. W przypadku trzyletniego samochodu kwota ta jest zdecydowanie wyższa i może wynieść ponad 20 tys. zł, nie wliczając w to raty leasingu czy kredytu. Eksperci serwisu Autobaza.pl – bazując na dostępnym w sieci narzędziu Omnicalculator – oszacowali koszty utrzymania auta w dwóch wariantach. Czy przeciętnego „Kowalskiego” stać jeszcze na samochód? Ile trzeba zarabiać, żeby móc pozwolić sobie na auto za ponad 100 tys. zł?

Czy stać nas na samochody?

Do pierwszej symulacji eksperci wybrali samochód, który jest w zasięgu przeciętnego „Kowalskiego”. To Škoda Octavia z 2011 roku z pojemnością silnika 1.2l. Na potrzeby wyliczeń przyjęto, że auto przejechało w czasie swojego funkcjonowania 190 tys. km, a obecny właściciel powiększa ten wynik o 15 tys. km rocznie. Samochód wykorzystywany jest do codziennych dojazdów do pracy (około 10 km), a także służy jako środek transportu do wyjazdów weekendowych (1 weekend w miesiącu) oraz wakacyjnych (1 wyjazd w ferie zimowe oraz 1 w wakacje na terenie kraju).

Według ekspertów Autobaza.pl, bazując na narzędziu Omnicalculator można oszacować, że utrzymanie takiego auta kosztuje przeciętnego „Kowalskiego” 9,5 tys. zł rocznie.

Średnia pensja to 7768,35 zł brutto (5626 zł na rękę) według GUS, a samochód „zjada” z niej miesięcznie około 800 zł. Jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że przeciętny „Kowalski” ma do zapłacenia jeszcze ratę kredytu hipotecznego, czynsz, rachunki oraz chciałby coś odłożyć na wakacje, to okazuje się, że to spore obciążenie – mówi Przemysław Gąsiorowski, ekspert Autobaza.pl. – Utrzymanie auta – przy rosnących cenach – jest coraz trudniejsze. Jednak najczęściej nie możemy pozwolić sobie na brak sprawnego samochodu i musimy zrezygnować z innej przyjemności, żeby móc pojechać do pracy czy zawieźć dzieci do szkoły – dodaje.
 
„Przeciętnego” Kowalskiego musi być stać na samochód – bez niego w Polsce żyje się coraz trudniej m.in. przez rosnące wykluczenie komunikacyjne. Zaspokojenie podstawowych potrzeb bywa niemożliwe mieszkając poza miastem i nie posiadając auta. Efekty tego zjawisko można dostrzec w danych. Polacy mają najwięcej aut w Europie przypadających na tysiąc mieszkańców – aż 703 – wynika z najnowszego raportu ACEA „Wehicles on European Roads”

Lepsze auto, więcej wydatków

W przypadku drugiej symulacji eksperci wyliczyli roczny koszt utrzymania trzyletniej Škody Octavia o pojemności silnika 1.5l i mocy 150 km. Cena takiego samochodu to 125 000 zł, a obecny przebieg wynosi 45 000 km. Założenia codziennego wykorzystywania auta pozostają takie same jak przy pierwszej kalkulacji (auto przejeżdża 15 000 km rocznie, jest wykorzystywane do codziennych dojazdów do pracy, wyjazdów weekendowych oraz wakacyjnych).

Roczny koszt eksploatacji takiego samochodu według wyliczeń ekspertów Autobaza.pl to 22 tys. zł rocznie.

To około 1,8 tys. zł miesięcznie. Najczęściej samochody o takiej wartości są finansowane leasingiem czy kredytem, więc wyobraźmy sobie, że doliczamy tutaj miesięczną ratę leasingu w takiej samej wysokości – 1,8 tys. zł, bo tyle średnio ona wynosiła w 2023 r. Kupno nowego, czy prawie nowego samochodu to duży wydatek, na który mogę pozwolić osoby dobrze zarabiające, z pensją minimum 8-9 tys. zł na rękę – wyjaśnia Przemysław Gąsiorowski. – Mimo iż w teorii trzyletni samochód rzadziej się psuje, to wizyty w ASO na przegląd, wymianę opon, czy nawet drobne naprawy są zdecydowanie droższe – dodaje.

Źródło: Autobaza.pl

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę