Bosch rozwija systemy dla pojazdów opartych na oprogramowaniu

Bosch rozwija systemy pojazdów opartych na oprogramowaniu Bosch

Oprogramowanie to fundament rozwoju mobilności. Bosch jest liderem branży pod względem wszechstronnej oferty rozwiązań i systemów dla pojazdów opartych na oprogramowaniu – od komputerów pokładowych, poprzez rozwiązania oparte na chmurze, po półprzewodniki. Bosch wykorzystuje swoje możliwości w obszarze nie tylko oprogramowania samochodowego, ale także niezbędnego sprzętu i już teraz odnotowuje znaczący wzrost sprzedaży komputerów pokładowych. Firma przewiduje, że w 2026 r. sprzedaż samych tylko komputerowych systemów wspomagania kierowcy i informacyjno-rozrywkowych wyniesie 3 mld euro.

Powiązane firmy

Bosch - Robert Bosch Sp. z o.o.

Przewiduje się, że sprzedaż w sektorze Mobility w 2023 r. wzrośnie aż o 10% po uwzględnieniu efektu różnic kursowych. Wzrost ten odzwierciedla zarówno wyższe ceny, jak i znaczące zwiększenie obrotów.

Bosch zna się na oprogramowaniu, co pozwala firmie kształtować przyszłość mobilności. Nasza technologia umożliwi realizację koncepcji pojazdu opartego na oprogramowaniu, dzięki czemu będziemy mogli oglądać go na naszych drogach. W przyszłych pojazdach opartych na oprogramowaniu, będzie się liczyć nie tylko sprzęt, ale także współdziałanie oprogramowania z różnych źródeł – powiedział dr Stefan Hartung, prezes zarządu Bosch, na targach IAA Mobility 2023 w Monachium.

Obecnie Bosch szczególnie aktywnie buduje pozycję producenta oprogramowania dla sektora mobilności, jednocześnie rozwijając kompetencje w obszarze sprzętu. W ramach tych działań z dniem 1 stycznia 2024 r. firma dokona reorganizacji sektora Mobility, co wzmocni współpracę między jej oddziałami. W samych działach odpowiedzialnych za mobilność Bosch zatrudnia 38 tys. programistów – więcej niż jakakolwiek inna firma w branży motoryzacyjnej.

bosch_na_targach_iaa_mobility_2023_w_monachium Bosch

Oprogramowanie Bosch sprawia, że mobilność staje się bezpieczniejsza i bardziej zrównoważona

Pojazdy oparte na oprogramowaniu wymagają nowej, scentralizowanej architektury informatycznej i elektronicznej. Bosch należy do nielicznego grona podmiotów, które ją rozwijają – i które wiedzą, jak kontrolować komunikację między elektroniką samochodową a chmurą. Firma oferuje oprogramowanie niezależne od sprzętu, działające na układach różnych producentów. W efekcie tworzy specjalne oprogramowanie pośredniczące do systemów wspomagania kierowcy i zarządzania funkcjami zautomatyzowanymi, co pomaga także uniezależnić oprogramowanie od sprzętu.

Pojazdy, których projekt i budowa opierają się na oprogramowaniu, oferują kierowcy spersonalizowany, cyfrowy wymiar jazdy. Nowe funkcje w obszarach takich jak wspomaganie kierowcy można dodawać bezprzewodowo wraz z aktualizacją oprogramowania.

Przywykliśmy do ciągłych aktualizacji w naszych inteligentnych urządzeniach. Także w przypadku samochodów powinniśmy móc pozyskiwać nowe funkcje w dowolnym momencie, niezależnie od liftingu czy zmiany modelu. Rozwiązania Bosch w oprogramowaniu samochodowym zapewnią pojazdom większe możliwości. To dlatego, że oprogramowanie to klucz do jeszcze większej wygody i ekologii – powiedział dr Markus Heyn, członek zarządu i prezes Bosch Mobility.

Na przykład oprogramowanie w samochodach elektrycznych ułatwia połączone zarządzanie energią i ciepłem, skracając w ten sposób czas ładowania akumulatora nawet o 20%.

Dział elektromobilności Bosch prężnie się rozwija. Firma jest na dobrej drodze do osiągnięcia w 2026 r. obrotu w wysokości 6 mld euro. Jeszcze w ubiegłym roku zdołała zwiększyć produkcję komponentów do samochodów elektrycznych o ok. 50%. W 2023 r. produkcja samych silników elektrycznych wzrośnie dwukrotnie. Ponadto oprogramowanie Bosch odgrywa kluczową rolę w szerzej rozumianej branży elektromobilności, w tym w systemach zautomatyzowanego recyklingu akumulatorów. Oprogramowanie pozwala nie tylko ustalić pochodzenie i stan akumulatora, ale także szybko i bezpiecznie przeprowadzić użytkownika krok po kroku przez proces demontażu pakietu akumulatorów.

Nowa koncepcja kontroli niezależnej od sprzętu

Uniezależniając się od siebie, sprzęt i oprogramowanie przynoszą sobie także wzajemne korzyści. Szczególnie widać to w przypadku nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, takich jak system ESP nowej generacji. Najważniejszą innowacją jest tu nowa koncepcja kontroli: Vehicle Dynamics Control 2.0. To oprogramowanie umożliwiające kontrolę nie tylko układu hamulcowego, ale także elektrycznego układu napędowego i kierowniczego. Pozwala to ograniczyć przeciwskręt i skrócić drogę hamowania, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo kierowcy.

Główna korzyść dla producentów samochodów polega na tym, że nowy system kontroli można zintegrować z komputerem pokładowym lub modułem sterującym ESP, a w przyszłości będzie dostępny w formie odrębnego pakietu oprogramowania. Będzie on częścią systemu zarządzania ruchem pojazdu, rozwiązania programowego umożliwiającego koordynację ruchów pojazdu w każdym aspekcie poprzez centralne sterowanie hamulcami, układem kierowniczym, układem napędowym i podwoziem.

Technologia przemysłowa Bosch w całym łańcuchu wartości

Oprogramowanie Bosch zmieni nie tylko sposób jazdy, ale także metodę produkcji pojazdów. Przykładowo firma zabezpiecza łańcuchy dostaw branży motoryzacyjnej z pomocą systemu track and trace. Rejestrując na bieżąco położenie i stan skrzyń transportowych, rozwiązanie to umożliwia ich śledzenie w przejrzysty i bezpieczny sposób. Oprogramowanie Industry 4.0 Nexeed pomaga znacznie zmniejszyć wskaźnik odpadów w fabrykach ogniw akumulatorowych z obecnego poziomu 10% do 15%. Ponadto Bosch, wykorzystując sztuczną inteligencję, wykrywa anomalie i błędy w produkcji samochodów na wczesnym etapie, obniżając w ten sposób koszty produkcji. Bosch korzysta z takiego oprogramowania już w 50 zakładach. W fabryce w tureckiej Bursie system ten pomógł już znacząco zredukować koszty produkcji.

Źródło: Bosch

Tagi artykułu

autoExpert 11 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę