GreenWay montuje ładowarki o mocy 100kW dla aut elektrycznych

GreenWay
26.4.2019

Stały rozwój infrastruktury umożliwiającej ładowanie samochodów elektrycznych jest jednym z kluczowych elementów dla elektromobilności. GreenWay Polska umożliwia kierowcom samochodów elektrycznych jeszcze szybsze ładowanie dzięki stacjom o mocy zwiększonej do 100 kW. 

Stacje o takiej mocy umożliwią obsługę najnowocześniejszych, wchodzących na rynek, pojazdów elektrycznych nowej generacji i zwiększą wydajność istniejących stacji ładowania. Dwie stacje już zostały zmodyfikowane – Magnolia Park Wrocław i Podium Park Kraków – producent ma w planach rozwój kolejnych punktów.

Reklama

Zwiększona moc

GreenWay Polska rozpoczyna proces rozbudowy wybranych stacji ładowania, podnosząc ich moc z 50 do 100 kW. Dzięki temu skraca się czas ładowania najnowszych modeli samochodów elektrycznych, które mogą ładować baterie z mocą powyżej 50 kW. Aktualnie z tej możliwości mogą korzystać tylko nieliczne samochody, np. Audi etron, Jaguar IPace, Nissan Leaf e+, Hyundai Kona Electric, Kia eSoul, ale z pewnością z czasem będzie ich przybywać. Dodatkowo stacje o podwyższonej do 100 kW mocy pozwalają na równoczesne ładowanie dwóch pojazdów z mocą do 50 kW. Stacja rozdziela wówczas swoją moc na ładujące się jednocześnie pojazdy (jeden na złączu CCS, drugi CHAdeMO), co pozwala na szybsze uzupełnianie energii w baterii.

Liczba ładowarek o mocy 100 kW będzie stopniowo zwiększana i dotyczyć będzie urządzeń marki Delta. W tym roku pojawi się 10 takich ulepszonych stacji. GreenWay Polska wybiera do modernizacji stacje bazując na popycie na usługi w danej lokalizacji oraz ich bliskości względem sieci tranzytowej (autostrad i dróg szybkiego ruchu). Na razie modernizowane będą tylko punkty podłączone do sieci wewnętrznej innych obiektów, gdyż stacje przyłączone bezpośrednio do sieci OSD generują zbyt wysokie, w stosunku do obecnego popytu na usługi ładowania, koszty stałe wynikające z taryfy dystrybucyjnej za moc umowną.

Reklama

Plany na przyszłość

Na połowę 2019 roku przewidziane jest przez GreenWay zainstalowanie pierwszej w Polsce ultraszybkiej ładowarki o mocy do 350 kW na autostradzie A1 na odcinku Grudziądz-Toruń na MOP Malankowo w obu kierunkach. Kolejne stacje tego typu będą instalowane jeszcze w tym roku na innych odcinkach autostrad.

Rynek pojazdów elektrycznych rozwija się zgodnie z wymaganiami konsumentów, zatem wkrótce na ulice wyjadą pojazdy elektryczne kolejnej generacji umożliwiające pokonywanie znacznie dłuższych dystansów, które ładować się będą z mocą 100 i więcej kilowatów. To wymaga także modernizacji naszych stacji ładowania. Wychodzimy więc już teraz naprzeciw tym przyszłym potrzebom naszych klientów – mówi Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska.

Źródło: GreenWay

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę