Goodyear współpracuje z Monolith nad wykorzystaniem sadzy

Goodyear
4.1.2022

Firma Goodyear Tire & Rubber Company podpisała umowę o współpracy i list intencyjny z przedsiębiorstwem Monolith w sprawie rozwoju i potencjalnego zastosowania w oponach sadzy produkowanej z metanu oraz biometanu.

Goodyear jest liderem w branży, jeśli chodzi o wykorzystanie tej formy sadzy produkowanej w procesie pirolizy metanu z wykorzystaniem plazmy. Zawarte porozumienie pomoże przyspieszyć prace Goodyear nad identyfikacją i wykorzystaniem bardziej zrównoważonych materiałów.

W Goodyear przywiązujemy dużą wagę do zrównoważonego rozwoju i wywierania pozytywnego wpływu na środowisko poprzez wybór materiałów, z których korzystamy. Nasza współpraca z firmą Monolith jest jednym z przykładów wykorzystania ekologicznych materiałów w produktach wysokiej jakości, które zapewniają lepszą przyszłość.

– mówi Chris Helsel, wiceprezes ds. operacji globalnych i dyrektor ds. technologii.

Sadza jest kluczowym składnikiem opon, który zapewnia mieszance wytrzymałość, zwiększoną odporność na rozerwanie i ścieranie. Udział sadzy w budowie typowej opony osobowej wynosi 15–20% w stosunku wagowym. Tradycyjnie używana sadza pochodzi ze spalania resztek oleju lub oleju ze smoły węglowej.

W ramach współpracy z firmą Monolith, światowym liderem w dziedzinie czystego wodoru i produkcji materiałów, Goodyear bada sadzę produkowaną z metanu oraz biometanu. Do procesu plazmowego i zakończenia pirolizy metanu firma Monolith wykorzystuje odnawialną energię elektryczną, w wyniku czego otrzymuje się tylko węgiel i wodór.

Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Goodyearem, wytwarzając dla tego producenta wysokiej jakości czystą sadzę i wspierając jego nieustanną misję tworzenia bardziej ekologicznych opon. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy współpracować z takimi firmami jak Goodyear, które podzielają naszą pasję do wysokiej jakości produktów wytwarzanych w sposób odpowiedzialny i z niecierpliwością czekamy na postępy, jakie ta współpraca przyniesie branży oponiarskiej.

– komentuje Rob Hanson, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy Monolith.

Ocena cyklu życia wykonana dla Monolith przez strony trzecie pokazuje, że proces oparty na plazmie przynosi korzyści dla środowiska w całym cyklu życia, w tym wpływa na redukcję emisji dwutlenku węgla, w porównaniu do tradycyjnie produkowanej sadzy.

Ponadto ocena cyklu życia wykazała, że technologia ta może mieć neutralny wpływ pod względem emisji dwutlenku węgla, przy założeniu zwiększonego wykorzystania w przyszłości biometanu w porównaniu z gazem ziemnym.

Ocena cyklu życia Monolith obecnie ma zostać poddana przeglądowi zewnętrznemu, a więcej szczegółów dotyczących korzyści dla środowiska będzie można poznać w najbliższej przyszłości.

Źródło: Goodyear

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę