Filtracja w liczbach

PZL Sędziszów
17.6.2022

Na przykładzie filtrów PZL Sędziszów prezentujemy ciekawostki liczbowe z branży filtracyjnej. Podane parametry są typowe dla czołówki europejskich filtrów, więc dają ogólny obraz o poziomie jakości obowiązującej na rynku.

 

12 miesięcy

Tyle wynosi minimalny okres aktywności antybakteryjnej filtrów PZL Sędziszów Silver Nano Protect.

Filtry Silver Nano Protect to najnowocześniejsze filtry kabinowe. Pozycjonujemy je znacznie wyżej od filtrów węglowych, ponieważ mają jeszcze jedną warstwę – opatentowanego, koloidalnego roztworu nano-srebra i nano-miedzi. Dzięki temu oprócz tradycyjnej filtracji takich zanieczyszczeń jak np. pyłki roślin, kurz, dym czy też cząstki spalin, wykazują się aktywnością przeciwdrobnoustrojową hamując wnikanie bakterii i wirusów.

Powiązane firmy

PZL Sędziszów S.A.

Filtry kabinowe PZL Sędziszów

Filtry Silver Nano Protect eliminują także nieprzyjemne zapachy, które mogą po jakimś czasie wydobywać się z układu klimatyzacji.

3–5 µm

Taka jest dokładność filtracji filtrów paliwa. Skuteczność przekracza 92%.

Nowoczesne układy wtryskowe mają szczególnie wysokie wymagania wobec czystości paliwa. Większość czołowych producentów filtrów bazuje na sprawdzonych, światowych dostawcach materiałów filtracyjnych. Są to takie firmy jak Ahlstrom, Hollingsworth & Vose, Neenah Gessner. Oczywiście po stronie producenta filtrów leży projekt konstrukcyjny filtra (np. liczba i wielkość plis oraz ich uszczelnienie). W efekcie filtry paliwa zatrzymują cząstki o średnicy 3–5 µm. Są to głównie zanieczyszczenia stałe, takie jak choćby produkty korozji zbiornika, czy efekty ścierania elementów metalowych. Filtr paliwa musi zatrzymywać także zanieczyszczenia organiczne (parafina, asfalteiny itp. Niezwykle ważnym wymaganiem jest także zdolność efektywnej separacji wody (powyżej 90%, większość filtrów ma odstojniki).

10–25 µm

Taka jest dokładność filtracji filtrów oleju.

Baza surowcowa (materiały filtrujące) pochodzi od tych samych globalnych gigantów co w przypadku filtrów paliwa. Wart podkreślenia jest fakt, że nie są to dostawcy z Dalekiego Wschodu, co gwarantuje stabilne zaopatrzenie.

Specyfika oleju smarującego silnik jest oczywiście zupełnie inna niż paliwa, różni się także temperatura tego czynnika. Mimo wszystko dokładność filtracji nadal pozostaje na bardzo wysokim poziomie – 10–25 µm. Zgodnie z trendami motoryzacyjnymi coraz więcej referencji to specjalne, wymienne wkłady EKO, które są łatwe w wymianie i redukują do 90% produkcję odpadów a także obniżają koszt eksploatacji.Stosowany do filtrowania oleju papier czyszczący z dodatkiem włókien syntetycznych jest impregnowany żywicami, odporny na różnice temperatur oraz kwasy powstałe w wyniku reakcji chemicznych.

Ponad 0,5 kg

Tyle zanieczyszczeń w ciągu roku jest w stanie przechwycić filtr powietrza!

Dzięki zastosowaniu specjalnego rodzaju plisowania, chłonność filtrów powietrza PZL Sędziszów wynosi 0,3 kg na m2. Rozłożenie plis jest równomierne, a wyraźne zatłoczenia zapobiegają przywieraniu do siebie sąsiednich plis, przez co proces czyszczenia odbywa się całą powierzchnią medium. W ciągu roku filtry mogą wyłapać ok. 600 gramów zanieczyszczeń.

3–100 µm

Taka jest dokładność filtracji filtrów hydraulicznych.

Ze względu na szerokie spektrum zastosowań i tryb pracy (wysokie ciśnienie/niskie ciśnienie), widełki dokładności filtracji są dość szerokie, ale zawsze wpisują się dokładnie w wymagania danej maszyny, układu hydraulicznego czy innego urządzenia, w którym wymagana jest filtracja oleju hydraulicznego. Warstwy filtracyjne znów pochodzą od czołowych, zachodnich dostawców. Sama konstrukcja filtrów to już polskie opracowanie. Filtry hydrauliczne łączą wysoką skuteczność z filtrowaniem z niskimi oporami przepływu. Są także przystosowane do pracy w szerokim zakresie ciśnienia roboczego.

W zasadzie każdy dostrzega olbrzymią rewolucję techniczną, która dokonała się w motoryzacji. Fakt, że dotyka ona także filtrów pozostaje czasem niezauważony, ponieważ zmieniają się detale, które niewidoczne są gołym okiem. Tymczasem zmiany jakościowe warstw filtracyjnych oraz precyzji ich montażu i uszczelnienia również wkraczają na nowy poziom – filtracja na poziomie 3–5 µm jest tego doskonałym przykładem

– mówi Dominik Zwierzyk, PZL Sędziszów.

Źródło: PZL Sędziszów

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę