Fabryki samochodów i części zawieszają produkcję z powodu koronawirusa

Volkswagen

Koncerny samochodowe zawieszają produkcję w swoich fabrykach ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną, efektem której jest spowolnienie w całej branży motoryzacyjnej.

Niepewna sytuacja na rynkach zbytu, niestabilna sytuacja łańcuchów dostaw i przede wszystkim ochrona pracowników to główne powody, przez które działania światowych i polskich fabryk takich producentów jak: Volkswagen, Toyota czy Grup PSA oraz FCA zostają wstrzymane. Jednocześnie we wszystkich placówkach zostały zaostrzone środki bezpieczeństwa. 

Grupa PSA już 17 marca wstrzymała produkcję samochodów w zakładzie Gliwicach, a także w innych krajach Europy. Wszystkie z nich pozostaną zamknięte zgodnie z harmonogramem do dnia 27 marca.

Grupa FCA reagując na przerwę w popycie rynkowym, także zawiesza swoje zakłady do 27 marca – w tym ten zlokalizowany w Tychach. Jednocześnie włoska grupa zapewnia, że przestój wykorzysta, żeby przygotować się do szybkiego rozpoczęcia produkcji, gdy tylko pozwolą na to warunki rynkowe.

Volkswagen od czwarku 19 marca zawiesił produkcję samochodów dostawczych w zakładach w Hanowerze, Poznaniu, Swarzędzu i Wrześni. Wstępnie mają one pozostać zamknięte na okres dwóch tygodni. Produkcja odlewni koncernu Volkswagena, gdzie powstają komponenty do samochodów, od soboty 21 marca także zostanie wstrzymana. Podjęte działania dotyczą ok. 24 000 pracowników Marki Volkswagen Samochody Dostawcze w Niemczech i w Polsce. Volkswagen zawiesza także produkcję samochodów osobowych w zakładach produkcyjnych znajdujących się w Europie.

Toyota także zawiesiła produkcję w większości swoich fabryk w Europie. Dotyczy to zarówno zakładów produkujących samochody, jak i silniki oraz przekładnie. Fabryki wstrzymają produkcję do odwołania. Oprócz fabryk we Francji, Wielkiej Brytanii, Czechach i Turcji zawieszone zostały także te polskie w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach. Jednocześnie producent zapewnia, że procesy produkcyjne ważne dla społeczeństwa, takie jak zapewnienie ciągłości dostaw części zamiennych do samochodów klientów, będą kontynuowane ze względu na to, że jest to kwestia bezpieczeństwa publicznego.

Producenci części

W związku z zawieszeniem działalności fabryk producentów samochodów wiele producentów części samochodowych także wstrzymuje swoją produkcję. Takie kroki podjęła m.in. firma HART, która swoją decyzję uzasadniła koniecznością wzajemnej izolacji i troską o pracowników zakładu. Inter Cars natomiast zachęca do korzystania z Katalogu Online i zapewnia, że wszystkie zamówienia zostaną zrealizowane w terminie, przy zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim pracownikom. 

Źródło: Volkswagen, Toyota, Grupa PSA, Grupa FCA

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę