Estoński Enefit przejmuje ładowarki Taurona na Śląsku, aby rozwijać naszą elektromobilność

Estoński Enefit przejmuje ładowarki Taurona na Śląsku Enefit

Enefit, spółka należąca do estońskiej, państwowej grupy Eesti Energia, jednego z największych producentów energii w krajach bałtyckich, udostępni publiczną sieć ładowarek do pojazdów elektrycznych w Bielsku-Białej i w Zabrzu. Do dyspozycji kierowców oddanych zostanie łącznie 68 nowoczesnych urządzeń zasilanych zieloną energią. Enefit aktywnie poszukuje nowych lokalizacji pod budowę sieci publicznych ładowarek. Firma planuje w ciągu najbliższych czterech lat zarządzać siecią 2500 urządzeń.

W 2023 roku Enefit wprowadził na polski rynek markę Enefit VOLT, która od 2020 roku zarządza publiczną siecią ładowarek w Estonii oraz na Litwie i Łotwie. Od kilku miesięcy spółka pracuje nad wdrożeniem tej usługi także i na polskim rynku, czego efektem jest przejęcie od Tauron Dystrybucja infrastruktury stacji ładowania w Bielsku-Białej i Zabrzu.

Pojazdów z napędem elektrycznym w Polsce szybko przybywa. Pod koniec maja 2023 r. po polskich drogach jeździło ich już ponad 76 tys., co zwiększa zapotrzebowanie na stacje ładujące. Kiedy w tym roku ogłaszaliśmy wejście na polski rynek naszej nowej usługi Enefit VOLT, zapowiedzieliśmy także włączenie się w budowę publicznej sieci ładowarek. Teraz, dzięki współpracy z Tauron Dystrybucja, będziemy mogli udostępnić mieszkańcom Bielska-Białej i Zabrza kilkadziesiąt punków ładowania. Cieszymy się, że nasze pierwsze ładowarki realizowane w ramach publicznej sieci pojawią się na terenie województwa śląskiego. Rok temu to właśnie w Katowicach otworzyliśmy nasze drugie biuro sprzedaży, a region ten zajmuje ważne miejsce w strategii rozwoju naszej firmy w Polsce

mówi Maciej Kowalski, prezes Zarządu Enefit w Polsce.

W najbliższych tygodniach Enefit uruchomi na Śląsku łącznie 68 ładowarek – 46 urządzeń w 22 lokalizacjach w Zabrzu, a także 22 ładowarki w 19 lokalizacjach w Bielsku-Białej. Wszystkie stacje będą zasilane zieloną energią i umożliwią ładowanie różnych rodzajów samochodów z napędem elektrycznym, w tym samochodów typu PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). Infrastruktura została wybudowana przez Tauron Dystrybucja w ramach tzw. mechanizmu interwencyjnego. Nowelizacja ustawy o elektromobilności nałożyła na spółki dystrybucyjne ograniczenia w świadczeniu tego typu usług, w związku z czym Tauron Dystrybucja na drodze przetargu wyłonił docelowego operatora infrastruktury w obu miastach.

Wszystkie publiczne punkty sieci Enefit VOLT w czasie ładowania będą w stu procentach zasilane zieloną energię dostarczaną przez Enefit. Spółka aktywnie poszukuje nowych lokalizacji pod budowę sieci publicznych ładowarek. Firma planuje w ciągu najbliższych czterech lat zarządzać siecią 2500 urządzeń.

Enefit, pod marką Enefit VOLT oferuje także swoim klientom biznesowym możliwość zakupu bądź wynajmu inteligentnych ładowarek do samochodów elektrycznych. Firma zajmuje się ich instalacją, zapewnia pełne wsparcie techniczne i konserwację oraz umożliwia zarządzanie stacją online.

Źródło: Enefit

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę