Elektryczne taksówki powietrzne coraz bliżej wprowadzenia na rynek

Elektryczne taksówki powietrzne bliżej wprowadzenia na rynek Toyota

Toyota Motor Coroporation zwiększa swoje zaangażowanie w ramach strategicznego partnerstwa ze start-upem Joby Aviation, producentem elektrycznego samolotu pionowego startu i lądowania (eVTOL). Koncern przeznaczy dodatkowe 500 mln dol. na komercjalizację powietrznej taksówki, a łączna suma inwestycji sięgnie 894 mln dol.

Toyota została strategicznym partnerem Joby Aviation w 2019 roku, inwestując 394 mln dol. Start-up jest liderem rozwoju samolotów eVTOL, czyli elektrycznych maszyn pionowego startu i lądowania, które powstają z myślą o krótkodystansowych lotach typu taxi. Zaprojektowany przez Joby samolot zabiera na pokład pilota i czterech pasażerów, lata z prędkością przekraczającą 320 km/h, a zasięg na jednym ładowaniu wynosi blisko 280 km. Zastosowanie elektrycznego napędu gwarantuje cichą pracę oraz niskie koszty utrzymania.

Bliska współpraca Toyoty z Joby Aviation

W związku z dynamicznym rozwojem start-upu Toyota zwiększa swoje zaangażowanie, przeznaczając dodatkowe 500 milionów dolarów na proces certyfikacji i uruchomienie komercyjnej produkcji elektrycznych taksówek powietrznych. Tym samym łączna suma inwestycji w Joby Aviation sięgnie 894 mln dol.

Dzięki tej dodatkowej inwestycji Joby przeprowadzi certyfikację samolotów i rozpocznie komercyjną produkcję. Nasze firmy wierzą, że nowy typ bezemisyjnych lotów pomoże zmierzyć się z występującymi obecnie wyzwaniami z obszaru mobilności – powiedział Tetsuo Ogawa, dyrektor operacyjny Toyota Motor Corporation, podczas uroczystego podpisania umowy.

Wiedza i wsparcie udzielone przez Toyotę odegrały kluczową rolę w naszym sukcesie. Z niecierpliwością czekamy na pogłębienie wzajemnych relacji, wprowadzając w życie wspólną wizję podróży lotniczych – stwierdził JoeBen Bevirt, założyciel i dyrektor generalny Joby Aviation.

Podpis

Partnerstwo z Joby Aviation nie ogranicza się do finansowych inwestycji. Toyota pomaga wprowadzić sprawdzone i dopracowane założenia legendarnego Systemu Produkcyjnego Toyoty. Inżynierowie Toyoty dzielą się także swoim doświadczeniem z zespołem Joby, a w 2023 roku obie firmy zawarły porozumienie na dostawy kluczowych komponentów elementów napędowego i siłowników przez Toyotę.

Kluczowy etap prac przed komercjalizacją

Kalifornijski start-up rozwija się bardzo dynamicznie. W mieście Marina z pilotażowej taśmy montażowej właśnie zjechał trzeci egzemplarz samolotu, a rozbudowa zakładu pozwoli na podwojenie jego mocy produkcyjnych. Dodatkowo w sierpniu tego roku potwierdzono, że czwarty z pięciu etapów certyfikacji maszyny jest już w jednej trzeciej ukończony.

Dwa prototypowe egzemplarze wykonały już 1500 lotów testowych i pokonały 33 tys. mil. Firma ma już za sobą pokazowy przelot taxi w Nowym Jorku. Od 2025 roku Joby planuje rozpocząć regularne kursy swoich samolotów w ramach współpracy z linią lotniczą Delta Air Line. Podobne porozumienie podpisano w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a Joby Aviation zostało pierwszym certyfikowanym operatorem elektrycznych taksówek powietrznych w Dubaju. Usługa ma ruszyć w 2026 roku. Firma stara się także o zezwolenie na loty dla swojej maszyny w Australii.

W ramach partnerstwa z Joby, Toyota planuje wprowadzić usługę powietrznej taksówki na rynek japoński, a już w 2025 roku amerykański start-up będzie pełnił taką rolę podczas Wystawy Światowej EXPO 2025, której gospodarzem jest Osaka.

Źródło: Toyota

Tagi artykułu

autoExpert 10 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę