DENSO świętuje 25-lecie wynalezienia kodu QR prestiżową nagrodą

DENSO świętuje 25-lecie wynalezienia kodu QR nagrodą DENSO
22.12.2020

Na całym świecie kody QR stały się przydatnym narzędziem w walce z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Różne kraje wykorzystują matrycowe kody kreskowe, aby lepiej zrozumieć kierunki przemieszczania się mieszkańców i osób znajdujących się w ich bliskim sąsiedztwie, tym samym wspomagając procedury testowania i izolacji. Niepozorny kod QR szybko staje się powszechnym elementem normalnego życia, a jego początki sięgają 1994 roku i wiążą się z DENSO.

Korporacja DENSO otrzymała niedawno prestiżową nagrodę IEEE Milestone przyznawaną przez Institute of Electrical and Electronics Engineers, największą na świecie akademię inżynierską. Organizacja IEEE nagrodziła kod QR firmy DENSO za pomoc w usprawnianiu produkcji i zarządzaniu firmami na całym świecie oraz za zdobycie niezwykłej popularności na całym świecie jako kluczowe narzędzie do udostępniania informacji w różnych zastosowaniach, takich jak płatności elektroniczne.

IEEE Milestone to nagroda uznająca historyczne osiągnięcia, które przyczyniły się do rozwoju społeczeństw i przemysłu w dziedzinie elektrotechniki i elektroniki. Nagroda jest przyznawana od 36 lat – w tym czasie na całym świecie za kamienie milowe IEEE zostało uznanych zaledwie 207 osiągnięć. Aby móc ubiegać się o to wyróżnienie, proponowane osiągnięcie musi mieć co najmniej 25 lat i wywrzeć znaczący wpływ na społeczeństwa. Wśród technologii, które otrzymały nagrodę, znajdują się m.in. Wi-Fi, wyświetlacz ciekłokrystaliczny i nawigacja satelitarna.

To ogromne osiągnięcie dla korporacji DENSO, która po raz pierwszy zaprezentowała kod QR w 1994 roku w ramach firmy DENSO Wave, spółki zależnej DENSO Corporation. QR to skrót od ang. quick response, wyrażający główną koncepcję kodu, który miał umożliwić szybki odczyt danych. Po opracowaniu kodu nawet jeden z jego oryginalnych twórców nie był pewien, czy ten nowy, dwuwymiarowy sposób zapisu danych kiedykolwiek zastąpi tradycyjne kody kreskowe w punktach sprzedaży detalicznej. Wkrótce kod QR zaczął być stosowany w przemyśle motoryzacyjnym w elektronicznych systemach Kanban, stając się kolejną innowacją DENSO odnoszącą sukcesy na całym świecie.

Szybka reakcja przemysłu

Po zastosowaniu kodu QR w motoryzacji wynalazek szybko rozprzestrzenił się w innych branżach, w których kluczowa była identyfikowalność – zwłaszcza w branży żywności i farmaceutyków. W pierwszym przypadku kody QR służyły do przechowywania informacji o całych procesach związanych z produkcją i logistyką żywności, aby upewnić się, że na sklepowe półki trafią wyłącznie produkty najwyższej jakości. Było to szczególnie ważne w kontekście globalnej epidemii BSE, która wpłynęła na światowe rynki wołowiny pod koniec lat 90. XX wieku.

Rosnące zainteresowanie skłoniło DENSO WAVE do udostępnienia specyfikacji kodu QR, tak aby w dowolnym miejscu na świecie każdy mógł go swobodnie używać. Chociaż DENSO WAVE zachowało prawa patentowe, zdecydowało się z nich nie korzystać. Oznaczało to, że kodu QR można było używać bezpłatnie i bez ryzyka naruszenia prawa, przez co stał się on zasadniczo kodem publicznym, darmowym dla wszystkich. Doprowadziło to do jeszcze szerszego wykorzystania kodów QR, szczególnie w Japonii, gdzie DENSO miało siedzibę i gdzie kod został wynaleziony.

Głównym czynnikiem umożliwiającym społeczne przyjęcie kodów QR był postęp technologiczny, rozwój telefonów komórkowych i elektroniki. Możliwość skanowania i odczytywania kodów QR telefonem sprawiła, że stały się one natychmiast dostępne dla każdego, a wygoda technologii spowodowała, że szybko stały się one elementem życia publicznego.

Obecnie kod QR jest kluczowym narzędziem używanym zarówno w biznesie, jak i w codziennym życiu, w tym w globalnych systemach testowania i śledzenia COVID-19. Kody QR są w nich używane do rejestrowania zameldowań w konkretnych miejscach oraz przechowywania informacji o godzinie, dacie i innych osobach, które zameldowały się w tej samej lokalizacji. Informacje te są wykorzystywane do prowadzenia testów i programów izolacyjnych w walce z pandemią.

Powrót do sektora motoryzacyjnego

Kod QR przeszedł z sektora do sektora i stał się istotną częścią codziennego życia w większości krajów na całym świecie, a w branży motoryzacyjnej nadal odgrywa kluczową rolę. Obecnie kod QR jest powszechny na opakowaniach narzędzi i części zamiennych. Przed wyjęciem części z pudełka mechanik może zeskanować kod, aby sprawdzić, czy są oryginalne. Pomaga to przeciwdziałać stale obecnemu zjawisku wprowadzania podróbek na rynek wtórny.

Choć od stworzenia kodu QR minęły dekady, DENSO WAVE nadal dodaje nowe funkcjonalności. Firma niedawno opracowała kod SQRC, który charakteryzują ograniczenia odczytu danych, dzięki czemu może być używany do zarządzania prywatnymi informacjami i wewnętrznymi danymi firmy. Kod SQRC, w ramach jednego kodu, może przechowywać dwa różne typy danych: publiczne i prywatne.
DENSO WAVE opracowało również tzw. Frame QR – kod QR, który zapewnia równowagę między swobodnym projektowaniem a bezpieczeństwem. Firma planuje rozwijać te produkty w takich dziedzinach, jak np. zapobieganie podróbkom i generowanie mobilnych biletów.

DENSO, opierając się na 26-letniej historii kodów QR, wciąż rozwija tę wielokrotnie nagradzaną technologię, która staje się kluczowym elementem codziennego życia. Podobnie jak wiele innych innowacji DENSO, kod QR powstał jako narzędzie dla sektora motoryzacyjnego.

Więcej informacji o innowacyjnych technologiach DENSO można znaleźć na stronie www.denso-am.pl.

Źródło: DENSO

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę