Daimler i Geely pracują nad nowym silnikiem benzynowym

Daimler i Geely pracują nad nowym silnikiem benzynowym Daimler AG
4.12.2020

Choć obie firmy nieraz już współpracowały przy tworzeniu nowych produktów, po raz pierwszy efektem tej kooperacji będzie silnik benzynowy. Według zapowiedzi zasili on nie tylko mercedesy, ale także pojazdy marki Volvo.

Daimler rozszerza współpracę ze swoim głównym akcjonariuszem – chińską firmą Geely. Oba koncerny chcą połączyć siły i wspólnie opracować nowy silnik spalinowy do pojazdów konwencjonalnych i hybrydowych. Jednostka ma być produkowana równolegle w Europie i w Chinach i będzie montowana nie tylko w pojazdach grupy Daimler, ale także w samochodach marki Volvo należącej do Geely.

Według informacji niemieckiego dziennika „Handelsblatt“ pierwszy silnik ma zjechać z taśmy produkcyjnej w 2024 r., a docelowo oba koncerny chcą go produkować w ilości kilkuset tysięcy sztuk rocznie. Niewiele jednak wiadomo na temat szczegółowych planów kooperantów: Daimler podaje jedynie, że celem współpracy jest poprawa konkurencyjności obu firm, zaś Geely w ogóle uchyla się od komentarzy. Koncern ma obecnie 9,7% udziałów w spółce Daimler.

Na początku października Daimler poinformował, że chce w przyszłości bardziej zaangażować się w rozwój elektromobilności. Cel ma ambitny: zdobyć pozycję czołowego producenta napędów elektrycznych i oprogramowania do obsługi pojazdów. Jak sam podkreśla, obecnie jego działania koncentrują się na dostosowaniu produkowanych układów przeniesienia napędu do potrzeb e-samochodów.

Źródło: kfz-betrieb

 

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę