Czystsze powietrze w kabinie dzięki filtrom nanowłóknowym

15.7.2020

BMW będzie sukcesywnie wprowadzać do swoich modeli nowy filtr nanowłóknowy, który będzie dokładniej oczyszczał powietrze dostające się do kabiny samochodu, także z cząstek stałych oraz niektórych drobnoustrojów.

BMW Group stosuje zaawansowane systemy filtrujące już od początku lat 90. W 1990 r. do oferty na całym świecie został wprowadzony filtr cząstek stałych. Od 1998 r. stosowane są tzw. filtry kombinowane. Stanowią one kombinację filtra węglowego i filtra cząstek stałych. Od 2015 r. w Chinach stosowane są filtry dokładne, a od lipca 2020 r. także w Korei Południowej. Klienci na całym świecie mogą już teraz zdecydować się na doposażenie w filtr dokładny. Zaleta tej technologii filtrowania: oprócz drobnego pyłu z powietrza odfiltrowywana jest również sadza oraz niektóre drobnoustroje.

Reklama

Kolejnym znaczącym krokiem są nowe filtry kabinowe z nanowłóknami. Technologia ta, którą BMW intensywnie rozwijało w ostatnich latach, pozwala oprócz bardzo drobnego pyłu odfiltrować z kabiny również niektóre drobnoustroje i alergeny.

Ponadto oprócz filtrów samochody BMW wyposażone są w zależności od konfiguracji w czujniki jakości powietrza zewnętrznego, które automatycznie przełączają na zamknięty obieg powietrza zależnie od jakości otaczającego powietrza. Powietrze w kabinie jest w krótkim czasie oczyszczane, przepływając wielokrotnie przez filtr.

Dzięki technologii filtrów nanowłóknowych można w trybie recyrkulacji w ciągu kilku minut oczyścić powietrze we wnętrzu z niemal wszystkich cząstek do ponadstandardowego poziomu. Zamknięty obieg powietrza kierowca może aktywować i dezaktywować ręcznie – i to nie tylko w samochodzie.

Reklama

Użytkownicy aplikacji BMW Connected mogą uruchomić funkcję wentylacji systemu klimatyzacji, np. w ramach przygotowań do nadchodzącej podróży lub po jej zakończeniu. Za pomocą tej funkcji powietrze we wnętrzu jest oczyszczane dokładnie i szybko.

Już jesienią tego roku technologia filtrów nanowłóknowych będzie po raz pierwszy oferowana w modelu Rolls-Royce jako wyposażenie standardowe. Na początku przyszłego roku zostanie wprowadzona w modelach BMW serii 7 i BMW serii 8, a także X5, X6 i X7, a następnie kolejno w wielu innych modelach.

Jednocześnie technologia ta będzie dostępna dla klientów jako opcja doposażenia w dużej części obecnego asortymentu modeli. W najbliższej przyszłości BMW Group będzie więc w stanie zaoferować w swoich samochodach znacznie skuteczniejsze filtrowanie szkodliwych cząstek.

Źródło: BMW

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę