Lepiej z autoryzacją

Części zamienne do turbosprężarek Melett
12.6.2020

Zawsze warto polegać na sprawdzonych rozwiązaniach i częściach o potwierdzonej jakości. W przypadku turbosprężarek pozorne oszczędności mogą się w krótkim czasie obrócić w roszczenia gwarancyjne.

Z badań rynku przeprowadzonych przez firmę Melett oraz informacji zwrotnych zebranych na spotkaniach branżowych wynika, że na rynku wtórnym turbosprężarek istnieje silne zapotrzebowanie na wysokiej jakości części, profesjonalny serwis oraz informacje techniczne.

Wraz z rozwojem technologii pojazdów turbosprężarka musiała zostać dostosowana do różnych środowisk pracy. Chociaż turbosprężarki nie stały się trudniejsze w naprawie, jednak produkt ten jest bardziej złożony. Zrozumienie dokładniejszych tolerancji technologii materiałowych w nowoczesnych turbosprężarkach jest skomplikowane bardziej niż kiedykolwiek.

Turbosprężarki pracują z wyższymi prędkościami obrotowymi, są mniejsze, a ponadto już praktycznie wszystkie są wyposażone w układ zmiennej geometrii. To wszystko wymaga, aby poszczególne komponenty były wykonane z odpowiednich materiałów oraz z utrzymaniem wysokich rygorów wymiarowych i wykończenia powierzchni. Dlatego niezależny warsztat powinien wybrać wśród dostawców tej grupy produktów zaufanego eksperta, który będzie w stanie zapewnić wysoką jakość usług. Pójście na skróty przez użycie tańszego produktu tylko dlatego, że jest on dostępny, jest bardzo ryzykowne.

Wysoka jakość czy niska jakość

Porównując tańszą alternatywę z produktem wysokiej jakości, nie możemy zakładać, że jest on wyprodukowany przy użyciu identycznych materiałów i technologii, nawet jeśli wygląda tak samo. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę coś więcej niż tylko wygląd danej części. Istotne jest również zrozumienie momentu, w którym oszczędności na procesie produkcji prowadzą do obniżenia jakości. Każdy komponent ma minimalny próg cenowy, a zejście poniżej niego można osiągnąć jedynie przez zastosowanie w procesie produkcyjnym surowców niższej jakości.

łożysko niskiej jakości
Niskiej jakości łożysko. Źródło: Melett
  • Wyrób został wycięty za pomocą zużytego/niskiej jakości narzędzia.
  • Prowadnice smarujące nie mają czworokątnych krawędzi – są one zaokrąglone przez nadmierne wygładzanie. Spowodowane jest to niską jakością narzędzia.
  • Powierzchnia smarująca – jeden z najważniejszych elementów łożyska – jest zbyt głęboka i nierówna na każdej prowadnicy.
  • Wykończenie powierzchni jest zbyt gładkie.
  • Otwór doprowadzający olej jest zbyt duży.  

 

wysokiej jakości łożysko Melett
Łożysko Melett. Źródło: Melett
  • Prowadnice smarujące wykazują ostre krawędzie wycięte za pomocą narzędzia o wysokiej jakości.
  • Powierzchnia smarująca łożyska oporowego jest taka sama na każdej prowadnicy.
  • Otwór doprowadzający olej jest czysty, pozbawiony zadziorów i ma odpowiedni rozmiar.
  • Rysy na łożysku mają na celu utrzymanie oleju na jego powierzchni.

Producenci wysokiej jakości części wykonują na przykład 100% testów szczelności układu smarowania i płaszcza wodnego we wszystkich obudowach łożyskowań. Jest to dodatkowy koszt, którego niektórzy wytwórcy wolą nie ponosić. Producenci wysokiej jakości części mogą również przeprowadzać ścisłe kontrole wymiarowe odlewów kół kompresji, aby zapewnić wysoką jakość wyważenia produktu końcowego. Oznacza to, że producent zazwyczaj ponosi dodatkowe koszty, ponieważ ma wyższy wskaźnik odpadów części niezgodnych ze standardami.

Kolejną różnicą mogą być poziomy tolerancji wymagane na rysunkach projektowych. Wysokie tolerancje na rysunkach oznaczają, że więcej części nie spełnia surowych kryteriów obróbki. To znowu zwiększa liczbę odpadów. Aby zredukować takie braki, niektórzy producenci akceptują zmiany tolerancji, które obniżają wymaganą jakość obróbki. Co prawda koszt części może ulec obniżeniu, ale jakość komponentów również będzie niższa.

Tam, gdzie rynek jest nasycony wieloma nowymi dostawcami części, powszechną praktyką jest zaniżanie marży, co powoduje, że firmy sprzedają produkty gorszej jakości po najniższych cenach. Sposób, w jaki wielu producentów wytwarza części po niższych kosztach, polega po prostu na stosowaniu materiałów niższej jakości. To znacznie zmniejsza ogólną wydajność i trwałość, prowadząc do przedwczesnych awarii.

Na podstawie informacji z firmy Melett.

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę