Continental wygrywa prestiżową nagrodę Tire Technology Award za koncepcyjną oponę dla elektrycznych robotaksówek

Continental wygrywa prestiżową nagrodę Tire Technology Award Continental
12.10.2020

Jury nagrody „Journey to Automation”, przyznawanej przez brytyjskie czasopismo branżowe European Rubber Journal (ERJ), uznało Continental za zwycięzcę w sześciu kategoriach i zdobywcę prestiżowego wyróżnienia Tire Technology Award. Nagrodzono koncepcję kół i opon Conti C.A.R.E. dla przyszłych rozwiązań w zakresie elektromobilności.

Conti C.A.R.E. (z ang. Connected. Autonomous. Reliable. Electrification. – Połączony. Autonomiczny. Niezawodny. Zelektryfikowany.) to koncepcja kompleksowego rozwiązania technologicznego, zastępującego tradycyjną felgę i oponę. Dzięki łączności w chmurze danych, oferuje operatorom flot szczególnie efektywny sposób zarządzania mobilnością. Przykładem jego zastosowania są floty autonomicznych taksówek elektrycznych, które mogą pełnić kluczową rolę w wielu koncepcjach przyjaznej dla środowiska mobilności jutra. Jury wyraziło również uznanie dla firmy Continental za udane połączenie innowacji, technologii informatycznej i inspirującej inżynierii. Projekt Conti C.A.R.E. został również pochwalony za przyjęcie „proaktywnego podejścia do spełniania wymagań producentów pojazdów (OEM) przy zastosowaniu rozwiązań technologicznych, które powinny mieć znaczący wpływ na cały przemysł motoryzacyjny", pisze ERJ. Nagroda została wręczona podczas wirtualnej ceremonii w połowie września 2020 roku.

Opony Conti C.A.R.E. posiadają czujniki wbudowane w strukturę opony. Czujniki te stale analizują dane dotyczące głębokości bieżnika, ewentualnych uszkodzeń, temperatury i ciśnienia w oponie. System sterowania, znany jako ContiSense™, transmituje dane do chmury w czasie rzeczywistym. Za pomocą tych danych narzędzie informatyczne ContiConnect™ Live ułatwia operatorom flot pojazdów efektywne zarządzanie mobilnością. Jednocześnie pasażerowie cieszą się bardzo komfortową jazdą, ponieważ dzięki koncepcji SilentWheel firmy Continental, felga samoczynnie redukuje wibracje wytwarzane podczas jazdy.

Jury nagrody „Journey to Automation”, pochwaliło również koncepcję aktywnej regulacji ciśnienia w oponach, za pomocą pomp odśrodkowych wbudowanych w koło. W miarę jak pojazd przyspiesza, siły odśrodkowe w kole oddziałują na pompę, wytwarzając sprężone powietrze. Ta technologia PressureProof utrzymuje ciśnienie w oponach w idealnym zakresie i pomaga osiągnąć trwały spadek emisji CO2. Nadmiar sprężonego powietrza jest magazynowany w zbiorniku zintegrowanym w obręczy opony. Technologia PressureBoost wykorzystuje tak zgromadzone powietrze do szybkiego dostosowania ciśnienia w oponach do różnych warunków jazdy. W rezultacie elektryczne robotaksówki mogą zwiększać ciśnienie w oponach, aby przewozić cięższe ładunki i pełnić funkcje dostawcze poza godzinami szczytu.

Continental rozwija przełomowe technologie i usługi na rzecz zrównoważonego rozwoju transportu osób i towarów. Założona w 1871 roku firma technologiczna dostarcza bezpieczne, inteligentne i wydajne rozwiązania dla pojazdów, maszyn, ruchu drogowego i transportu. W 2019 roku wartość sprzedaży wyniosła około 44,5 mld EUR. Continental zatrudnia obecnie około 232 000 pracowników w 59 krajach.

Obecnie działalność związana z oponami obejmuje 24 zakłady produkcyjne i rozwojowe zlokalizowane na całym świecie. Jako jeden z wiodących producentów opon, zatrudniający ponad 56 000 pracowników, w roku 2019 dział osiągnął sprzedaż na poziomie 11,7 mld EUR. Continental należy do liderów technologicznych w produkcji opon i oferuje szeroką gamę produktów dla samochodów osobowych, pojazdów użytkowych i jednośladów. Dzięki ciągłym inwestycjom w badania i rozwój Continental wnosi znaczący wkład w bezpieczną, opłacalną i ekologicznie wydajną mobilność. Portfolio firmy obejmuje usługi w zakresie handlu oponami i zastosowań flotowych, a także cyfrowe systemy zarządzania oponami do pojazdów użytkowych.

Continental Opony Polska oferuje 7 lat gwarancji od daty zakupu na opony do aut osobowych i dostawczych. Wydłużona gwarancja obejmuje także opony osobowe z grupy Continental, m.in. Uniroyal, Barum, Semperit, Viking.

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę