Ceny kilkuletnich aut używanych utrzymują się na wysokim poziomie

Ceny aut używanych utrzymują się na wysokim poziomie Tom Fisk z Pexels

Z obserwacji LeasePlan wynika, że po zawirowaniach z ostatnich kilkunastu miesięcy ceny około 4-letnich samochodów ustabilizowały się na wysokim poziomie. W czołówce poszukiwanych i polecanych wzajemnie przez kierowców marek dominują Volkswagen, Skoda, Seat i Toyota. Co ciekawe, zmienia się tendencja związana z segmentem aut. Akcenty przeniosły się z pojazdów z nadwoziami tradycyjnymi, typu sedan i hatchback, na korzyść tych z segmentu Cross Over i SUV. Widać też pojawiające się trendy dotyczące zainteresowania wyposażeniem kompatybilnym z aplikacjami Apple Car Play oraz Android Auto, a także samochodami segmentu Cross Over i SUV.

Rynek samochodów używanych w ostatnich dwóch latach doświadczył szoku cenowego. I choć ceny nie rosną już w takim tempie, jak kilkanaście miesięcy temu, a klienci się z nimi oswoili, to nie widać żadnych przesłanek, które sugerowałyby ich spadki. W czołówce poszukiwanych i polecanych wzajemnie przez kierowców marek dominują Volkswagen, Skoda, Seat i Toyota.

Wśród naszych klientów coraz więcej mamy zapytań o Toyoty z napędem hybrydowym. Nadal też, w związku ze stałym zainteresowaniem montażem instalacji LPG, dużym powodzeniem cieszą się auta z silnikiem benzynowym wolnossącym. Co ciekawe zmienia się tendencja związana z segmentem aut. Akcenty przeniosły się z pojazdów z nadwoziami tradycyjnymi, typu sedan i hatchback, na korzyść tych z segmentu Cross Over i SUV. Dostrzegamy też duże zapotrzebowanie na wersje samochodów 7-miejscowych, które błyskawicznie znikają z rynku – mówi Marcin Górski, Car Remarketing Director w LeasePlan.

Bez względu na segment samochodów klienci poszukują aut z czujnikami cofania i kamerami. Nowym trendem jest zwiększone zainteresowanie autami, które są kompatybilne ze smartphonami, z aplikacjami Apple Car Play i Android Auto. 

Nie dziwi nas to. Kierowcy widzą w nich wiele korzyści. Pozwalają one zarządzać i strumieniować obrazy i dane z telefonów na wyświetlacz komputera pokładowego auta, np. ulubioną muzykę, ułatwiają odbieranie, czytanie wiadomości podczas jazdy, jednym słowem poprawiają komfort prowadzącego i pasażerów. Komfort wynikający z nowych technologii jest ważnym faktorem, bez względu na segment pojazdów. W klasie premium do tych oczekiwań należy też dołożyć potrzeby estetyczne, jak pakiety stylistyczne AMG, M czy S-line – mówi Łukasz Jędrasik, Delivery, Rent a Car & Used Car Sales Manager w ALD Automotive.

Auta używane są również coraz chętniej wynajmowane długo i krótkoterminowo przez kierowców indywidualnych. Zwykle są to pojazdy w wieku około dwóch lat, z niskim przebiegiem, w świetnym stanie, które wracają po kontraktach leasingowych. Wynajem takich pojazdów jest tańszy niż wynajem nowego samochodu zamówionego specjalnie na życzenie, a jednocześnie umożliwia korzystanie z wszystkich udogodnień, którymi cieszą się nowe pojazdy. 

Wynajem samochodów używanych to stosunkowo nowa możliwość poruszania się dla kierowców. Ta forma wynajmu auta odpowiada na rosnący trend preferowania elastyczności i użytkowania pojazdów zamiast ich posiadania. LeasePlan był jedną z pierwszych firm, która dostrzegła tę potrzebę i wprowadziła ją na rynek. Jest ona dzisiaj szczególnie atrakcyjna, ponieważ samochody używane są zazwyczaj tańsze niż nowe pojazdy, co przekłada się na niższe koszty miesięczne związane z wynajmem. Są one także dostępne w krótszym czasie niż zamówienie nowego pojazdu. Jest to szczególnie ważne dla osób, które potrzebują samochodu natychmiast lub na krótki okres – dodaje Górski.

Źródło: LeasePlan

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę